19.2.2016

Dynamo neudrželo v Ostravě dvoubrankový náskok

OSTRAVA — Nadějný zápas ve Vítkovicích ztratili hokejisté Pardubic ve třetí třetině. Po dvou vedli 3:1, ovšem závěrečné dějství patřilo jednoznačně domácím, kteří zvítězili 6:4.

Tipsport extraliga, 46. kolo, pátek 19.2.2016, Ostravar Aréna

6:4
0:0, 1:3, 5:1
Branky a nahrávky: 24:01 Kafka (Hlinka, Čerešňák; 5/5), 40:18 Olesz (Čerešňák; 5/5), 44:17 Kafka (Čerešňák, Olesz; 5/4), 49:14 Balán (Hovorka, Zdráhal; 5/5), 49:47 Štencel (5/5), 57:42 Szturc (Pastor; 5/5) – 27:33 Rapáč (Ščotka; 5/5), 36:33 Orsava (Monja; 4/5), 38:55 Sýkora (Štajnoch; 4/5), 47:01 Monja (Orsava, Tomášek; 4/5). Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Bryška, Skopal. Vyloučení: 4:2 (1:1, 2:0, 1:1). Využití: 1:3. Diváci: 5082. Střely na branku: 30:29 (12:11, 10:14, 8:4). Srážky: 9:10. Vhazování: 36:36. Blokované střely: 8:18. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 3:3, 3:4, 6:4. Nejlepší hráči: Petr Čerešňák – Dmitrij Monja.
Vítkovice: Bartošák – Čerešňák, Kovář, Štencel, Philipp, Sloboda, Pastor – Olesz, Balán, Szturc – Vandas, Kolouch, Kucsera – P. Zdráhal, Burger, Hovorka – Tomi, Hlinka, P. Kafka. Trenéři: Ladislav Svozil a Jakub Petr.
Dynamo Pardubice: Maxwell – Nedbal, Čáslava, Štajnoch, Ščotka, Bokroš, Šeda – Sýkora, Redenbach, Marcinko – Mony, Nahodil, Orsava – Tomášk, Kaut, Poulíček – Moučka, Beran, Rapáč. Trenéři: Peter Draisaitl a Andrej Potajčuk.

Zpět do prvního útoku se vrátil Tomáš Marcinko, Dynamo vedlo po dvou třetinách o dvě branky, v závěrečném dějství ale pětkrát inkasovalo…

Třiadvacet střel v úvodní třetině pochytali brankáři

Úvod zápasu byl přece jen opatrný. První střídání patřily Dynamu, ale vítkovická obrana si všechny akce pohlídala. V 6. minutě kombinovala v obraně domácích dvojice Petr Sýkora – Tyler Redenbach, ale také neuspěla. O chviličku později měli Ostravané první velikou šanci zápasu: Michal Hlinka se dostal do samostatného zakončení, ale jeho střelu chytil Brandon Maxwell. Krátce po něm pálil z otočky Roman Szturc, ale i jeho pokus si pardubický brankář pohlídal.

V 11. minutě to v obraně Východočechů vřelo, nebezpečně střílel Petr Kolouch, ale opět americký gólman podržel svůj tým. V dalším střídání si hezky puk vyměnila dvojice Lukáš Nahodil – Jakub Orsava, ale nedokázala zakončit.

První přesilovku hrály Vítkovice po Štajnochově hákování, zkušený zadák vydržel na trestné lavici celé dvě minuty. V početní výhodě pálili Zdráhal a Hovorka, neuspěli však. Pět na pět se pak dlouho nehrálo, neboť v čase 17:07 se domácí Kafka nechal vyloučit za nedovolené bránění. Největší šanci měl Vítkovice, hned na začátku početní výhody ujel v oslabení domácí Hovorka, naštěstí pro červenobílé jej Brandon Maxwell vychytal. Poté Pardubice rozjely svůj přesilovkový kolotoč, ale domácí ustáli tento nápor.

Vítkovice krátce vedly, pak Dynamo třikrát udeřilo

První střídání ve druhé třetině se sice lépe povedly Dynamu, ale byly to Vítkovice, které šly do vedení. Michal Hlinka ve 25. minutě poslal na zteč Petra Kafka a ten z forhendu prostřelil pardubického brankáře – 1:0.

Domácí vedli tři a půl minuty. Krátce po vstřelené brance párkrát ohrozili Brandona Maxwella, Dynamo udeřilo z první vážnější příležitosti po inkasování. Jan Ščotka vystřelil na vítkovickou bránu, puk po odrazu získal Branislav Rapáč a ihned jej poslal do sítě – 1:1. Využil tak chvilkového osamocení v předbrankovém prostoru nejlépe, jak mohl.

V polovině základní hrací po Bokrošově kolmém pasu ujel na bránu Petr Sýkora, ač byl tísněn, tak zakončil, bohužel ale pouze do připraveného gólmana Vítkovic. Na svůj 331. gól v naší nejvyšší soutěži si tak ještě musel chvíli počkat do závěru druhé třetiny.

V čase 36:17 byl za sekání Petra Čáslavy vyloučen domácí kapitán Jiří Burger. Na trestné lavici pobyl pouze čtvrt minuty, povedenou kombinaci zakončil střelou do poloprázdné brány Jakub Orsava – 1:2.

A Dynamo využilo i další početní výhodu! Sekání Tomáše Kauta, kterým se provinil Vojtěch Tomi potrestal Petr Sýkora svým 331. gólem v naší nejvyšší soutěži tak, jak jej všichni moc dobře známe: Martin Štajnoch mu exkluzivně nabil a bombardér 37 se z voleje trefil prudce a přesně – 1:3.

Vítkovice pětibrankovou smrští získalo zápas

Hned na začátku závěrečné třetiny se Vítkovice dočkaly snížení, v čase 40:18 se po objetí branky trefil Rostislav Olesz – 2:3. O chvíli později hráli domácí početní výhodu, tu zužitkoval k vyrovnání Petr Kafka na 3:3.

Ve 46. minutě mělo k dispozici přesilovku hostující mužstvo, Dynamo ji v jejím závěru využil. Svým prvním extraligovém vrátil Pardubicím vedení Dmitrij Monja, když šikovně číhal u tyčky a bravurně usměrnil Orsavův křížný pas – 3:4.

Další minuty ale patřily Vítkovicím. Dvěma góly v 50. minutě otočily vývoj utkání ve svůj prospěch. Nejprve v čase 49:14 srovnal Stanislav Balán, když dorazil předchozín Hovorkův pokus – 4:4. O 33 sekund později se střelou z prostřední třetiny prosadil Jan Štencel – 5:4.

Dynamo se nadechovalo k závěrečnému náporu, obléhalo Bartošákovu klec, ale samo inkasovalo. V 58. minutě prostřelil Brandona Maxwella z rychlého brejku Roman Szturc – 6:4.

Závěrečných sto sekund hrály Pardubice bez brankáře, alespoň ke snížení se ale nedostaly.

Jakub Petr (HC Vítkovice Steel): „Je fajn, že se nám podařilo zápas zvládnout po tom hrůzostrašném utkání v Plzni. Tým vnímá kritiku okolí, speciálně tady na Ostravsku. Jsem rád, že mužstvo po druhé třetině ukázalo charakter. Může nám to pomoci do dalších sedmi kol. Do kabiny patří poděkování a odměna v podobě tří bodů. Zklamala mě však naše oslabení, mrzí mě hlavně dva inkasované góly z předbrankového prostoru. Ze čtyř zápasů máme tři vítězství a v této práci budeme pokračovat. Zůstaňme optimisté.“

Peter Draisaitl (HC Dynamo Pardubice): „Vím, že z naší strany je to, co se tady stalo, neomluvitelné. Vždy jsem věřil, že profesionální sport je velmi férová záležitost. Dostaneš, co si zasloužíš. Výsledek známe, a jak k němu došlo, je opravdu neomluvitelné. To, jak skupina některých hráčů reprezentuje hokejový velkoklub Dynamo Pardubice, je nedůstojné.“