17.3.2015
David Záruba

Pardubice prohrály i třetí zápas, doma nestačily 1:3

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nestačili ve třetím čtvrtfinálovém utkání na Litvínov, doma podlehli Vervě 1:3. Severočechům pomohla k výhře dvojice využitých přesilovek, jediný gól Pardubic vstřelil Petr Sýkora.

Tipsport extraliga, ČF3, úterý 17.3.2015, Tipsport arena

1:3
0:2, 1:1, 0:0
Branky a nahrávky: 23:54 Sýkora (Cetkovský; 5/5) – 2:53 Petružálek (Hanzl, Kubát; 4/5), 7:42 Jánský (Hübl, Pavelka; 5/5), 35:33 Jánský (Kubát, Francouz; 4/5). Rozhodčí: Fraňo, Pešina – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:3 (2:0, 1:2, 0:1) Využití: 0:2. Diváci: 8365. Střely na branku: 28:29 (4:12, 10:10, 15:7). Srážky: 15:12. Vhazování: 21:38. Blokované střely: 13:10. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3. Nejlepší hráči: Petr Čáslava – Peter Jánský.
Dynamo Pardubice: Vejmelka – Zdráhal, Čáslava, Kolafa, Čutta, Benák, Havlík, Ščotka – Sýkora, Zohorna, Cetkovský – Tybor, Marcinko, Gašparovič – Radil, Nahodil, Starý – Poulíček, Venkrbec, Moučka – Voženílek. Trenéři: Miloš Říha st. a Miloš Říha ml.
Litvínov: Francouz – Chaloupka, Kubát, Pavlík, Pavelka, Štindl, Sklenička, Kokeš – Jánský, Hübl, Lukeš – Petružálek, Hanzl, Ručinský – Martynek, Gerhát, Trávníček – Majdan, Piroš, Jurčík. Trenéři: Radim Rulík a Miloslav Hořava.

Pardubičtí trenéři proměnili do třetího utkání čtvrtfinále play off České pojišťovny sestavu, prohodili druhou a třetí formaci, v té první nastoupil navrátilec Jiří Cetkovský. V brance dostal přednost Karel Vejmelka. Pardubice nevyužily domácí prostředí a před více než osmitisícovou kulisou prohráli třetí zápas série.

Litvínov získal dvoubrankový náskok

Nástup do zápasu se Pardubicím nepovedl, již na konci 2. minuty putoval za nedovolené bránění na trestnou lavici Tomáš Marcinko a Severočeši nabídnutou výhodu po minutě využili. Domácím se sice povedlo dostat puk z pásma, ale hostům se po vydařil rychlý přechod do útoku. Jakub Petružálek byl na křídle úplně volný, dostal přihrávku a svůj nájezd proměnil prudkou střelou zápěstím mezi Vejmelkovy betony – 0:1.

V 6. minutě byl blízko navýšení vedení Viktor Hübl, který unikl do samostatné akce, ale z nájezdu přestřelil horní tyčku. O další dvě minuty se ale Severočeši radovali z dalšího přesné zásahu – Viktor Hübl našel mezi kruhy volného Petera Jánského a ten usměrnil puk k tyči – 0:2.

Pardubice se po direktu vzchopily, ve 13. minutě měl na holi snižující gól Petr Sýkora, ale po Zohornově přihrávce jen trefil sám v předbrankovém prostoru roztaženého gólmana Francouze. Nutno dodat, že publikum v Tipsport areně se čílilo, neboť si žádalo trest pro jednoho z litvínovských borců za podražení Tomáše Zohorny.

Místo toho naopak Východočeši museli bránit další litvínovskou početní výhodu. V ní Viktor Hübl našel mezi kruhy najetého Martina Ručinského, ale tomu puk v rozhodující fázi při střele sjel z hole.

V závěru úvodní části hry byly Pardubice sice mírně aktivnější, třeba Francouzovu pozornost otestovala Benákova „jedovka“ od modré čáry, ale jinak se domácí proti pozorně hrajícímu soupeři neprosadili.

Petr Sýkora snížil, Litvínov pak znovu udeřil v přesilovce

Do druhé třetiny vstoupili domácí s jasnou touhou otočit vývoj utkání, potřebnou energii jim dodala trefa Petra Sýkory ze 24. minuty. Nejprve Jiří Cetkovský aktivním forčekingem získal puk za bránou chemiků, posunul jej do kruhu, odkud jej pardubický bombardér poslal spěšně za Francouze – 1:2.

Pardubičtí hokejisté se vrhli do útoků, publikum zaplněné Tipsport areny jim dodávalo potřebnou podporu. Ve 30. minutě posunul Jan Starý obětavě bruslí puk do jízdy Lukáši Radilovi, ten v akci dvou na jednoho hledal před bránou Václava Benáka, Trávníčkovo sekání zakončilo produktivnímu obránci zakončit. Následnou početní výhodu ale červenobílí nezužitkovali.

Litvínovu se to ale v čase 35:33 povedlo. Za vysokou hůl byl vyloučen Jakub Gašparovič, ale na trestné lavici pobyl pouze půl minuty. Viktor Hübl po Francouzově pasu našel rozjetého Petera Jánského a ten zasunul po nájezdu ze strany puk mezi betony pardubického gólmana – 1:3.

Na samotném konci druhé třetiny litvínovský brankář vyjel za kasu a rozehrál naslepo. Málem se mu to nevyplatilo, protože puk zachytil u levého hrazení Radoslav Tybor a rychle vracel puk do prázdné branky. Francouz se zapotil, ale stihl být u tyčky včas.

Litvínov si nabyté vedení uhlídal

Během druhé přestávky pardubičtí trenéři stáhli hru na tři formace a proházeli složení útoků, do centra toho prvního se posunul Tomáš Marcinko. Východočeši se sice snažili bušit do soupeře, ve 45. minutě ostře od modré pálil Tomáš Kolafa, ale neuspěl. Krátce po něm se sice do zakončení propracovala třetí formace, ale také bez změny skóre.

Pardubice se jen těžko prokousávaly do pásma, naopak Litvínov podnikal při každé možnosti rychlé kontry. Ve 49. minutě se do šance řítil Jakub Petružálek, jeho ránu vytěsnil levou rukou Karel Vejmelka.

V 54. minutě putoval na trestnou lavici za vysokou hůl Karel Kubát, v přesilovce nejprve zahrozil ostrou ranou Petr Sýkora, v dorážce neuspěl před bránou operující Jan Zdráhal. V další fázi početní výhody neuspěl rychlý průnik Lukáše Radila po straně a následná dorážka Lukáše Nahodila.

Domácí hráči se snažili závěr utkání zdramatizovat, v posledním dějství soupeře přestříleli 15:7, ale hokejisté litvínovské Vervy neponechali nic náhodě a dokráčeli k třetí výhře ve čtvrtfinálové sérii.

Miloš Říha starší (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „O osudu utkání rozhodl náš katastrofální začátek. Litvínov se rychle ujal vedení a pak už si to v klidu pohlídal až do konce. Nedokážu si ten úvod vysvětlit. Možná nás na začátku zabrzdilo rychlé oslabení a inkasovaný gól. Doma ale musíme každopádně předvádět úplně jiné výkony, chybělo nám nasazení a pohyb.“

Radim Rulík (HC Verva Litvínov): „Povedla se nám prví třetina, ve které jsme byli produktivní. Ve druhé části nás soupeř zatlačil, ale naštěstí jsme to zvládli. Pardubice vstřelily kontaktní gól a pak hýřily aktivitou. Důležité bylo, že jsme dokázali ještě v té samé třetině zvýšit na dvougólový rozdíl. Ve třetí třetině jsme hráli tak, aby se soupeř nedostával do velkých šancí, a to se podařilo.“