15.10.2004
Vladimír Gregor

Jágr ukončil sérii Pardubic

Až v šestém zápase nalezli hokejisté Pardubic své přemožitele. Kladenský Rabat dovedl k vítězství především kapitán Jaromír Jágr, který byl u 4 branek domácích. Hosty srazila vítězná branka, která padla 12 vteřin před koncem druhé třetiny.

Tipsport extraliga, 13. kolo, pátek 15.10.2004, Městký stadion Kladno

Rytíři Kladno

5:3
3:2, 1:1, 1:0
Branky a nahrávky: 9:12 Jágr (T. Kaberle), 17:28 Jágr (T. Kaberle), 18:10 Horna (Kysela), 39:48 T. Kaberle (Jágr, Patera), 47:22 Ševc (Jágr) – 15:10 A. Hemský (Mudroch), 15:25 Bulis (Mikeska), 34:27 Hejduk (Havíř). Rozhodčí: Jebavý - Guth, Rittich. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. Diváci: 5379. Střely na branku: 39:38. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:3, 5:3.
Rytíři Kladno: Orct – Ševc, T. Kaberle, V. Čech, Kasík, Zeman, Špelda – Jágr, Patera, M. Procházka – Martin Frolík, Gradoň, Hrdina – Kysela, Zajíc, Horna – Michael Frolík, Kalla, Klimt. Trenéři: Zdeněk Müller, Vladimír Evan a Petr Tatíček.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Mudroch, A. Novotný, Pácal, Linhart, Havíř – A. Hemský, Dopita, Blažek – Hejduk, Mikeska, Bulis – Tvrdík, Rolínek, Korhoň – Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.

Jágr znovu řádil

Kladno začalo v utkání aktivněji a první šanci měl hned v úvodních vteřinách zápasu Tomáš Kaberle, který si však na Lašáka střelou z mezikruží nepřišel. Hosté zahrozili poprvé až po 5 minutách hry, ale Kolář přihrávku zpoza branky zužitkovat nedokázal. Největší hvězda středočechů o sobě dala vědět o chvíli později krásnou kolmicí na Pateru, který puk usměrňoval těsně vedle Lašákovy tyče. Na konci 8. minuty se nechal vyloučit Tvrdík a Jágr vyučoval. Kaberle mu poslal puk do jízdy, Jágr se prokličkoval přes dva obránce, stihl si položit i Lašáka a backhandem zakončil – 1:0. Pardubice dostaly výhodu přesilové hry o několik minut později a byly také úspěšné. Mudroch pálil od modré čáry, vyražený puk našel na své holi u tyče číhající Hemský a i Orct musel poprvé lovit puk ze své sítě – 1:1. Radost hostů umocnil hned po vhazování ve středovém kruhu Mikeska, který rozehrál od mantinelu na Bulise, pro něhož nebyl problémem Orcta zblízka překonat – 1:2. Z vedení se hosté těšili ale pouze dvě minuty, potom totiž dostal Jágr puk znovu od Kaberleho do jízdy a bylo zle. Na jeho střelu zápěstím z pravého kruhu byl pardubický gólman krátký – 2:2. Rychlé vyrovnání domácí povzbudilo a o pár desítek vteřin později jim po závaru před pardubickou brankou vrátil vedení Horna, který se ve skrumáži orientoval nejlépe – 3:2.

Hejduk se opět trefil

Začátek prostřední části hry patřil hostům, kteří museli dohánět jednobrankové manko z první třetiny. Nejprve to zkoušel Hejduk, ale zastavila ho píšťalka čárového, po něm si vytvořila tlak v útočné třetině Koukalova formace, ale bez gólového efektu. Kladno se do vyložených příležitostí příliš nedostávalo, a tak mohli udeřit hosté, ale Hejdukovu pohotovou ránu z pravého kruhu vykopl betonem výborný Orct. Domácí kontrovali až v polovině utkání hezkou akcí Gardoně, který uvolnil do nájezdu 2 na 1 své kolegy Martina Frolíka a Hrdinu. Prve jmenovaný zvolil střelu, tu ale Lašák zachytil a schoval puk do lapačky. Hosté se dočkali vyrovnání při pobytu zámořské formace, která rozpoutala před Orctovou brankou pořádný kolotoč s úspěšnou dorážkou Hejduka – 3:3. Pardubice vyrovnání dostalo na koně a i následující minuty patřily jim. Koukalův útok si otevřel před Orctem doslova střelnici, ale ten se zaskočit nenechal. Svůj gólový zápis mohl rozšířit opět Hejduk, který si hezky našlápl podél mantinelu a z levého kruhu orazítkoval tyč Orctovy branky. Poslední vteřiny druhé části ale hosté vůbec nezvládly a brankou do šatny 12 vteřin před koncem znovu nechali jít domácí do vedení. Neuhlídatelný Jágr nejprve připravil střeleckou pozici pro Procházku, který ještě nedal, vzápětí kladenský lídr podobně oslovil Kaberleho a ten již předvedl v koncovce větší klid – 4:3.

Do třetice se vyrovnat nepodařilo

Inkasovaná branka do šatny ovlivnila hru Pardubic i na počátku třetí třetiny. Domácí dobře bránili a spoléhali se na útočné kreace Jágra, který byl opravdu při chuti. Nejprve se pokoušel uvolnit do šance Michaela Frolíka, ale jeho přihrávka neprošla přes brusle pardubického obránce, poté kladenská hvězda přiváděla pardubické hráče k šílenství svými kousky v obranném pásmu hostů, které ukončil až neodpískaný faul a v hale vzplály emoce. Pardubice rozhodně nehrály špatně a byly hráčům Kladna minimálně vyrovnanými soupeři, ale jakmile měl puk na holi hráč s číslem 68, tak visel další gól v síti Lašáka na vlásku. Svůj bodový účet uzavřel kladenský vůdce ve 48. minutě zápasu, kdy definitivně pohřbil naděje na bodový zisk Pardubic. Jeho přihrávka zpoza branky našla najetého Ševce a ten propálil vše, co mu stálo v cestě – 5:3. Hned vzápětí mohla ještě zvýšit dvojice Hrdina – Gardoň, ale Lašák se stihl bleskurychle přemístit a udržel tak jiskřičku naděje pro hosty. Tu mohl vzápětí rozfoukat v malý plamínek Michal Mikeska, ale nepodařilo se mu zasáhnout skákavý puk a uklidit jej do prázdné branky. V závěru zápasu se snažili pardubičtí vsadit vše na jednu kartu – útok, ale pramenily z toho chyby a následné možnosti Kladna z brejků. Procházka ani kapitán Zajíc však ze svých samostatných nájezdů branku nevytěžili. Poslední šanci Pardubic spálil několik desítek vteřin před koncem zápasu Petr Průcha, jeho pokus o backhandový blafák skvěle chytající Orct zneškodnil. Pardubická série výher tak skončila na ledě Kladna.

Zdeněk Müller (HC Rabat Kladno): „Diváci viděli vynikající hokej. Ve druhé třetině nás hosté dostali pod tlak, ale klíčový okamžik přišel dvanáct sekund před koncem, kdy Tomáš Kaberle vsítil čtvrtý gól. Nasazení Jágra k Paterovi a Martinu Procházkovi se osvědčilo a v tomto složení nastoupí i v neděli.“

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Bylo to utkání velmi dobré úrovně. Po horším začátku jsme dokázali otočit výsledek, ale pak jsme umožnili domácím znovu se dostat do vedení. Musím smeknout před Jágrem za to, co předvedl. Naši hráči jej kolikrát jen sledovali, co předvede. V závěru jsme mohli vyrovnat, ale Jarda Jágr zařídil další geniální nahrávkou rozhodující branku.“