14.12.2014
Jan Vavřina, Jan Hrabal

Pardubice ztrátu nedohnaly, Hradec Králové získal DERBY #3

HRADEC KRÁLOVÉ — Prohrávali 0:3 a 1:5, přesto se hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice a východočeské derby ve třetí třetině řádně zdramatizovali. Hosté snížili na 4:5, na bodový zisk ale před vyprodanými tribunami nedosáhli.

Tipsport extraliga, 30. kolo, neděle 14.12.2014, Zimní stadion Hradec Králové

Mountfield HK

6:4
2:0, 3:2, 1:2
Branky a nahrávky: 5:47 Vantuch (Slovák, Troliga; 5/5), 8:58 Frühauf (Knotek, Mertl; 5/5), 20:17 Knotek (Šimánek, Vydarený; 5/4), 23:40 Tvrdík, 35:40 Šimánek (Knotek, Mertl; 5/5), 52:05 Červený (Mertl; 5/5) – 20:23 Tybor (Nahodil; 5/5), 37:36 Čáslava (Marcinko, Zohorna; 5/5), 41:37 Benák (Radil; 5/4), 47:32 Nahodil (Sýkora, Radil; 5/3). Rozhodčí: Hribik, Úlehla – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: (1:3, 2:0, 5:1). Využití: 1:2. Diváci: 6890 (vyprodáno). Střely na branku: 38:20 (19:2, 11:11, 8:7). Srážky: 14:16 Vhazování: 33:34. Blokované střely: 7:10. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1, 5:4, 6:4. Nejlepší hráči: Tomáš Slovák – Václav Benák.
Mountfield HK: Kantor – Frühauf, Vydarený, Slovák, Vašíček, Pláněk, Mikuš, Dietz – Knotek, Mertl, Šimánek – Dej, Kukumberg, Pospíšil – Nedvídek, Tvrdík, Červený – Beránek, Troliga, Vantuch. Trenéři: Peter Draisaitl a Jiří Kučera.
Dynamo Pardubice: Kristan – Gregorc, Čáslava, Benák, Havlík, Píša, Zdráhal, Korím – Sýkora, Zohorna, Marcinko – Radil, Nahodil, Tybor – Kolář, Kaut, Starý – Kňazev, Moučka, Půhoný – Poulíček. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.

Pardubičtí hokejisté přijeli do Hradce Králové bez reprezentantů do dvaceti let, trenéři změnili složení obranných řad.

Hradec Králové ovládl první třetinu

Hned po dvou minutách mohl dorážet kotouč do opuštěné hostující klece Lukáš Vantuch, ale na poslední chvíli zablokoval jeh hůl Blaž Gregorc. Po několika dalších šancích svých spoluhráčů se Lukáš Vantuch přece jen dočkal. Na konci šesté minuty ujel po levém křídle a doslova prostřelil Roberta Kristana – 1:0.

Po dalších třech minutách to bylo, k radosti skvělého domácího publika, už o dvě branky. Jen co skončila hradecká přesilovka, sjel si z modré čáry mezi kruhy Peter Frühauf a ranou z první dopravil puk za brankovou čáru – 2:0.

Hradec Králové byl dále na koni, v samostatném úniku se objevili do konce třetiny Slovák a Šimánek, jejich bekhendové pokusy úspěch neslavily. Nic to však nezměnilo na tom, že tým Petera Draisaitla odcházel do kabin v dobrém rozmaru. Naopak v hostující šatně muselo být velmi živo…

Domácí zvýšili na 5:1, Petr Čáslava pak načal stíhací jízdu

Také vstup do druhé třetiny se domácím povedl náramně, jenže ČSOB Pojišťovna dokázala velmi rychle odpovědět. Po sedmnácti vteřinách hry využil končící přesilovky Tomáš Knotek, který napálil puk za Kristana skrze hlouček těl před jeho brankovištěm – 3:0.

Pardubicím trvalo však jen šest sekund, než vrátily skóre na rozdíl dvou branek. Chyby v obraně využil Radoslav Tybor, který v samostatném úniku zamířil přesně do horního rohu brány – 3:1.

Po třetí inkasované brance se hosté poněkud zvedli, jenže je uzemnil čtvrtým gólem Michal Tvrdík. Ten v čase 23:40 dorazil do pardubické branky svou tvrdou střelu z pravého kruhu – 4:1. V polovině utkání se rozhodčím poněkud nepozdávala mlha, která se nad ledem začala tvořit, a proto hru v době, kdy hosté zvyšovali tempo, přerušili.

Zhruba po deseti minutách se aktéři do rozbouřené arény vrátili a nabídli publiku další dva zásahy do černého. Hradečtí zamkli ve 35. minutě svého soupeře v jejich pásmu a v minutě 36. udeřili popáté. Jiří Šimánek si vybruslil před bránu a zvýšil na 5:1.

Jenže hostující mužstvo našlo odpověď zase hodně rychle, tentokrát to trvalo necelé tři minuty. Situace jako přes kopírák, královéhradecká pětice nebyla už schopna po dlouhém střídání odolat tlaku Pardubic, a tak na 2:5 snížil Petr Čáslava.

Václav Benák a Lukáš Nahodil snížili na rozdíl jediné branky

Charakteristikou třetího derby byly rychlé branky. Ve třetí třetině se o to postarali hosté. Přesilovou hru využil ve 42. minutě Václav Benák, který vyslal na Kantora nechytatelnou pumelici – 5:3. Hradec Králové začal být nervózní, pomáhal si zákroky za hranou, které rozhodčí bez milosti trestali dvěma minutami.

Ve 47. minutě se domácí provinili dvěma fauly a šli do tří. I když se jejich trojice bránila, co to šlo, nakonec přece jen odcházela na střídačku se sklopenými zraky. Na dorážku z hole Lukáše Nahodila byl totiž Pavel Kantor krátký a pořádná zápletka byla na světě – 5:4.

Když už se tým s koněm ve znaku nadechoval ke srovnání skóre a prezentoval se šancemi Radila, Tybora a Nahodila, ukázal jim, jak se střílí branky, Rudolf Červený. Ten osm minut před koncem navýšil bekhendem náskok Mountfieldu na konečných 6:4.

Následující minuty Pardubice nevzdaly, v závěru hrály power play, ale domácí celek si výhru pohlídal.

Peter Draisaitl (Mountfield HK): „Podle mě to byl famózní zápas pro diváky, pro nás trenéry už možná tak ne. Z taktické stránky jsme předvedli hrozné věci teda, ale z našeho hlediska si vážím výkonu hráčů, jejich snahy. Přeci jen to nebylo tak jednoduché, když šest, sedm nebo osm zápasů nevyhrajete, tak se nehraje zrovna v pohodě. S výsledkem 5:1 bychom ale mohli ke konci hrát trochu klidněji.“

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Zápas měl rozdílné třetiny, v první nás domácí hodně přehrávali, vytvářeli si hodně střeleckých příležitostí a myslím si, že náskok mohl možná být i výraznější, než jen 2:0. Od druhé třetiny jsme se zlepšili, byli jsme střelecky aktivnější a vyslali jsme docela dost střel. Bohužel, vždycky když to vypadalo, že bychom se mohli zvednout a utkání srovnat, tak se domácím podařilo vstřelit další gól. Hodně blízko vyrovnání jsme byli za stavu 5:4. Cením si, že to mužstvo za stavu 5:2 nezabalilo, podařilo se nám dvakrát skórovat v přesilovce, potom jsme měli dvě nebo tři gólové šance. Mohlo to vypadat ještě jinak, ale bohužel se nám nepodařilo dát vyrovnávací gól. Šestý gól domácích utkání definitivně rozhodl.“