13.1.2015
Šárka Kulhánková, Jan Hrabal

Pardubice rekordně zdemolovaly pozlacenou Slavii

PRAHA — Ať už v Edenu nebo v O2 areně, tak pardubičtí hokejisté nikdy neporazili Slavii takovým rozdílem. Východočeši jasně ovládli dohrávku 16. kola Tipsport extraligy a pražskou Slavii rozložili 6:1. Dva góly vstřelili Václav Benák a Petr Sýkora, další přesné zásahy přidali Jan Starý a Lukáš Radil.

Tipsport extraliga, 16. kolo, úterý 13.1.2015, O2 arena

Slavia Praha

1:6
0:2, 0:4, 1:0
Branky a nahrávky: 49:58 Kolář (Beňovič) – 11:23 Sýkora (Zohorna, Píša; 5/5), 19:08 Benák (Píša, Sýkora; 3/5), 21:56 Benák (Tybor, Radil; 4/5), 25:12 Starý (Tybor, Cetkovský; 5/5), 29:30 Radil (Benák; 4/5), 37:06 Sýkora (Zohorna; 5/4). Rozhodčí: Fraňo, Pešina – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:5 (3:2, 2:2, 0:1). Využití: 0:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 3758. Střely na branku: 32:33 (9:16, 11:15, 12:2). Srážky: 10:5. Vhazování: 48:28. Blokované střely: 19:6. Průběh utkání: 0:6, 1:6. Nejlepší hráči: Jan Kolář – Václav Benák.
Slavia Praha: Svoboda – Kolařík, Knot, Krejčí, Valach, Štich, Růžička, Beňovič – Sklenář, Bednář, Stránský – Kolář, Vas, Holec – Vlasák, Doležal, Klhůfek – Veselý. Trenéři: Dušan Gregor a Josef Beránek.
Dynamo Pardubice: Vejmelka – Čáslava, Píša, Havlík, Benák, Ščotka, Čutta, Korím, Gregorc – Zohorna, Marcinko, Sýkora – Kaut, Nahodil, Radil – Starý, Cetkovský, Tybor – Půhoný, Špaček, Gašparovič. Trenéři: Miloš Říha st. a Miloš Říha ml.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice toužili potřetí v této sezoně porazit červenobílého rivala, který nastoupil ve zlatavých dresech. Zápas v O2 areně nakonec Východočeši rekordně ovládli a uštědřili sešívaným debakl.

Střelba ostrými začala po deseti minutách

Domácí vstoupili do utkání o něco aktivněji než soupeř. Pardubice ovšem také dokázaly ohrozit Svobodovu branku. Nějakou dobu se pak hrálo stylem nahoru dolů. Asi po dvanácti minutách hry předal Zohorna kotouč Petru Sýkorovi, který se přes slávistické hráče proháčkoval až před svatyni Pražanů a bekhendovým blafákem překonal brankáře Svobodu – 0:1.

Následovala přesilovka sešívaných, při níž si domácí dokázali vytvořit tlak, a Vejmelka tak měl plné ruce práce. Obrovskou šanci měl Knot, po jehož dělovce jen zazvonila tyč.

Necelé dvě minuty před koncem úvodní dvacetiminutovky byli naráz vyloučeni dva domácí hráči a hosté z Pardubic měli k dispozici dvojnásobnou početní výhodu. Tu perníkaři patřičně zužitkovali. Po kombinacích v obranné třetině Slavie si puk uzmul Václav Benák, který si pohrál s domácím gólmanem a zavěsil puk do horního růžku – 0:2.

Pardubice utekly na 6:0

V prvních minutách prostřední části usedl za katr další sešívaný hráč. I tuto početní výhodu Pardubice využily. Tyborovu střelu zneškodnil sice Svoboda lapačkou, jenže kotouč mu vypadl a Václav Benák už jen jednoduše zakončil šikovnou ránou pod horní tyčku – 0:3.

Netrvalo dlouho a domácí gólman lovil puk ze sítě počtvrté. Radoslav Tybor naservíroval kořist svému spoluhráči Janu Starému, který z mezikruží bleskově zakončil – 0:4.

Hostujícím hráčům se v přesilových hrách dařilo. V polovině utkání se z už z pětibrankového náskoku radovali Pardubičtí znovu po brance Lukáše Radila – 0:5. Po tomto gólu došlo i ke střídání gólmanů na slávistické straně, na lavičku místo Furcha usedl Svoboda.

Pár minut před závěrem druhé třetiny se hosté dokázali znovu prosadit, a to dokonce ve vlastním oslabení. Zohorna se zmocnil puku za brankou a adresoval ho na přímo na hůl Petru Sýkorovi, který se trefil pod horní tyčku – 0:6.

Jan Kolář pokazil čisté konto Karla Vejmelky

Slavia se pokoušela rozdíl snížit a deset minut před závěrečnou sirénou se jí to povedlo. Jan Kolář převzal kotouč ve středním pásmu a uháněl s ním na pardubickou branku, Vejmelka už nestihl na jeho kličku zareagovat – 1:6.

Svěřenci trenéra Gregora ještě několikrát ohrozili pardubického gólmana, s výsledkem ale už nic nezmohli. Pardubice berou po vysoké výhře tři body.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice soupeře rekordně porazili, v šestém finále 2003 vyhráli Východočeši v Edenu 5:1, v sezoně 2011/2012 v libeňské hale 6:2.

Dušan Gregor (HC Slavia Praha): „Nebudu říkat, co jsem řekl hráčům v kabině. Povím jen to, že dneska měl ten zápas podtón pomoci onkologicky nemocným dětem. Vidět chlapce, který je nemocný a ukáže radost před zápasem, že může přijít na hokej, to jsem neviděl u devadesáti procent hráčů svého mužstva. Skládám poklonu lidem, kteří se dokázali bavit a prokázali až do konce utkání radost, že jsou na hokeji. To je všechno, co k zápasu řeknu.“

Miloš Říha ml. (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Přes výsledek musím říct, že nemůžeme být spokojení s výkonem v první třetině. Měli jsme tam v obraně dost problémů, Slavia si vytvořila příležitosti a podržel nás gólman. Začátek byl z naší strany zbytečně nervózní, ale určitě nám pomohlo to, že jsme třetinu přestáli bez inkasovaného gólu. Naopak jsme z jedné dobře rozehrané akce vstřelili první gól, což nás trošku uklidnilo a v závěru v pět na tři druhý. To bylo velmi důležité pro další průběh. Ve druhé třetině jsme velmi zlepšili celou organizaci hry, hlavně směrem do obrany a z toho vyplývala spousta příležitostí pro nás. Třetí třetina se spíš dohrávala.“