19.11.2013

Mat za 27 vteřin! Pardubice čistě vygumovaly Liberec

LIBEREC — Poctivou prací, kterou jistil bezchybný Dušan Salfický, dokázali hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice podruhé v sezoně porazit Liberec o dvě branky. Východočeši předvedli v Tipsport areně zodpovědný výkon, udeřili dvakrát ve 29. minutě, kdy brankami Jiřího Cetkovského a Petra Sýkory získali zápas na svou stranu.

Tipsport extraliga, 22. kolo, úterý 19.11.2013, Tipsport arena, Liberec

0:2
0:0, 0:2, 0:0
Branky a nahrávky: 28:07 Cetkovský (Semorád, Benák; 5/5), 28:34 Sýkora (Endál, Marha; 5/5). Rozhodčí: Šindler, Lacina – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:6 (2:3, 2:2, 0:1). Bez využití. Diváci: 4471. Střely na branku: 35:14 (9:5, 16:8, 10:1). Srážky: 16:10 (4:6, 6:3, 6:1). Vhazování: 35:33 (9:11, 15:14, 11:8). Blokované střely: 9:5 (4:2, 3:3, 2:3). Průběh utkání: 0:2. Nejlepší hráči: Martin Bartek – Dušan Salfický.
Bílí Tygři Liberec: Melicherčík – Hunkes, Derner, Voráček, Výtisk, Šimek, Čakajík, Vitásek – Urban, Nedvěd, Bulíř – Bartek, Vampola, Bulík – Valský, Filipi, Víšek – Pospíšil, Zacha, Vlach. Trenéři: Pavel Hynek a Milan Černý.
Dynamo Pardubice: Salfický – Píša, Kočí, Benák, Zdráhal, Gregorc, Vašíček – Sýkora, Marha, Endál – Cetkovský, Zohorna, Semorád – Radil, Nosek, Kousal. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.

V prvním vzájemném extraligovém utkání viděla ČEZ Arena deset branek, Pardubice po povedené třetí třetině vyhrály 6:4. V Liberci předvedly parádní výkon směrem dozadu, soupeři nedovolily skórovat a zvítězily 2:0.

Dušan Salfický se výborně rozchytal

První třetina utkání byla spíše v režii Tygrů. Po většinu času drželi puk na svých holích v pásmu soupeře. První větší šanci měl domácí Vampola, který ale svou příležitost zahodil, když puk poslal těsně nad klec chytajícího Salfického. O chvíli později se v akci znovu ukázal Vampola z modré čáry, ale ani tentokrát se mu nepoštěstilo.

Z hokejek Libereckých však střely létaly dál, ta Nedvědova však byla sražena a Bartek narazil na konstrukci svatyně hostů. I hosté se dostali k několika příležitostem, Semorádův pokus zastavil Melicherčík betonem, Vašíčkův projektil byl zblokován do ochranné sítě.

Na druhé straně pak Vampola servíroval Bartekovi před branku, ten narazil na Salfického. Minutu před koncem úvodní části už to skutečně vypadalo, že bezbrankový stav skončí, ale aktivního Vampolu v tutovce znovu dokázal zkrotit gólman Východočechů.

Jiří Cetkovský + Petr Sýkora ve 29. minutě = 0:2

První branky se Tipsport arena dočkala ve 29. minutě, když Benákovu střelu dorazil za záda gólmana Jiří Cetkovský – 0:1. Pardubický stožár byl ve správný čas na gólovém místě, ve skrumáží se orientoval nejlépe a ukončil tak sérii Marcela Melicherčíka bez inkasované branky.

Že liberecký brankář nezačne hned zadělávat na další sérii bylo jasné o půl minuty později. Tentokrát obrana neuhlídala Endála, jenž poslal puk na Petra Sýkoru, a hosté se radovali podruhé – 0:2.

Aktivita Severočechů po dvoubrankové sprše trochu polevila. Zvyšovat zkoušel Zdráhal, ale jeho střela přeletěla tři tyče, další pokus Sýkory vychytal Melicherčík.

Pokusy o snížení Tygrů nebyly moc úspěšné, Filippi nenašel v dobré pozici Víška. Tomáš Filippi pak znovu nedokázal umístit puk, když narazil na dobře chytajícího Salfického. Ke konci třetiny se domácí ještě zmohli na tlak, ale nikdo z trojice Derner, Nedvěd, Bartek nebyl úspěšný.

Chytře hrající Pardubice si nenechaly výhru vzít

Úvod závěrečné dvacetiminutovky přinesl šance, ale oproti začátku se hra uklidnila. Čakajík nezamířil ideálně a o chvíli později nechal uniknout Endála, s ním si poradil domácí strážce svatyně. Snižovat mohl Urban, ale místo střely dal přednost Čakajíkovi a ten už na kotouč nedosáhl. Celkově jako by na Tygry padla smůla, všechny jejich pokusy byly zblokovány.

V dalším průběhu Nedvěd nepřešel přes pardubickou hráz, Benák pak pálil těsně mimo. Největší šance domácích byla po dělovce Valského, která orazítkovala horní tyčku. I Derner a Bulíř narazili na odpor hostující obrany jištěné Salfickým.

Dvě minuty před koncem základní hrací doby dostali domácí početní výhodu a brankář Melicherčík odjel na střídačku – Severočeši chtěli zkusit štěstí šest proti čtyřem. Ani takto se ale Bílým Tygrům nezadařilo a tři body si vezou domů Pardubice po výsledku 0:2.

Pavel Hynek (Bílí Tygři Liberec): „Dnes jsme se mohli na Pardubice bodově dotáhnout, bohužel se nám to nepodařilo. Bez gólu se vyhrát nedá, byli jsme hluší na brankovišti a celkově jsme moc šancí neměli. Zklamal mě výkon a přístup některých hráčů, očekával bych od nich větší nasazení a bojovnost.“

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Bylo to poměrně vyrovnané utkání, rozhodla situace z poloviny zápasu, kdy se nám podařilo vstřelit dvě branky v rychlém sledu za sebou. Poté jsme se již soustředili na obranu a výsledek ubránili. Tři body z Liberce jsou velice cenné.“