6.10.2013
Lucie Mužíková, Jan Hrabal

Pardubice vyhrály v Plzni za dva body a vedou extraligu!

PLZEŇ — Podívejte se na tabulku, dámy a pánové! Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prokázali obrovskou vůli: v Plzni prohrávali čtyřikrát o jednu branku, vždy dokázali vyrovnat a nakonec zápas na ledě mistra vyhrát v samostatných nájezdech. Dvěma góly ve hře se blýskl Petr Sýkora, další přidali Tomáš Zohorna a Jiří Cetkovský. Vynikající střelecký um prokázal v samostatných nájezdech Lukáš Radil, jenž se dvakrát parádně trefil pod víko Machovského branky. Díky dvěma bodům vedou hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice o skóre tabulku Tipsport extraligy!

Tipsport extraliga, 10. kolo, neděle 6.10.2013, ČEZ Aréna, Plzeň

Plzeň

4:5sn
1:1, 2:1, 1:2 – 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 6:53 Pletka (Duda; 4/4), 26:29 Duda (Slovák, Boháč; 5/5), 34:21 Kratěna (4/5), 52:35 Duda (5/5) – 18:29 Sýkora (Kočí; 5/5), 30:20 Sýkora (5/5), 46:45 Zohorna (5/5), 53:45 Cetkovský (Zohorna, Kočí; 5/5), rozhodující samostatný nájezd Radil. Rozhodčí: Hribik (ČR), Pavlovič (SR) – Flegl, Štofa (oba ČR). Vyloučení: 5:6 (2:3, 3:1, 0:2), navíc Somík (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4109. Střely na branku: 30:29 (6:11, 7:12, 12:4 – 5:2). Srážky: 15:12. Vhazování: 43:36. Blokované střely: 9:10. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:5. Nejlepší hráči: Radek Duda – Petr Sýkora.
Plzeň: Machovský – Hanzlík, Seman, Slovák, Boháč, Mozík, Frolo – Duda, Lev, Pletka – Kratěna, Kašpařík, Vlasák – Novotný, T. Sýkora, Schleiss – Dvořák, Vlček, Hollweg. Trenéři: Milan Razým, Michal Straka a Rudolf Pejchar.
Dynamo Pardubice: Růžička (65:00 Salfický) – Píša, Kočí, Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, Čáp – P. Sýkora, Marha, Somík – Zohorna, Nosek, Cetkovský – Radil, Kousal, Tybor – Řezníček, Musil, Starý. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice si z venkovních zápasů vždy odvezli alespoň bod, v Plzni dokázali čtyřikrát (!) vyrovnat, totéž se jim povedlo i v nájezdech, ve kterých uzmuli druhý bod.

Petr Sýkora od začátku pálil ostrými

Vstup do utkání se podařil domácímu celku. Ti ustáli úvodní vyloučení obránce Mozíka a pak sami při hře čtyř proti čtyřem udeřili. Duda od modré čáry dobře věděl o Václavu Pletkovi, jenž měl kolem sebe více místa a neomylně zamířil na vzdálenější tyč – 1:0.

Hosté mohli s mistrem srovnat krok při brejku dvou na jednoho, na jeho konci však Somík mířil nepřesně. Oba týmy si vzájemně vyměnily možnost přesilové hry, ale čtveřice si počínaly suverénně a Plzeň držela náskok.

Nicméně do kabin si ho nedonesla. V polovině 19. minuty Petr Sýkora našlápl na modré čáře, najel si na pravý kruh a propálil Machovského přízemní střelou – 1:1. A když pak indiáni v odpovědi nastřelili jen tyč, odcházely týmy do kabin za nerozhodného stavu.

Domácí vedli a Pardubice dotahovaly

Ten platil i po dvouminutovém trestu Schleisse. Paradoxně ale byli skórování blíže domácí, jenže po Pletkově nahrávce zkazil Dudovi radost efektním a hlavně efektivním semaforem Růžička.

Radek Duda pak plachtící střelou ze střední vzdálenosti překvapil pardubického a znovu poslal domácí do náskoku – 2:1.

Ten měl ale jepičí život. Už po necelých čtyřech minutách bylo znovu srovnáno. Domácí zachybovali na útočné modré čáře a Petr Sýkora našlápl do samostatného úniku. Hráč jeho kvalit a renomé se v takových situacích nemýlí a jeho rychlá střela mezi nohy měla gólové parametry – 2:2.

Gólové hody na Plzeňsku však pokračovaly. Ve 35. minutě využil nesouhry explzeňského Benáka a Ďalogy na modré čáře Ondřej Kratěna, který si vyčíhl správný moment, aby změnil adresáta přihrávky prvně jmenovaného a ve vlastním oslabení poslal bekhendem puk mezi nohama Růžičky do branky – 3:2.

Tomáš Zohorna a Jiří Cetkovský pomohli srovnat krok

Do třetice srovnaný stav viděla ČEZ Aréna v 47. minutě. Krátce po skončení plzeňské přesilovky schoval Tomáš Zohorna svou střelu zprava za obránce tak dobře, že Machovský neměl dostatek času k tomu, aby správně zareagoval – 3:3.

V 53. minutě se počtvrté dostali indiáni do náskoku a znovu u toho byl Duda. Ten prokázal, co dělá střelce střelcem. Vybruslil si s pukem zpoza branky, využil výborné předbrankové černé práce Kašpaříka, který na sebe navázal dva hráče, neunáhlil se se zakončením a potáhl si puk ještě více doleva. Odtud viděl krásné volné místo nad Růžičkovým pravým ramenem, které taky nekompromisně trefil – 4:3.

Jenže Pardubice rozhodně nic nezabalily a dokázaly opět srovnat. V na pohled jednoduché, nesložité akci Zohorna přihrál na pravé křídlo Jiřímu Cetkovskému, jenž vypálil pohotově i přesně – 4:4.

Lukáš Radil perfektně otočil nájezdy

V bezbrankovém prodloužení měl velikou šanci skórovat Petr Sýkora, hattrick ale i díky seknutí od soupeře při blafáku do bekhendu nedokonal.

A tak přišly samostatné nájezdy… První série patřila gólmanům – Salfický, který pro tuto disciplínu vystřídal Růžičku, vykryl pokus Dudy a Machovský oplatil porážku v přímém souboji Sýkorovi. Druhá série už branku přinesla. Neuspěl Zohorna, ale Václav Pletka po pěkné kličce zasunul mezi betony.

Jenže hosté se dotáhli i popáté. Lukáš Radil zavěsil pod břevno, a když Kratěna nedal, následovala další série. V té Východočeši rozhodli ve svůj prospěch. Salfický lapil pokus Vlasáka a Lukáš Radil vyzrál na Machovského i podruhé.

Milan Razým (HC Škoda Plzeň): „Nejsme spokojeni s výsledkem, ani s předvedenou hrou na domácím ledě. Nejsme schopni doma zopakovat výkony ze zápasů venku a dá se říci, že se na domácím ledě trápíme. Soupeř na naši branku vystřelí ve třetí třetině čtyři střely a dá z nich dva góly. Vedli jsme i během nájezdů, ale i o tohle vedení jsme nakonec přišli. Zisk jen jednoho bodu nás musí mrzet.“

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Podařilo se nám tady odehrát velmi dobré utkání po dvě třetiny. Inkasovali jsme během nich laciné branky a také na naší straně jsme zahodili hodně šancí. Zkrátka jsme ty akce nedotáhli do konce a po dvou třetinách jsme prohrávali 2:3. Před třetí třetinou jsme si řekli, co zlepšit, ale soupeř byl lepší. Hodně nás srážela oslabení a rozbitá sestava. Jeden útočník odstoupil pro zranění a další dostal desítku. Se štěstím jsme uhráli bod po základní hrací době. Nájezdy jsou o štěstí.“