21.4.2010

Bravo! Soustředěný výkon přinesl Pardubicím třetí finálové vítězství!

OSTRAVA — Hokejisté HC Eaton Pardubice dokázali vyhrát i ve třetím finálovém utkání, na ledě vyprodané ostravské ČEZ Arény zvítězili 5:2. Ostravané sice vedli, hosté však zvládli zápas otočit a nepustit i díky skvělému Dominiku Haškovi a dvougólovému Aleši Píšovi.

O2 extraliga, F3, středa 21.4.2010, ČEZ Aréna Ostrava

Vítkovice

2:5
1:2, 0:1, 1:2
Branky a nahrávky: 4:24 Treille (Vrána), 53:26 Vrána (Ujčík, Barinka) – 8:10 Buchtele (Kousal, Cetkovský), 13:42 Pivko (Sýkora, Píša), 39:15 Píša (Pivko), 42:01 Sýkora (Pivko), 57:59 Píša. Rozhodčí: Hribik, Šindler – Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 5:10. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9496 (vyprodáno). Střely na branku: 25:23. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 2:4, 2:5. Nejlepší hráči: Marek Kvapil – Dominik Hašek. Stav série: 0:3.
Vítkovice: Štěpánek – Jurečka, Barinka, Rehák, Sičák, Kuboš, Trnka – Klimek, Burger, Selingr – Kvapil, Vrána, Treille – Szturc, Štefanka, Krenželok – Ujčík, Hruška, Svačina. Trenéři: Alois Hadamczik a Kamil Konečný.
Dynamo Pardubice: Hašek – Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, Mitchell – Kolář I, Koukal, Rákos – Pineault, Špirko, Somík – P. Sýkora, Zohorna, Pivko – Cetkovský, Kousal, Buchtele. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.

Ostravská ČEZ Aréna byla beznadějně vyprodána, více než devět tisíc diváků vytvořilo domácím bouřlivé prostředí. Pardubická sestava byla totožná s tou, se kterou se Eaton představil na východě Čech.

Vítkovice sice vedly, Buchtele s Pivkem však otočili skóre

FreixenetÚvod zápasu se lépe povedl vítkovickým hokejistům, ti se dostali již v 5. minutě do vedení. Závaru před Haškem využil Yorick Treille, jehož střela skončila pod horní tyčkou pardubické branky – 1:0.

Ostravané se však radovali z nabytého vedení necelé čtyři minuty. Čtvrtá formace Eatonu v 9. minutě vytvořila tlak před vítkovickou brankou, k puku se dostal po Kousalově střele Jan Buchtele a ten mazácky zakončil – 1:1.

Pardubicím vlil vyrovnávající gól do žil okysličenou krev, Eaton se snažil hrát dopředu a využít každého prostoru na vítkovickém letišti. Ve 14. minutě se po Sýkorově přihrávce zmocnil puku Libor Pivko a otočil na 1:2 z pohledu domácích.

Východočeši, které přijel podpořit početný houf fanoušků, pak měli velkou šanci po Štefankově vysoké holi na Davida Havíře, po níž dostal ostravský forvard čtyři minuty. Eaton strávil takřka celý čas v obranném pásmu domácích, ostřeloval Štěpánka ze všech možných pozic, ale obrana Severomoravanů vydržela.

Eaton ubránil dlouhé oslabení, pak Píša prostřelil Štěpánka

Prostřední dějství přineslo velkou snahu Vítkovic vyrovnat stav, ve druhé třetině se sice Ostravanům podařilo hosty přestřílet 11:5, všechny puky ale lapil spolehlivý Dominik Hašek. Ve 24. minutě se pardubický gólman zapotil po obléhání Vránou, Burgerem a Kvapilem. Náporu domácích ale odolal.

Těžké chvíle prožívala hostující obrana po „poločase“. Zaplněný palác hnal Vítkovice na zteč při přesilovce pět na tři z pohledu modrobílých, ale obrana Eatonu dokázala obřímu tlaku odolat. Dominik Hašek a čtveřice statečných ustála dlouhé čtyřminutové oslabení po Pivkově vysoké holi.

Závěr druhé dvacetiminutovky patřil hostujícímu celku. Jen co přežil dlouhé oslabení, tak udeřil. Do pásma se vřítil Aleš Píša, vystřelil puk a ten propadl Štěpánkovi do branky – 1:3.

Sýkora udeřil v oslabení, pardubičtí fanoušci rozpoutali oslavy

Hned po čtyřech sekundách byl za podražení vyloučen David Havíř. Ostravané ale přesilovku čtyři na tři, neboť se do třetí pasáže přenesly tresty pro Pineaulta a Szturce, velmi špatně. Naopak v následném oslabení čtyři na pět ujel Petr Sýkora a zvýšil na 4:1 z pardubického pohledu.

Od této chvíle nálada v ostravské ČEZ Aréně značně opadla, výjimkou byl sektor zhruba tří set pardubických fanoušků za Haškovou brankou. Ti spustili oslavné chorály, při kterých se ti horkokrevnější svlékli do půl těla.

Vítkovice pak sice využily přesilovku pět na tři, v 54. minutě se trefil Petr Vrána, více ale pozorná obrana hokejistů HC Eaton Pardubice domácím nedovolila. Naopak Aleš Píša dvě minuty před koncem trefil prázdnou branku Ostravy – 2:5. Pardubičtí hokejisté tak získali třetí cenný bod, svou rekordní vítěznou šňůru v play off natáhli na jedenáct utkání.

Alois Hadamczik (HC Vítkovice Steel): „Začali jsme velmi dobrým pohybem, tlakem do branky a vstřelili první branku.Jenže pak jsme udělali spoustu chyb v obranném pásmu a nechali si dát dva góly. Rozdíl mezi námi a Pardubicemi je především ve hře obránců, v jejich agresivitě. Naše osobnosti to nevezmou na sebe a nedají gól. V tom má soupeř výhodu. V závěru už to bylo z naší strany hop nebo trop. Nevyšlo to. Jsme zklamaní. Zápas jsme nezvládli. Pardubice jsou ve velké výhodě, ale zítra je další den. Další možnost.“

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Soupeř začal náporem, povedlo se mu vstřelit branku. Nám se však poměrně brzo povedlo skóre otočit. Rozhodující byla druhá třetina, kterou jsme z poloviny odehráli v oslabení, ale dokázali jsme to ubránit. Na konci přišla Píšova branka ve hře čtyři na čtyři do šatny, na kterou jsme pak jsme na ní navázali gólem na 4:1. Už v kabině jsme po druhé třetině jsme si říkali, že máme moc vyloučeních. I když jsme se jich nevyvarovali ani ve třetí části, zvládli jsme to. Hráčům musím poděkovat a smeknout před nimi. Vítězství bylo zasloužené. I dnes si dokázali udržet hlad po vítězství.“