21.10.2012
David Záruba

Pardubice zvládly divokou přestřelku a natáhly domácí sérii

PARDUBICE — Jako na houpačce se vyvíjel stav zápasu posledních dvou mistrů, ale nakonec tu rozdílovou branku daly Pardubice. Ty sice prohrávaly 0:1 a 3:4, přesto prodloužily domácí sérii extraligových výher, když vyrovnaný stav zlomil v čase 56:11 Martin Bartek. Dvě branky Východočechů vstřelil Aleš Hemský.

Tipsport extraliga, 14. kolo, neděle 21.10.2012, ČEZ Arena Pardubice

5:4
3:1, 0:2, 2:1
Branky a nahrávky: 9:59 Hemský (Vašíček; 4/4), 16:30 Hemský (Kousal, Zohorna; 5/5), 18:13 Somík (Bartek; 5/5), 52:44 Krejčí (Kindl, Kolář; 5/4), 56:11 Bartek (Somík, Vašíček; 5/5) – 5:33 Růžička (Adamský; 5/4), 30:59 Peterek (4/5), 36:57 Galvas (Peterek, Květoň; 5/5), 44:46 Hrabal (Zíb, Bonk; 4/5). Rozhodčí: Homola, Jeřábek – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 9:10 (5:6, 3:0, 1:4). Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 8458. Střely na branku: 35:32 (13:8, 11:13, 11:11). Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:4, 4:4, 5:4. Nejlepší hráči: Aleš Hemský – Jan Peterek.
Dynamo Pardubice: Salfický – Benák, Kolář, Vašíček, Kindl, Píša, Kočí, Drtina – Hemský, Krejčí, Kousal – Brendl, Zohorna, Buchtele – Bartek, Beech, Somík – Semorád, Nosek, Šagát. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Oceláři Třinec: Hamerlík (20:00 Hrubec) – Hrabal, Zíb, Roth, Galvas, Klesla, Ovčačík, Lojek, Klouček – M. Růžička II, Bonk, Varaďa – Květoň, Peterek, Adamský – Klimenta, Polanský, Rákos – Hrňa, Zagrapan, Orsava. Trenéři: Josef Turek a Pavel Janků.

Oproti minulým utkáním udělali pardubičtí trenéři změnu v první lajně, ve které nahradil Starého Kousal. Do branky Východočechů se postavil Dušan Salfický.

Hosté se ujali vedení v oslabení, Pardubice třemi brankami otočily

Nově sestavený elitní útok Pardubic o sobě dal znát hned při prvním nasazení, kdy Hemského zastavil jen za cenu faulu Zíb, v signalizované výhodě měl jasnou šanci Krejčí. Domácí hokejisté sice kombinovali přesně, ale Hamerlík nemusel ani jednou zasahovat. Po krátkém intermezzu v plném počtu se na trestnou vrátil Zíb a Pardubice měly další výhodu.

Ještě než se přesilovka pořádně rozběhla, v rohu kluziště se strhla menší rozmíška, kterou odnesli dvojnásobným menším trestem Hemský a Klouček. Třinec se v oslabení opět bránil perfektně a navíc se dostal do vedení. Pardubičtí zadáci zapomněli na kanonýra Martinu Růžičku, který sám proti Salfickému nezaváhal – 0:1.

Při následném vyloučení Benáka byl Růžička blízko k další brance, jeho střelu tentokrát zastavilo břevno. První třetinu vyplnilo hned jedenáct menších trestů. Při dalším vzájemném vyloučení, kdy pykali Krejčí a Květoň, Pardubice vyrovnaly. Tvrdým hitem vybojoval kotouč Vašíček, jehož akci dohrál přesnou střelou Švihem Aleš Hemský – 1:1.

Pardubicím vyrovnávací branka pomohla vydatně, podobně jako třetí dvouminutový trest Lukáše Zíba v zápase. Domácí oproti úvodu sehráli přesilovku s mnohem větší střeleckou snahou, na Hamerlíka létal jeden puk za druhým, avšak na gól to ještě nestačilo. Do vedení pardubický tým dostal až v 17. minutě Hemský, který se po Kousalově nahrávce zpoza branky trefil přesně do šibenice – 2:1.

Domácí v těchto chvílích zápasu jasně dominovali a převahu dokázali potvrdit další brankou. Kapitán Somík z trochu nevýhodné pozice u mantinelu křápl do kotouče a trefil se přesně nad rameno Hamerlíka – 3:1.

Třinec dvěma brankami vyrovnal

Třinec do druhé třetiny vyměnil brankáře, Hamerlíka nahradil v brankovišti Šimon Hrubec, a střídání na citlivém postu jim evidentně prospělo. Hosté navíc začali bránit mnohem opatrněji, poměr vyloučených hráčů ve druhé třetině byl 3:0.

Ve 24. minutě podrazil unikajícího Adamsého Drtina, takže si mohl útočník Třince nájezd zopakovat. Následný souboj jeden na jednoho vyhrál Dušan Salfický, který rukou vyrazil Adamského ránu z mezikruží. Třinec mohl v náporu pokračovat díky faulu Vašíčka, ale sérii tří střel z větší vzdálenosti pokryl pardubický brankář.

V polovině zápasu fauloval Kousal a nabídl hostům další přesilovou hru. Chvíli předtím byl blízko hattricku Hemský, avšak u Hrubcovy levé tyče neuspěl. Hosté přesilovku nesehráli nijak významně, ale přece jen se dostali na dostřel jedné branky. Salfický vyjel daleko z branky pro puk a vyhozením trefil Jana Peterka, jenž měl za úkol pouze trefit odkrytou svatyni – 3:2.

Ostré tempo z první třetiny lehce opadlo, ale šance nadále počítaly obě strany. Buchtele z otočky těsně minul branku, tečovanou ránu Kindla zase zneškodnil Hrubec. Hosté si při ofenzivní snaze vedli o dost lépe. Peterek ve své druhé šanci ještě neuspěl, ale při dalším střídání vymyslel ideální pozici pro Lukáše Galvase, který si najel za záda soupeřů a trefil přesně nad Salfického rameno – 3:3.

Tři body trefil v čase 56:11 Martin Bartek

Třetí část odstartovala v trošku ospalém tempu. První lepší střeleckou pozici měl až Květoň, který prolétl napříč útočnou třetinou a poté pálil nad. Podobnou akcí kontroval na druhé straně Beech, jenž se stahovačkou zbavil beka a prudkou ranou těsně přestřelil. Sérii příliš vysoko letících pokusů zakončil Krejčí.

Do prostoru branky mířil až tečovaný pokus Růžičku po buly, Salfický s potížemi vyrazil. Následně byl za hákování vyloučen Zohorna a hosté trestali. Po krátké kombinaci napřáhl na modré čáře Zíb a jeho bombu ještě tečoval Hrabal. Salfický neměl šanci – 3:4.

Remízový stav mohly Pardubice nastolit při faulu Polanského, ale v úvodu musel dávat pozor Salfický na dorážku Adamského. Východočeši se pak na dlouhé chvíle usadili v útočném pásmu, ale jedinou vážnější šanci Krejčího zlikvidoval Hrubec. Pardubický útočník si náladu spravil při další přesilovce. Po dlouhém obléhání nabíjel Kindl a Krejčí pálil přesně pod břevno – 4:4.

Oceláři odpověděli Adamským, jehož ránu od modré vyrazil Salfický maskou. Pardubický brankář o chvíli později zneškodnil i nahození od modré, které se od betonu odrazilo kousek vedle tyče, stejně tak neprošel ani tečovaný puk Rákosem.

Klíčový moment nastal v čase 56:11. To z prostoru mezi kruhy vypálil Martin Bartek a kotouč se přes Hrubcovu ruku převalil do sítě – 5:4. O kus dál ke třem bodům pak Pardubice přiblížil faulem Květoň. Třinci po vypršení jeho trestu zbývalo pouze 44 vteřin na to, aby srovnal. Vystřelit stihl pouze Bonk, ale tuto ránu Salfický vyrazil.

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Dneska jsme rádi za tři body. Do utkání jsme chtěli vstoupit tlakem, měli jsme tam přesilovky, ale inkasovali jsme gól. Pak jsme se zvedli a tu první třetinu jsme po inkasované brance už odehráli dobře a otočili na 3:1. Bohužel druhou třetinu jsme od začátku do konce prospali, neměli jsme pohyb, agresivitu, prohrávali jsme souboj za soubojem. Měli jsme tam několik zbytečných vyloučení a v té poslední třetině jsme se vrátili ke hře z první třetiny a dokázali jsme soupeře přitlačit a se štěstím jsme utkání otočili.“

Josef Turek (HC Oceláři Třinec): „Věděli jsme, že Pardubice teď podávají dobré výkony a připravovali jsme se na to. V Plzni se nám zápas moc nepovedl a chtěli jsme to tady napravit, což se nám ale nepovedlo. Dali jsme sice vedoucí gól, tu třetinu jsme pak ale o dva góly prohráli. Hráčům jsem o přestávce říkal, že se s tím dá ještě něco udělat, což se taky stalo. Dostali jsme se do vedení, ale šest sedm minut před koncem jsme udělali hloupé fauly a tím jsme si prohráli. Je to škoda. Myslím si, že alespoň do prodloužení jsme mohli jít. Bohužel jsme neměli to štěstí. Soutěž je hodně vyrovnaná a taky si musíme okusit, co to je prohrát.“