19.2.2013
David Záruba

Pardubice udržely domácí sérii a zvýšily naději na postup

PARDUBICE — Pardubičtí hokejisté zvládli dohrávku 40. kola a vyhráli počtvrté za sebou na vlastním ledě. S třineckými Oceláři sice prohrávali po brance v dvojnásobném oslabení, ale poté třígólovou smrští získali vedení, které i přes korekce udrželi až do závěrečného hvizdu. Poprvé se v české nejvyšší soutěži trefil slovenský obránce Marek Ďaloga.

Tipsport extraliga, 40. kolo, úterý 19.2.2013, ČEZ Arena Pardubice

Oceláři Třinec

5:3
3:1, 0:0, 2:2
Branky a nahrávky: 7:03 Buchtele (Kousal, Vašíček; 5/5), 7:40 Ďaloga (Rolinek; 5/5), 9:40 Buchtele (Radil; 5/5), 42:44 Nosek (Marušák, Zohorna; 5/4), 59:39 Píša (Kousal; 5/4) – 3:51 Varaďa (Růžička II, Roth; 3/5), 41:17 Klouček (Adamský, Polanský; 4/5), 58:26 Polanský (Ovčačík, Orsava; 4/4). Rozhodčí: Jeřábek, Mikula – Jindra, Skopal. Vyloučení: 6:7 (2:2, 1:3, 3:2). Využití: 2:2. Diváci: 8422. Střely na branku: 38:33 (18:13, 12:4, 8:16). Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3, 5:3. Nejlepší hráči: Jan Buchtele – Václav Varaďa.
Dynamo Pardubice: Salfický – Benák, Kočí, Píša, Vašíček, Gawryletz, Ďaloga, Marušák, Hudec – Bartek, Cetkovský, Somík – Radil, Kousal, Buchtele – Endál, Rolinek, Starý – Nosek, Zohorna, Semorád. Manažer: Miloš Říha. Trenéři: David Pospíšil a Jaroslav Landsman.
Oceláři Třinec: Hrubec (9:40 Hamerlík) – Roth, Kania, Ovčačík, Zíb, Lojek, Klouček – Růžička II, Bonk, Varaďa – Květoň, Rákos, Peterek – Klimenta, Polanský, Adamský – Hrňa, Zagrapan, Orsava. Trenéři: Josef Turek a Pavel Janků.

Předposlední domácí zápas základní části potřebovali pardubičtí hokejisté vyhrát za každou cenu, aby si ještě udrželi naději na postup do předkola play off. V brance dostal po delší době přednost od začátku zápasu Dušan Salfický.

Tři branky během 157 vteřin. Pardubice bleskově otočily skóre

Už po necelých třech minutých dostali hostující hráči k dispozici přesilovou hru, kterou krátce nato vylepšil vyhozením kotouče mimo hřiště Cetkovský. Třinecká pětice se snajprem Růžičkou v čele rozjela nacvičený vzorec a brzy otevřela skóre. Střelu Růžičky do tyče dorazil na brankovišti důrazný Václav Varaďa – 0:1.

Poté už se do hry dostali i pardubičtí hokejisté a brzy srovnali krok. Kousal zpoza branky vymyslel pozici pro Jana Buchteleho, který se mezi kruhy protlačil k zakončení a nepříliš důraznou střelu překvapil Hrubce – 1:1.

Za 37 vteřin rozjařená ČEZ Arena slavila znovu. Obránce Marek Ďaloga dostal od soupeřových hráčů dostatek prostoru, aby si od modré čáry najel do vhodné střelecké pozice a umístil puk přesně k tyči – 2:1. Slovenský zadák pak svou první branku v tuzemské extralize náležitě oslavil.

A pardubická pasáž ještě nekončila. V 10. minutě dojel Radil kotouč za třineckou brankou, načež přesně předložil na hůl Jana Buchteleho, který bleskovou ranou k tyči poslal Hrubce na střídačku – 3:1. Do branky se postavil Peter Hamerlík. První a třetí pardubický gól dělily pouze dvě minuty a třicet sedm vteřin.

Zaražení hosté se dlouho nemohli dostat zpět do tempa, z útlumu je probral až Růžička, který rychlý kontr zakončil těsně nad branku. Třetinu snů z pardubického pohledu mohl dokonat Bartek, ale Hamerlík jeho střelu do poloprázdné branky famózně zneškodnil vytrčenou lapačkou.

19 vteřin před koncem třetiny došlo k nepříjemné události v hledišti pardubické ČEZ Areny. Na tribuně mezi nejvěrnějšími příznivci zkolabovala mladá fanynka, která naštěstí po krátkém ošetření odešla za doprovodu zdravotníků po svých.

Domácí měli střeleckou převahu, ale nevyužili dlouhou přesilovku pět na tři

V prostřední části si dvakrát v dvojnásobné přesile zahráli i domácí hráči. Nejprve měli k dispozici pouze šest vteřin, během kterých se nedostali ani k Hamerlíkovi, při druhém pokusu ale obdrželi bez tří vteřin rovné dvě minuty v převaze dvou mužů. Pardubičtí se sice bezpečně usadili a uzamkli třineckou trojici, avšak brankáře hostí nijak výrazně neohrozili.

Hosté mohli udeřit se skončením obou trestů. Krátce po sobě se totiž na led vrátili Klouček s Varaďou a přečíslili nezformovanou obranu soupeře. Ihned po Varaďově zakončení dorážel z druhé vlny Růžička, ale puk chumlem hráčů před brankovištěm neprocedil.

Pardubice měly i ve druhé třetině výraznou střeleckou převahu, Salfický zasahoval pouze čtyřikrát. Jeho protějšek čelil dvanácti střelám, nejvíc práce Hamerlíkovi připravoval Buchtele, který vypálil jeho směrem celkem čtyři puky, jednou mířil těsně nad horní tyč.

Pěkný hokejový moment předvedl ve 37. minutě Jan Peterek, který prohodil kotouč mezi nohama obránce, čímž přelstil celý obranný val domácích na modré čáře, ale poté neměl dostatek sil na pořádné zakončení.

Ve třetí části se opět pálilo do černého, Pardubice důležitou výhru udržely

Hned po pauze opět začaly padat branky. Oceláři podruhé v zápase zhodnotili přesilovou hru, když Tomáš Klouček na brankovišti využil hromady času i prostoru a doklepl kotouč za Salfického, který se nenacházel v ideálním postavení – 3:2.

Jenže vzápětí dostaly přesilovku i Pardubice a brzy nastolily opět dvoubrankový rozdíl. Tomáš Nosek vyjel s pukem do výhodné pozice a z mezikruží zakončil přesně k levé Hamerlíkově tyči – 4:2.

Festival vyloučení tím nekončil. Krátce po sobě hrál Třinec dvě přesilové hry a před Salfickým bylo rušno. Výbornou pozici měl po nahrávce Růžičky Kania, ale sám před pardubickým brankářem selhal. V totožné pozici nedokázal přesně zakončit ani Rákos, jehož jako by překvapila gólová situace krátce po vhazování.

Už při hře 5 na 5 měl snížení na hokejce Lojek, ale jeho dorážku do odkryté klece fantasticky lapil Salfický. Na druhé straně mohl po spolupráci celého útoku zvýšit na rozdíl tří branek Starý, ale Hamerlík udržel třinecké naděje na bodový zisk.

Ty o kousek výše posunul devadesát čtyři vteřin před koncem třetiny při hře čtyři na čtyři Jiří Polanský, jenž šikovně tečoval nahození od modré čáry mimo dosah Salfického – 4:3. Jenže krátce poté začala pardubická přesilovka, kterou 21 vteřin před koncem zužitkoval bombou od modré Aleš Píša – 5:3.

David Pospíšil (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Náš záměr byl vstoupit do utkání aktivně, to se nám téměř podařilo, ale nabourala to přesilová hra Třince pět na tři, při které jsme inkasovali. Kluci ale měli v hlavách způsob boje, jakým se chtěli prezentovat, šli do toho a podařilo se nám poměrně rychle otočit zápas a soupeři odskočit na dvoubrankový rozdíl. Třinec pak pár šancí měl, ale nám se vždycky podařilo odskočit. Chtěl bych poděkovat pardubickým fanouškům, v jakém počtu přišli, a doufám, že jich na Spartu přijde ještě víc.“

Josef Turek (HC Oceláři Třinec): „Poslední dobou se nám výsledkově vůbec nedaří, prohráváme zápasy o jeden dva góly a to se stalo i dnes. Stále bojujeme o první šestku a přímý postup do play off. Nezvládli jsme důležitý zápas, ale máme před sebou ještě další tři. Pardubice vyhrály zaslouženě. Měli jsme k dispozici přesilové hry, dostali jsme se na kontakt, ale vždycky jsme rychle inkasovali. Tam se to lámalo. Máme trošku problémy s obranou, dostáváme dost gólů. Musíme to vylepšit, abychom z těch tří zápasů alespoň jeden vyhráli a dostali se do první šestky.“