13.12.2013
David Záruba

Pardubice opět nedaly Kladnu šanci, nadělily mu „bůra“

PARDUBICE — Vynikající práce a potlesk fanoušků vestoje! Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice zvládli s přehledem i třetí utkání s Kladnem v této sezoně, v pátek večer v rámci 30. extraligového kola jej porazili 5:1. Comeback Jana Koláře, jenž si připsal asistenci, gólově vylepšili Lukáš Radil, Radovan Somík, Václav Kočí, Radoslav Tybor a Jaroslav Moučka, který vstřelil svůj premiérový gól v naší nejvyšší soutěži.

Tipsport extraliga, 30. kolo, pátek 13.12.2013, ČEZ Arena Pardubice

Rytíři Kladno

5:1
1:0, 3:0, 1:1
Branky a nahrávky: 8:51 Radil (Benák, Kousal; 5/4), 21:40 Somík (Zohorna, Kolář; 5/5), 30:11 Kočí (Somík, Zohorna; 5/4), 30:55 Tybor (Gregor, Čáp; 5/5), 50:26 Moučka (Čáp, Benák; 5/5) – 56:29 Dragoun (David Růžička, Doudera; 4/5). Rozhodčí: Lacina, Husička – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:5 (0:2, 2:1, 3:2). Využití: 2:1. Diváci: 7022. Střely na branku: 29:21 (11:7, 6:9, 12:5). Srážky: 24:10. Vhazování: 36:25. Blokované střely: 9:10. Průběh utkání: 5:0, 5:1. Nejlepší hráči: Radovan Somík – Jan Hlaváč.
Dynamo Pardubice: Hudáček – Benák, Ďaloga, Píša, Kočí, Gregorc, Čáp – Radil, Kousal, Nosek – Kolář, Zohorna, Somík – Tybor, Nahodil, Endál – Rys, Moučka, Semorád. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Rytíři Kladno: Chábera (30:55 Cikánek) – Růžička, Kaberle, Doudera, Procházka, Kolářík, P. Hořava, Jankovič – Bajaruns, Havlíček, Hlaváč – Tenkrát, Dragoun, Rudovský – M. Hořava, Patera, Kuchler – Dalecký, Machač, Eberle. Trenéři: Zdeněk Vojta, Petr Tatíček a Jiří Kopecký.

Pardubická kabina hlásila před zápasem jeden veliký comeback. Po krátkém angažmá v Nižněkamsku se vrátil útočník Jan Kolář a podepsal s klubem víceletou smlouvu. Se staronovými spoluhráči týden trénoval, načež se proti Kladnu postavil na pravé křídlo druhého útoku.

Domácím naopak scházeli útočníci Sýkora a Cetkovský, kvůli disciplinárnímu trestu nemohl nastoupit obránce Vašíček.

Z řady pardubických šancí se ujala Radilova teč

Kladenští trenéři nepodcenili reprezentační formu elitní pardubické lajny a nasadili na jejich bránění speciální trojici se zkušeným Hlaváčem na křídle. V úvodu zápasu, do kterého výrazně aktivněji vstoupili pardubičtí hráči, se tak činili jiní. Dvě dobré příležitosti měla další staronová tvář Východočechů Lukáš Nahodil, jehož pohotově vychytal Chábera.

Kousalova lajna se poprvé výrazněji dostala ke slovu chvíli před polovinou první třetiny a hned z toho byla pardubická radost. Ďaloga nejprve neproměnil ideální pozici v gólovou střelu, ale poté v přesilovce nahodil kotouč před branku Benák a Lukáš Radil chytrou tečí otevřel skóre – 1:0.

Krátce po prvním gólu měl další na hokejce Robert Kousal, ale svůj krátký únik zakončil přímo do Chábery. Somík o chvíli později pálil přesněji, ovšem kotouč zastavila spojnice tyčí. Konstrukce následně zazvonila i za Hudáčkem po střele M. Hořavy. Ještě blíže gólu byl dorážející Patera, který se neúspěšně snažil přetlačit beton pardubického gólmana.

Tři gólové zářezy vyhnaly Cháberu z branky

Kladno bylo v první třetině po většinu času bezzubé, po pauze ale začalo nepříjemně kousat. Paradoxně góly dávali pouze domácí, byť na branku vyslali jen šest střel.

Povstání Kladna naznačil už v prvním střídání Hlaváč, který pláchl obraně a zakončil těsně vedle. Domácí odpověď byla hodně důrazná. Nepovedenou střelu Zohorny dotlačil za brankovou čáru Radovan Somík – 2:0.

Dorazit soupeře mohl ve vlastním oslabení Kousal, který si během stovteřinového pobytu na ledě připravil dvě šance, při kterých vydatně provětral Cháberovu výstroj. Zatímco centr první lajny těžce oddechoval na střídačce, před Hudáčkem nevyzpytatelně tečoval Tenkrát.

Pardubice byly vražedně produktivní, každá druhá střela skončila v síti. Poprvé v sezoně se trefil kapitán Václav Kočí, který v přesilovce nic nevymýšlel a od modré zapíchl kotouč přesně k tyči – 3:0. A nebylo to vše. Někteří fanoušci ještě křepčili, když se za necelou minutu vydal střemhlav k brance Radoslav Tybor a šikovným zakončením vyhnal Cháberu na střídačku – 4:0.

Kladno ani tento stav nezlomil a ke snížení mělo dvě velmi dobré možnosti. Při další přesilovce zapomněla obrana domácích na Hlaváče, který však ani svůj druhý únik nedokázal proměnit. Tutovou šanci měl pak v samém závěru Kuchler, proti jehož hbité střele nastavil Hudáček svou lapačku.

Zkázu Kladna dokonal jubilant Moučka

S přibývajícím časem už dával čtyřgólový rozdíl tušit, že Kladno bude jen těžko hledat síly na zvrat. Navíc když Pardubice v přesilovce roztočily pořádný kolotoč a k pátému gólu nebylo daleko. To by ale Píša svou bombu musel nasměrovat mezi tři tyče.

Co se nepovedlo ostřílenému mazákovi, to napravil mladík Jaroslav Moučka. Důrazný útočník zkusil vypálit přes clonícího beka a kotouč se šťastně prodral až do sítě. Moučka si schoval puk, Pardubice měly vítězství pomalu v kapse – 5:0.

Největší naděje Kladna na zdramatizování zápasu přišla pozdě. Hosté si v závěru třetí třetiny vysloužili dvojnásobnou přesilovku a v té dokonal svůj zmar Hlaváč, když netrefil prudký pas před odkrytou branku. Čisté konto Hudáček přesto neudržel. Nejprve sice báječně zlikvidoval střelu Růžičky, pak ale nedosáhl na dorážku Dragouna – 5:1. Třetí výhru Pardubic nad Kladnem v sezoně to ale nemohlo pokazit.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Odehráli jsme velmi dobré utkání. Nechyběl nám pohyb, dobře jsme bruslili, proto zaslouženě bereme tři body.“

Jiří Kopecký (Rytíři Kladno): „Pardubice vyhrály zaslouženě, byly ve všem lepší. Připravovali jsme se na to, abychom rychle neinkasovali. Oproti minulým zápasům jsme dostali gól až v deváté minutě. Se ztrátou 0:1 po první třetině se dalo ještě něco dělat, pak ale soupeř dal šťastný gól po nepovedené střele a přidal ještě další dva. My naopak pět velmi dobrých šancí nevyužili.“