21.9.2007
Kristýna Guricová, Jan Hrabal

Junioři začali valašský dvojboj porážkou ve Vsetíně

Čtyři inkasované branky v rozmezí necelých deseti minut ve střední třetině rozhodly o porážce pardubických juniorů ve Vsetíně. Východočeši sice vedli zásluhou Tomáše Bláhy 1:0, ale domácí dokázali stav zcela otočit. Druhou pardubickou branku, která snižovala na 2:5 z pohledu HC Pardubice, vstřelil Ladislav Jindřich. Pardubičtí na Moravě nocují, zítra hrají ve Zlíně.

Extraliga juniorů, 7. kolo, pátek 21.9.2007, Zimní stadion Na Lapači

Vsetín

6:2
0:0, 4:1, 2:1
Branky a nahrávky: 28:37 Kadlčík (Čvaňhal, Rachůnek), 33:06 Hanschka, 33:35 Kadlčík (Kocur), 38:34 Hrňa (Podešva), 46:17 Podešva (Holomek, Rachůnek), 51:59 Hrňa (Podešva) – 27:09 Bláha (Fink), 46:59 Jindřich (Bláha, Kaut). Rozhodčí: Buksa – J. Novák, Škach. Vyloučení: 7:8. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 420. Střely na branku: 41:23. Průběh utkání: 0:1, 5:1, 5:2, 6:2.
Vsetín: Kůdela – Holomek, Fabián, Kapr, Farda, Kocur, Haschka, Sznapka – Podešva, Kadlčík, Varga, Plachtovič, Hrňa, Michálek, Švaňhal, Ševčík, Rachůnek, Červenka.
Dynamo Pardubice: Landsman – Kučera, Drtina, Krejnus, Blažek, Fink, Poskočil – Bláha, Stoklasa, Paučin, Kousal, Nykl, Kaut, Buchtele, Dobiáš, Jindřich, Sodomka, Semorád, Verner.

V páteční podvečer se na Lapači sešla téměř pětistovka diváků, která přišla zhlédnout extraligový boj mezi juniory Vsetína a Pardubic. V prvních minutách utkání byl na ledě k vidění spíše opatrný souboj, ve kterém se ani jeden z týmů do vážnějších šancí nedostával.

Ve 3. minutě hry byl však vyloučen za sekání pardubický Sodomka a Valaši tak dostali možnost zahrát si v početní převaze. V první polovině přesilovky si dokázali domácí junioři vytvořit celkem slušný tlak a do nejvážnější šance se probojovali Haschka s Holomkem, když první jmenovaný pálil od modré a před pardubickou brankou ještě nebezpečně dotíral Holomek, který však nedokázal puk protlačit za gólmanova záda.

Necelou minutu před skončením této přesilovky byl znovu vyloučen jeden z červenobílých hráčů a Valaši tak měli před sebou téměř minutu boje v pěti proti třem, ke své smůle však hned po buly ztratili pásmo a vlastním faulem se připravili o zbytek ubíhající přesilovky: na ledě se tak chvíli hrálo ve čtyřech na obou stranách.

První vážnější šance Pardubic byla na ledě k vidění až v 7. minutě utkání. O chvíli později ale přišla mnohem zajímavější situace a to když se vyřítili dva hostující hráči proti jednomu vsetínskému: Tomáš Bláha na sebe připoutal pozornost vsetínského hráče, od mantinelu přihrál osamocenému Ladislavu Jindřichovi do prostoru v mezikruží a ten pak ranou zblízka vyzkoušel pozornost brankáře Kůdely, marně.

Do konce první části už mnoho brankových šancí na stadionu k vidění nebylo, až minutu před první sirénou se za brankou znovu dostal k puku pardubický Bláha, ale ani dva pokusy mu k rozvlnění sítě domácí svatyně nestačily. Do kabin se tak šlo za stavu 0:0.

Vývoj utkání v prvních minutách prostřední části by se dal přirovnat k začátku zápasu, jedině snad s tím rozdílem, že na ledě byl úplný klid, co se nedovolených zákroků a trestů týče. Hráči hostujícího týmu začali růžky vystrkovat znovu kolem 26. minuty, kdy získal puk Jan Semorád a nadvakrát zkoušel překonat překážku v domácí kleci, gólman Kůdela však pro tentokrát ještě odolal.

Netrvalo to však příliš dlouho a Pardubičtí přece jen zvedali ruce nad hlavu. Přesně v čase 27:09 dostal přihrávku od Finka osamocený Bláha, pro kterého nebylo nejmenším problémem zblízka zakončit a skóre zápasu se tak měnilo poprvé – 0:1.

Radost pardubických juniorů však netrvala dlouho. Ve 29. minutě totiž gólman Landsman neudržel nahození Švaňhala a toho bleskurychle využil dotírající Kadlčík, který puk doklepl pod gólmanovou lapačkou do sítě a bylo opět vyrovnáno – 1:1.

Valaši drželi po vstřelení branky Pardubice ve vlastním obranném pásmu a jejich snahu podpořilo i vyloučení jednoho z hostujících hráčů. V čase 33:06, tedy zhruba půl minuty od začátku trestu, se po vydařené kombinaci dostal k puku Libor Haschka, který ranou od modré propálil vše, co mu stálo v cestě a poslal tak Vsetín do vedení – 2:1.

Valaši však zdaleka neřekli své poslední slovo: hned po buly se napřáhl vsetínský Kadlčík a gólman Landsman neměl sebemenší šanci. Vsetínští hráči se tak stihli během půl minuty dostat nejen do vedení, ale zároveň ho ještě slepenou brankou navýšit na 3:1.

Hostující junioři jako kdyby se ze své předchozí chyby vůbec nepoučili, poslali se za zbytečný faul znovu do čtyř a zelenožlutí, hrající v brankové euforii, potrestali i toto vyloučení. Erik Hrňa zkusil z úhlu jen tak lehce nahodit puk skrz brankoviště a červené světlo za Landsmanovými zády se rozsvěcovalo znovu. Psal se čas 38:07 a na časomíře svítil stav 4:1.

Do konce prostřední části stihl ještě obrovskou gólovou šanci spálit Tomáš Rachůnek, před kterým se po jedné z domácích akcí otevřela zcela odkrytá klec, nedokázal však už puk před ležícím gólmanem zvednout. I přes to však mohli odcházet domácí hráči na druhou pauzu se zdviženou hlavou.

Do závěrečné třetiny vstoupily oba týmy s odhodláním nastřílet ještě pár branek a urvat si tím tři body do tabulky juniorské extraligy. Pardubičtí ale znovu doplatili na svou nedisciplinovanost, když se ve 45. minutě nechal vyloučit Kučera.

Dvě přesilovkové minuty sice Valachům k navýšení skóre nestačily, ale těsně po jejich vypršení, přihrával Tomáš Rachůnek touš najíždějícímu Podešvovi a ten zblízka propálil pardubického brankáře – 5:1.

Tentokrát však platil opačný stav. Zelenožlutí se ze svého gólu neradovali příliš dlouho, Pardubičtí jim totiž už po 42 vteřinách ukázali, že svůj boj ještě nevzdali. Tomáš Bláha a Ladislav Jindřich se řítili sami na Kůdelu, jenž střelu prvního jmenovaného ještě vyrazil, ale na dorážku Jindřicha už byl krátký – 5:2.

Následovala série několika vyloučení, při které si nejprve minutovou přesilovku zahráli domácí, aby se následně na ledě míhali čtyři hráči na obou stranách a poté přišla ještě výhoda pro Pardubické. Výhoda však nakonec žádnou výhodou nebyla. Valaši totiž dokázali, že ke vstřelení branky nemusí být na ledě vždy v převaze, poradili si i v oslabení: v čase 51:55 nalezl Podešva před brankou zcela osamoceného Hrňu, jenž si zblízka vychutnal pardubického brankáře – 6:2.

V posledních pěti minutách hry byla na ledě k vidění snaha Pardubic o úpravu ve skóre, pořádnou ranou to zkusil například Marek Drtina, ale napálil pouze hruď gólmana Kůdely, který v závěrečných minutách hodně pomohl svému týmu ubránit čtyřbrankové vedení a získat tak další tři body do tabulky.