12.9.2017
David Záruba, Jan Hrabal

Dynamo se trápilo v koncovce, Pirátům podlehlo 1:4

PARDUBICE — Jediný gól přes moře šancí vstřelili hokejisté Dynama extraligovému lídru z Chomutova. Ve všech třetinách byli Východočeši jasně střelecky aktivnější. Až v závěru se trefil Petr Sýkora, ten ale nakonec mírnil konečnou prohru. Hosté důraznou hrou uhájili elitní postavení v tabulce a odvezli si z Tipsport areny plný počet bodů.

Tipsport extraliga, 3. kolo, úterý 12.9.2017, Tipsport arena

Piráti Chomutov

1:4
0:1, 0:1, 1:2
Branky a nahrávky: 51:31 P. Sýkora (Perret, Poulíček; 5/5) – 19:22,6 Flemming (Valach, Vondrka; 4/5), 32:24 Vondrka (Huml, Slovák; 5/5), 45:05 Vondrka (5/4), 58:46 Růžička (Sklenář; 6/5). Rozhodčí: Pražák, Souček – Barvíř, Špůr. Vyloučení: 4:8 (2:3, 0:2, 2:3). Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6237. Střely na branku: 37:16 (12:6, 13:5, 12:5). Srážky: 19:19. Vhazování: 29:29. Blokované střely: 13:6. Průběh utkání: 0:3, 1:3.
Dynamo Pardubice: Kacetl – Holland, Trončinský, Cardwell, Wishart, Ščotka, Čáslava, Voženílek – J. Sýkora, Dušek, Rolinek – P. Sýkora, Poulíček, Perret – M. Kaut, Tomášek, Quenneville – Vondráček, Bojko, Beran.
Piráti Chomutov: J. Laco – Flemming, Rašner, Valach, Mrázek, Slovák, Dlapa, Grman – Vondrka, Huml, Tomica – Skokan, V. Růžička, Sklenář – V. Tomeček, Lauko, Koblasa – Hlava, Chlouba, Poletín.

Extraliga hned v úvodu nabrala raketové tempo a v pěti dnech byl na programu už třetí zápas. V něm se Dynamu do cesty za druhým vítězstvím v sezoně postavil Chomutov, dosavadní lídr soutěže. Pardubičtí trenéři museli opět oželet služby Sachy Treilleho, naopak Petr Sýkora v sestavě nechyběl

Piráti přečkali pardubický nástup a udeřili v přesilovce

Pardubice se podobně jako v pátek na svého soupeře od začátku vrhly a snažily se vstřelit rychlý gól. To se Dynamu nepodařilo, nicméně šance byly. Jednu z těch větších měl osamocený Quenneville, který se snažil pálit ze všech pozic. Nezdarem skončila také přesilovka domácích.

Chomutov hrál od začátku opatrně a až po delší dobře přišel první náznak šance, který sebral Tomicovi rychlým manévrem brankář Kacetl. Za okamžik už ale měl solidní šanci Skokan, ale jeho pohotovou střelu domácí gólman vyrazil. Skóre se nepohnulo ani při pardubické přesilovce čtyři na tři, kterou Piráti bez potíží ubránili.

Ty nejrušnější momenty přišly až v závěrečné minutě. Chomutov dokázal hned svou první přesilovku využít ve vedoucí gól, když střelu Bretta Flemminga smolně tečoval Trončinský mimo dosah Kacetla – 0:1. Ještě před pauzou mohlo Dynamo srovnat, jenže rozhodčí gól neuznal, protože byl dosažen vysokou holí.

Stejný scénář. Dynamo pálilo šance, Chomutov skóroval

Druhou část odstartovali domácí velikou šancí na vyrovnání. Po pěkné kličkované pálil Quenneville a Laco vytáhl parádní zákrok, načež si poradil i s dorážkou Kauta. Za pár minut by byl i chomutovský brankář krátký, ale Bojko v tutové pozici přestřelil branku. Odpověď Pirátů vezl Růžička, který se protáhl mezi beky, ale pak trefil jen boční síťku.

I nadále o sobě hlasitě dával vědět čtvrtý pardubický útok. Tentokrát se ve vyložené příležitosti ocitl Beran a Laco měl zase hromadu práce. A Pardubice znovu na svou liknavost v zakončení doplatily. Chomutov totiž po polovině zápasu sehrál v útočném pásmu rychlou kombinaci, na jejímž konci byl se svým blafákem a přesnou střelou Michal Vondrka – 0:2.

Domácím byly málo platné i přesilové hry, které vytěžili ze svého dobrého pohybu. V gólové pozici totiž Sýkora vůbec netrefil puk, aby za chvíli málem přidal třetí gól Vondrka, který sám zakončil přečíslení dvou proti jednomu.

Jeden gól byl málo

V seriálu neproměněných šancí Dynama pokračovali ve třetí třetině Sýkora a po něm Cardwell, kteří zakončovali dlouhý zámek domácích. A znovu přišel trest. Domácí otáleli v přesilovce s rozehrávkou, na což si počíhal Michal Vondrka a svůj nájezd trošku se štěstím proměnil ve třetí gól – 0:3.

Dynamo dál tlačilo a znovu to byl původně čtvrtý útok, který byl blízko kýžené brance. Matěj Beran však ani svou další tutovou šanci nevyužil. Neúspěchem skončila také individuální akce Trončinského. Ján Laco odolával do času 51:31. Pak po levém křídle pláchl Perret a předložil kotouč do vyložené pozice Petru Sýkoru. Ten už neměl problém zakončit – 1:3.

Dynamo vrhlo všechny síly do útoku a pár střídání to byla parádní ofenzivní podívaná. Chomutov několikrát ujel do přečíslení, ale branka nepadla ani na jedné straně. Hostům se dařilo držet hru daleko od své branky a dvoubrankový náskok jim dodával klid. Dvě minuty před koncem sáhlo Dynamo ke hře bez brankáře, ale efekt mu to nepřineslo. Naopak. Prázdnou klec od červené čáry trefil Vladimír Růžička ml. – 1:4. V poslední minutě ještě Perret napálil tyčku.

Pavel Marek (HC Dynamo Pardubice): „Věděli jsme, že Chomutov je velmi dobře bránící mužstvo a také jsme se na to připravovali. Dokázali jsme si vytvořit řadu šancí, ale koncovka nás trápí, dáváme hrozně málo gólů. Měli jsme i poměrně dost přesilovek, ale ti hráči k nim musí přistoupit úplně jinak, musí hrát s mnohem větším nasazením a jít za tím gólem. Početní výhody dnes rozhodly zápas.“

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Měli jsme velmi špatný vstup do utkání a jen díky Lacovi jsme neinkasovali. Stejně jako v minulých dvou zápasech jsme využili přesilovku, což na mužstvo zapůsobilo pozitivně a uklidnilo ho to. Ve druhé třetině nás Pardubice znovu zatlačily, ale my jsme z ojedinělé šance zvýšili na 2:0. Do třetí třetiny jsme chtěli hrát hlavně zodpovědně ve středním pásmu, mužstvo ostatně máme postavené na bojovnosti a zodpovědnosti, a hráči to plnili, navíc jsme ve vlastním oslabení vsítili třetí branku. Pardubice po nás pak logicky šly, daly gól, ale my jsme parádně sehráli závěr a odvážíme si strašně cenné tři body. Smekáme před mužstvem, jak do sezony vstoupilo, ale zároveň zůstáváme pokorní.“