14.8.2022
Jakub Cimburek

Dynamo porazilo i Eisbären Berlín a je prvním českým vítězem Dolomiten Cupu!

Hokejisté Pardubic porazili ve finále Eisbären Berlín 4:1 a ovládli 16. ročník Dolomiten Cupu! Soupeř se sice na začátku druhé třetiny ujal vedení, ale o pár minut později srovnal Filip Koffer a ve třetí třetině rozhodl gólem ze samostatného úniku Ondřej Matýs. Minutu před koncem potvrdil výhru gólem do prázdné branky Matej Paulovič a několik desítek vteřin po něm skóroval ještě Tomáš Zohorna. Výborným výkonem tým podpořil Dominik Frodl. Dynamo je prvním českým týmem, který na tomto italském turnaji zvítězil!

DC2, neděle 14.8.2022, Neumarkt

Eisbären Berlin

1:4
0:0 1:1 0:3
Branky a nahrávky: 21:02 Clark (Wiederer, Mauer) – 26:49 Koffer (Rohlík), 51:39 Matýs, 59:05 Paulovič, 59:32 Zohorna (Hyka). Rozhodčí: Lazzeri, Moschen – Mantovani, Rigoni. Vyloučení: . Využití: . V oslabení: . Diváci: 1200. Střely na branku: . Zblokované střely: . Hity: . Vhazování: . Průběh utkání: 1:0, 1:4.
Eisbären Berlin: Markannen – Guhle, Nowak, Melchiori, Mik, Müller, Ellis – White, Regin, Fiore, Clark, Boychuk, Wiederer, Nijenhuis, Barinka, Mauer, Hördler, Handschuh, Bassler.
Dynamo Pardubice: Frodl – D. Musil, Čerešňák, Dvořák, Košťálek, Bučko, Hrádek, Vála – Kousal, Zohorna, Radil, Říčka, Cienciala, Hyka, Paulovič, Poulíček, Štetka, Matýs, Rohlík, Koffer.

Dynamo nastoupilo do finálového klání Dolomiten Cupu se změnami v sestavě. Do branky poslali Richard Král s Markem Zadinou Dominika Frodla, jemuž kryl záda Milan Klouček. V prvním útoku se setkali pamětníci posledního titulu Kousal – Zohorna – Radil, Tomáš Hyka se přesunul do druhé formace a Pavol Štetka si vyměnil místo s Ondřejem Rohlíkem. K přeskupení došlo také v obranných dvojicích, kde se prohodili David Musil s Tomášem Dvořákem a sedmým bekem byl tentokrát Ondřej Vála.

První třetina začala vyrovnaně, v úvodu hrozil Eisbären, ale žádnou větší šanci si nevypracoval. Na druhé straně byla v páté minutě blízko gólu formace Říčka – Cienciala – Hyka, ale Markkanen puk poskakující za brankovou čáru zastavil.

Dynamo bylo v dalším úseku hry aktivnější, častěji na kotouči i v útočném pásmu, ale nedostalo se k výraznějším šancím. V deváté minutě musel Frodl čelit tečované střele od modré čáry, ale nepříjemnou situaci zvládl. Následně měla velký tlak první útočná formace Dynama, Kousal vyjel z rohu sám před brankáře, ale jeho střela skončila nad brankou. O pár minut později zahrozil soupeř, Frodl předvedl několik dobrých zákroků.

Čtyři minuty před přestávkou byl za sekání vyloučen Giovanni a první útok byl v početní výhodě blízko gólu, střílené přihrávky ovšem končily těsně vedle Markkanenovy klece. Krátce poté ještě střílel z kruhu Hyka, ani jeho střela ale do sítě nedoputovala a první třetina skončila bez branek.

Druhou část začali skvěle hokejisté Berlína. Už ve 22. minutě se ujali vedení, když z mezikruží prostřelil Frodla Kevin Clark – 1:0. Vstřelený gól Eisbären nabudil a v následujících minutách se dostal k dalším šancím. Nijenhuis se dostal sám před Frodla, napoprvé zakončit nedokázal a následnou střelu brankář Dynama zlikvidoval. O chvíli později střílel z ideální pozice Ellis, Frodl puk vyrazil mimo branku.

Ve 27. minutě si vytvořila tlak čtvrtá pardubická formace. Rohlík nečekaně vystřelil z brankové čáry, Markkanen puk pouze vyrazil a Filip Koffer po důsledné práci před brankou dorazil puk za čáru – 1:1.

Za další dvě minuty se Barinka prokličkoval až před Frodla, ale jeho bekhendový pokus pardubický gólman vychytal.

V polovině zápasu byl vyloučen Nowak a Dynamo mělo k dispozici další přesilovou hru. Znovu si vytvořilo velký tlak a k nebezpečným střelám se dostali Paulovič s Košťálkem, soupeřův brankář ale odolal. Tlak pokračoval i po přesilové hře, žádný z pokusů nicméně v brance neskončil.

Ve 36. minutě ujel sám na branku Fiore, ale Frodl předvedl výborný zákrok a podržel svůj tým stejně jako o minutu později při nebezpečných dorážkách soupeře. Do kabin se šlo za stavu 1:1.

Minutu po startu třetí periody byl vyloučen Patrik Poulíček, Dynamo ale oslabení s přehledem ustálo. Ve 45. minutě v útočném pásmu střílel bez přípravy Müller, ale Frodla tvrdou ranou nepřekonal. Pardubice se krátce na to musely po vyloučení Matýse znovu bránit ve čtyřech, ale soupeř si žádnou vážnější šanci nevypracoval, střely od modré čáry nenadělaly Frodlovi žádné problémy.

V polovině třetí třetiny bylo po faulu Tomáše Hyky na půlce hřiště přísně nařízeno trestné střílení. Matt White ale při jeho exekuci vůbec netrefil branku, a tak přišel trest. Ani ne o minutu později ujel do samostatného úniku Ondřej Matýs a se štěstím překonal Markkanena mezi betony – 1:2.

O tři minuty později musel Frodl nadvakrát zasahovat proti střelám soupeře. Eisbären se nadále tlačil do útoku za vyrovnáním, ale pardubický brankář i s podporu obrany tlaku odolal.

V posledních minutách se Dynamo nesoustředilo pouze na obranu, hrozilo v útočném pásmu a vedení si hlídalo. Soupeř se v poslední minutě rozhodl pro hru v šesti a o pardubickém triumfu definitivně rozhodl gólem do prázdné branky Matej Paulovič – 1:3.

O půl minuty později ujeli do přečíslení Tomášové Hyka a Zohorna a druhý jmenovaný bekhendovým blafákem upravil konečné skóre na 1:4.

Pardubice porazily Eisbären Berlín 4:1 a jako první český tým vítězí na italském Dolomiten Cupu!