29.9.2017
David Záruba

Dynamo neudrželo vedení, s mistrem těsně prohrálo

PARDUBICE — Slibně rozehrané utkání s Kometou nedovedli hokejisté Dynama do bodového konce. Východočeši vedli v polovině střetnutí o tři branky, Jihomoravané dokázali emotivní zápas otočit. Pardubicím nepomohla k vyrovnání ani stosekundová power play.

Tipsport extraliga, 8. kolo, pátek 29.9.2017, Tipsport arena

Kometa Brno

4:5
1:0, 2:2, 1:3
Branky a nahrávky: 19:11 Vondráček (Tomášek; 5/5), 25:10 Treille (Tomášek; 5/5), 29:59 Quenneville (P. Sýkora, Rolinek; 5/4), 41:26 J. Sýkora (Rolinek; 5/5) – 31:47 Haščák (T. Svoboda, O. Němec; 5/5), 36:48 Svoboda (Zaťovič, Erat; 4/5), 45:23 Zaťovič (Erat; 5/5), 54:32 Zohorna (5/4), 57:19 Mallet (Nahodil, Malec; 5/5). Rozhodčí: Sýkora, Šír – Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:5 (2:1, 1:3, 1:1), navíc Kacetl (Dynamo Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 7755. Střely na branku: (10:8, 13:13, 6:10). Srážky: 4:10. Vhazování: 33:33. Blokované střely: 9:11. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2, 4:5. Nejlepší hráči: Tomáš Vondráček – Tomáš Svoboda .
Dynamo Pardubice: Kacetl – Cardwell, Wishart, Hunkes, Trončinský, Mojžíš, Čáslava, Ščotka – Vondráček, Tomášek, Treille – J. Sýkora, Bojko, Rolinek – P. Sýkora, Poulíček, Perret – Quenneville, Dušek, M. Kaut.
Kometa Brno: Čiliak – O. Němec, Barinka, J. Krejčík, Gulaši, Bartejs, Malec, Mikyska – M. Erat, Hruška, Zaťovič – Haščák, V. Němec, T. Svoboda – Vincour, L. Čermák, Dočekal – H. Zohorna, Nahodil, Mallet.

V posledním kole zakusily Pardubice těžký debakl v Plzni, odkud si odvezly deset inkasovaných gólů. Nápravu hodlalo Dynamo složit proti Kometě, se kterou však poslední tři domácí zápasy prohrálo.

Vondráček poslal Dynamo v závěru třetiny do vedení

Dynamo hrálo s aktuálně čtvrtým týmem tabulky od začátku vyrovnaný zápas a hned při prvních střídáních si vypracovalo tutovou příležitost, kterou ale Perret s Poulíčkem nedotáhli do zdárného konce. Dlouho se pak hrálo bez přerušení a oba gólmani bez starostí kontrolovali jen střely z dálky.

Domácím výrazněji zatrnulo až při střele Bartejse, kterou si málem Mojžíš srazil do vlastní branky. Při Gulašiho tvrdé ráně se skvělým zákrokem lapačkou zaskvěl Kacetl. Kometa nejvýrazněji zahrozila při oslabení, kdy uprchl faulovaný Erat s Čermákem, jenž v zakončení těsně minul. Po dalším faulu hrála Kometa chvíli ve čtyřech proti třem a pak v pěti proti čtyřem, ovšem bez úspěchu.

Když už se zdálo, že třetina skončí bez branek, přišla radost domácích. Chybu Komety v rozehrávce potrestali nahrávající Tomášek a zakončující Tomáš Vondráček, který se tak trefil proti svému bývalému klubu – 1:0. Ještě před sirénou měl solidní šanci Rolinek, ale Čiliak tentokrát zakročil.

Pardubice se dostaly do trháku, ale ne na dlouho

Domácí po pauze začali tak, jak v závěru první části skončili. Hned dvojitou šanci měl Ján Sýkora a Čiliak měl co dělat, aby branku uhájil. Jistý zákrok musel brněnský brankář vytáhnout i při oslabení a střele Tomáška. Ve 26. už ani Čiliak nestačil na střelu Sachy Treilleho, kterému po hrubce Komety nahrával Tomášek – 2:0.

Kometa mohla rychle snížit, když si před Kacetla nabruslil Vojtěch Němec, jenže jeho zakončení scházela razance. Dynamo pokračovalo v aktivní hře a v přesilovce přidalo třetí branku. Petr Sýkora našel zpoza branky Petera Quennevilla a ten zblízka vsítil svou první branku v dresu Dynama – 3:0.

Tentokrát už Brno dokázalo rychle zareagovat. Marcel Haščák přebral kotouč do jízdy a přesnou střelou přes obránce k tyči snížil – 3:1.

Dynamo inkasovaná branka nerozhodila a v krátkém sledu si domácí připravili dvě dobré šance. V blízkosti Čiliaka neuspěl nejprve Perret a poté masku brněnského brankáře trefil Rolinek. Na druhé straně se do úniku tlačil Haščák, ale kvůli dotírajícímu obránci měl zakončení těžké. Lépe si při přesilovce vedl Tomáš Svoboda, který z ostrého úhlu protlačil kotouč za Kacetla a snížil na rozdíl jediné branky – 3:2.

Brňané pak sevřeli soupeře do kleští a nebyli daleko od vyrovnávací branky. Kacetl pochytal několik střel od modré čáry a nenechal se přelstít ani Eratem, který zůstal nehlídaný na brankovišti.

Kometa v závěru strhla vedení na svou stranu

I třetí periodu odstartovalo Dynamo dobře a tentokrát i s gólovým zásahem. Ján Sýkora se kličkou do středu hřiště na chvíli zbavil svého strážce a střelou k tyči navýšil pardubický náskok – 4:2.

Tento stav vydržel jen necelé čtyři minuty. Ve 46. minutě totiž Erat s Vojtěchem Němcem vydolovali kotouč pro Martina Zaťoviče, který se z kruhu pro vhazování trefil přesně mezi Kacetlovy betony – 4:3.

Kometa byla od toho momentu jasně lepší a Pardubice se snažily jen dostávat puky do středního pásma. Krušné chvíle pro domácí slibovala přesilovka Brna po faulu Treilleho, ale očekávaný nápor se nekonal, Dynamo se díky velké obětavosti ubránilo. A to měl ještě dobrou šanci Martin Kaut. Domácí si mohli oddechnout při vlastní přesilovce, ale realita byla opačná. Hynek Zohorna zachytil a kotouč a trochu šťastnou brankou v oslabení srovnal – 4:4.

Zápas mířil do prodloužení, ale v čase 57:19 ho Kometa odmítla. Nahodil přihrál před Kacetlem volnému Alexandru Malletovi, který střelou pod horní tyč zařídil Kometě výhru – 4:5.

Pavel Marek (HC Dynamo Pardubice): „Utkání jsme měli rozehrané výborně, chtěli jsme tři body urvat za každou cenu, ale výpadky v koncentraci nás stály zápas.“

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): „První třetina byla z naší strany taková vlažná, ale soupeř také nehrál moc aktivně, takže to vypadalo na 0:0, ale bohužel jsme dostali gól v závěru první třetiny. Kdy jsme nehráli dobře, to bylo 13 minut druhé třetiny. Soupeř se dostal do tlaku a šel do tříbrankového vedení. Tam jsme byli hodně pozadu, ale zvedli jsme se a posledních šest minut jsme se nastartovali, dali na 3:2 a měli další šanci. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že to otočíme, ale nastala tam komplikace, když se Pardubice po protiútoku dostaly do dvoubrankového vedení. Nakonec jsme v závěru využili takového pardubického rozpoložení a ten zápas jsme otočili, ale byla tam spousta chyb a jsme rádi hlavně za tři body.“