1.2.2022

Dynamo jede z Prahy bez bodů, sparťané gólem z poslední minuty vyhráli 5:4

Dynamo si připisuje druhou porážku v řadě. V Praze přitom svěřenci Richarda Krále vedli ještě pět minut před koncem zápasu o jeden gól. Domácím se však povedlo výsledek otočit, rozhodnutí z hole Řepíka přišlo v poslední minutě. Premiérovou branku v dresu Pardubic zaznamenal obránce Jurij Sergijenko.

Tipsport extraliga, 48. kolo, úterý 1.2.2022, Praha, O2 arena

Sparta Praha

5:4
0:0, 2:3, 3:1
Branky a nahrávky: 23:01 Řepík (Moravčík, Šmerha; 5/5), 37:07 Dvořák (Forman, Kaše; 5/5), 40:59 Chlapík (Horák; 5/5), 55:31 Pavelka (Sobotka; 5/5), 59:12 Řepík (Matushkin; 4/3) – 26:12 Robertson (Musil; 5/5), 31:09 Musil (Kousal; 5/5), 34:24 Matys, 44:56 Sergijenko (Košťálek, Anděl; 5/5). Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Lhotský, Svoboda. Diváci: 1000. Vyloučení: 1:3. Využití: 2:0. Střely na branku: 37:28 (9:6, 9:11, 19:11). Zblokované střely: 9:29. Hity: 9:4. Vhazování: 35:39. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 3:3, 3:4, 5:4.
Sparta Praha: Machovský – Matushkin, Dvořák, Polášek, Pavelka, Němeček, Moravčík, Jandus – Šmerha, Sobotka, Řepík – Thorell, Horák, Chlapík – Kaše, Stolyarov, Forman – Strnad, Vitouch, Dvořáček.
Dynamo Pardubice: Frodl – Mikuš, Zdráhal, Sergijenko, Košťálek, Vála, Robertson – Cienciala, Poulíček, Blümel – Kousal, Musil, Camara – Paulovič, Anděl, Rohlík – Hecl, Roman, Matys.

Úterní večer nabídl souboj tradičních rivalů - Sparty a Pardubic. Od začátku se hra nesla ve velkém tempu. Po aktivitě Dynama vyslal od modré čáry dělovku Polášek, Frodl měl plné ruce práce, ale situaci zvládl. V polovině úvodního dějství se Dynamu povedlo ubránit přesilovku soupeře, krátce po ní zahrozil Šmerha, kterého ke skórování vyzval Sobotka. Pardubický brankář si znovu dokázal poradit. Krátce nato byl vyloučen Poulíček, ten se chvilku po vypršení trestu zjevil ve velké příležitosti, na Machovského ale střelou z prostoru mezi kruhy nevyzrál. Dvě minuty před první přestávkou dostal ideální přihrávku od Košťálka Camara, ani kanadský snajpr výsledkem nepohnul.

Zkraje druhé třetiny už se skóre měnilo. Ve 24. minutě Moravčíkovo nahození od modré čáry dokázal přesně za Frodlova záda tečovat kapitán Sparty Michal Řepík - 1:0. Domácí se ale z vedení radovali pouhé tři minuty. Po velkém tlaku Dynama si před branku najel obránce Dennis Robertson, který našel v tlačenici před Machovským kotouč a dokázal jej v pádu dopravit za čáru - 1:1. Východočeši po rychlém vyrovnání pokračovali ve své hře a vytvářeli si další příležitosti. Brankář Sparty si s těžkými pokusy poradil, ovšem na brejk dvou na jednoho již nestačil. Bylo to ve 32. minutě, kdy celou situaci na sebe vzal Adam Musil. Útočník Dynama najel do útočného pásma, jeho střelu z levého kruhu Machovský vyrazil před sebe, avšak na dorážku byl krátký - 1:2.

Domácí mohli také rychle srovnat, jenže Chlapíka v samostatném úniku parádně vychytal Frodl a Kaše o chvilku později trefil tyč. Potvrdilo se tak známé pravidlo 'nedáš, dostaneš'. Pardubičtí se pět minut před druhou přestávkou dostali do útočného pásma, Ondřej Matýs si najel mezi kruhy a nádhernou střelou švihem nedal domácímu brankáři žádnou šanci - 1:3. Dynamo nemělo dost a chtělo Spartě udeřit další ránu. Poulíček na Machovského nevyzrál, Musil s Kousalem neproměnili brejk dva na jednoho, když druhý jmenovaný nemířil přesně. Byli to tedy Pražané, kdo zahýbal výsledkem Tomáš Dvořák zakrytou střelou z pravého kruhu překonal Frodla a snížil na rozdíl jediné branky - 2:3. Pardubice tedy po čtyřiceti minutách vedly o gól.

Sparťanům se v úvodu třetí části povedlo to, co ve druhé - skórovali. Filip Chlapík chladnokrevně proměnil únik dvou na jednoho střelou na zadní tyčku - 3:3. Postupem času se osmělili i hosté, zajímavou možnost měl Košťálek, ale Machovský ho vychytal. Ve 45. minutě jsme šli opět do vedení. Pardubický tlak před brankou Sparty rostl a chaotické situace nejlépe využil Jurij Sergijenko, jemuž se povedlo přehodit brankáře domácích a vstřelit první gól v dresu Dynama - 3:4. Zakrátko mohlo být znovu srovnáno, jenže sparťané dvakrát pouze nastřelili brankovou konstrukci, konkrétně Forman na brankovišti pálil do tyče a Dvořák orazítkoval břevno.

Ve 48. minutě se do výraznější možnosti dostal Camara, z prostoru mezi kruhy z otočky Machovského nepřekonal. Posléze hráli aktivněji sparťané, ale pardubická defenzíva je nepustila do vyložené šance. Na druhé straně mohl více naklonit misky vah na stranu hostů v samostatném úniku Camara, jenže brankáře Pražanů střelou po ledě nepřekvapil. Pět minut před závěrečnou sirénou střílel nebezpečně z levého kruhu Němeček, Frodl skvělým zákrokem podržel Pardubice. V 56. minutě z prostoru mezi kruhy nikým nehlídaný Tomáš Pavelka propálil vše, co mu stálo v cestě - 4:4. Po současném vyloučení Sobotky a Robertsona šel v závěru za podrážení pykat i Košťálek a domácí měli možnost zápas zvrátit na svou stranu v početní výhodě čtyři na tři. To se jim také povedlo, Michal Řepík 48 sekund před sirénou trefil přesně z levého kruhu - 5:4.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): „Prvních deset minut jsme dali soupeři šance v přečísleních, druhá třetina se nám vůbec nepovedla, soupeř byl lepší a vyhrával osobní souboje. Ve třetí třetině jsme byli aktivnější my, tlačili jsme, šli jsme za tím. Ke konci jsme využili přesilovou hru a zápas rozhodli.“

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „Bylo to vyrovnané utkání, kdy se na konci přiklonilo štěstí k domácímu týmu, to je asi vše, co k tomu říct. Bohužel jsme nevyužili své šance.“