16.3.2010

Ach, ta koncovka… Pardubice vstoupily do čtvrtfinále porážkou

PARDUBICE — Dva inkasované góly v poslední minutě první třetiny a špatné zakončení rozhodly o prohře pardubických hokejistů v úvodním zápase čtvrtfinále play off s Třincem. Jediný gól Eatonu vsítil Jan Starý. Zítra se hrají další zápas, ten začíná v 18.10 hodin.

O2 extraliga, ČF1, úterý 16.3.2010, ČEZ Arena Pardubice

Oceláři Třinec

1:3
0:2, 1:1, 0:0
Branky a nahrávky: 37:04 Starý (Koukal, Kolář I) – 19:06 Kohn (Bonk), 19:56 Kohn (Hrabal, Zíb), 25:31 Balej (Bonk, Tomas). Rozhodčí: Minář, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. Diváci: 8838. Střely na branku: 37:18. Průběh utkání: 0:3, 1:3. Nejlepší hráči: Petr Koukal – Ladislav Kohn. Stav série: 0:1.
Dynamo Pardubice: Hašek – Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, Mitchell – Kolář, Koukal, Starý – Pineault, Cetkovský, Somík – Sýkora, Špirko, Pivko – Zohorna, Kousal, Rákos – Nahodil. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Oceláři Třinec: Duba – Hrabal, Seman, Malec, Zíb, Cartelli, Platil, Andersons, Lojek – Růžička, Bonk, Kohn – Květoň, Peterek, Martynek – Polanský, Pospíšil, Kanko – Polák, Tomas, Balej. Trenéři: Pavel Marek a Břetislav Kopřiva.

Kohnova hvězdná minuta znamenala dvě branky v Haškově síti

K dlouho očekávanému prvnímu utkání vyřazovací části letošního ročníku extraligy nastoupil domácí HC Eaton v kompletní sestavě i s Dominikem Haškem v kleci. Podobně na tom byl i Třinec, který oproti poslednímu zápasu (6:1) doléčil všechna zranění, aby se mohl postavit svému vyzyvateli z Čech.

První velkou šanci zaznamenaly před bouřícími tribunami Pardubice. Sýkora si vyměňoval místo za brankou až vyslal pěknou přihrávku před brankoviště na navrátilce do sestavy Špirka. Ten ovšem Hamerlíka nepřekonal, ač měl čas na dvě dorážky. V páté minutě zahrozil i Třinec, a to velmi nebezpečně. Kohn s Ružičkou měli exkluzivní šance, ale netrefili prostor za Haškem. V téže minutě byl vyloučen Bonk, ale domácí si přímou střelu nevypracovali.

V deváté minutě se dostal ke slovu videorozhodčí. Sýkora prokázal zrychlení jako vlak Euro City Jan Perner, ale s pukem poslal do klece i Hamerlíka. Puk ovšem pod brankářem na záběrech vidět nebyl, a tak branka uznána nebyla. Ve 12. minutě byl za brankou Haška podražen Havíř a Východočeši rozehráli druhou převahu. I tu ovšem nevyužili. Velkou příležitost spálil po příklepu obránce Koláře kapitán Koukal, jenž se ani nadvakrát neprosadil.

Pět minut před koncem třetiny se do přečíslení dva na jednoho dostali Bonk a Tomas. Druhý jmenovaný ale nakonec pouze vypálil a ještě navíc do tvrzeného skla. V 17. minutě byla k viděni hra čtyři na čtyři. V této herní variantě měl slibnou střelu Růžička, ale ta skončila na horním vnějším rohu. Skóre se pak přeci jenom změnilo. Bonk výborně našel Ladislava Kohna, který ač obtěžován Kočím dokázal puk z první usměrnit za Haška – 0:1. A nečekané se stalo pravdou. Čtyři vteřiny před sirénou vyčkával na modré Hrabal až si vybral Ladislava Kohna, který jednoznačnou tečí zvýšil na 0:2.

Eaton snížil, ale přesto prohrával o dvě branky

Druhé dějství odstartovalo podobně jako skončilo to předcházející. Tlakem Třince. Nicméně šanci si vytvořil ve třetí minutě agilní Sýkora, kdy tečoval Pivkem nahozený kotouč. A pro Pardubice bylo ještě hůře. Bonk obkroužil branku, kde se snažil nachytat Haška. Ten si ale tyčku pohlídal. Obrana Eatonu ovšem nepohlídala Jozefa Baleje, který stojíc na druhé straně brankoviště nikým neobtěžován strčil do Haškova betonu pod nímž byl umístěn puk – 0:3.

Ve 28. minutě byl vyloučen Lojek a Koukalova formace rozehrála v útočném pásmu peklo. Nejdříve minul ve vyložené šanci Nakládal, aby chvilku na to slabě vystřelil z první Kolář. Záhy hrál Třinec dokonce ve třech. Ale pouze několik vteřin, protože fauloval Pineault. V převaze čtyři na tři se už domácí ke zkorigování stavu nedostali.

Po polovině utkání pokračoval tlak Východočechů. Nakládal obdržel pěkný puk od Koukala, ale jeho švih nebyl dostatečně razantní, a tak si s ním Hamerlík poradil. Ve 33. minutě byl za katr odeslán Cartelli. A po rozehrané kombinaci v útočném pásmu orazítkoval Kolář tyč třinecké klece. Na konci přesilovky ještě slabě střílel Pivko a Sýkora. Ve 37. minutě byl vyloučen Polanský a Eaton přesilovku bleskově využil. Koukal přihrál v osvědčené kombinaci Janu Starému, který čistě do prázdné branky snížil vedení hostů na 1:3.

Třinec si vítězství vzít nenechal

Do poslední třetiny vstoupil Eaton s touhou zlomit nepříznivý vývoj utkání. A mohl vývojem brzy zamíchat. Špirkova formace si velmi dobře počínala v třineckém obranném pásmu. Třinec tou dobou již začal pouze vyhazovat puky a do větších akcí se příliš nepouštěl. Ve 45. minutě byl vyloučen Rákos za hákování, avšak Třinci se se skórem prozatím pohnout nepodařilo.

A že se mu to podařit mohlo! Po velmi pohledné kombinaci zakončoval hostující Pospíšil bombou pouze do tyče za Haškem. Domácí téměř snížili Pineaultem, ale místo toho inkasovali dvouminutový trest. Hamerlík zachytil nahození od modré čáry a podržel jej ve výstroji. Následně k němu přijel Pineault a kotouč mu vypíchl a ten se dostal přímo do klece. Rozhodčí tento moment vyhodnotil jako sekání a domácí útočník putoval na trestnou.

Domácím v mnoha akcích chyběl pověstný krůček ke správnému zakončení. Centimetry chyběly například v 57. minutě Havířovi, jenž švihem nepřelstil dobře vyjetého Hamerlíka. Po této akci si trenér Václav Sýkora vyžádal oddechový čas pro svůj tým. Po chvilce z branky odsprintoval Hašek, ale domácí útočníci hráli power play spíše po rozích. Eaton ale již utkání nezlomil. Třinec tak zvítězil v prvním duelu 1:3.

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Vstoupili jsme do zápasu aktivně a opticky jsme si vytvořili převahu, ale bez gólového efektu. Nejdůležitější moment přišel v závěru první třetiny, kdy jsme inkasovali dva rychlé góly. Zvlášť druhý byl možná i dílem nekoncentrovanosti. Dva góly do šatny je velká rána. Ve druhé třetině jsme začali hrát více agresivně, více napadat a trošku jsme z toho těžili převahu. Zápas ale rozhodla hra před oběma brankami. My jsme dvakrát nedokázali pokrýt hráče na hraně brankoviště, naopak jsme se z něj nedokázali prosadit. Měli jsme dost šancí, ale dali jen jeden gól v přesilovce, což bylo dnes málo.“

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec): „Bylo to neskutečně těžké utkání a ze začátku jsme měli štěstí. Rozhodující bylo, že ve třetí třetině, kdy jsme čekali obrovský nápor Pardubic, který přišel, tak jsme to dokázali nějakým způsobem zvládnout a přestát.“