10.1.2014
David Záruba

Zápas s Energií se nepovedl, Pardubice prohrály 1:4

PARDUBICE — Pouze jediný gól vstřelili hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice v domácím utkání s Karlovými Vary. Energie vyhrála po zodpovědném výkonu 4:1 v ČEZ Areně, za domácí tým se trefil pouze Radovan Somík.

Tipsport extraliga, 37. kolo, pátek 10.1.2014, ČEZ Arena Pardubice

Karlovy Vary

1:4
0:0, 0:2, 1:2
Branky a nahrávky: 49:55 Somík (Nahodil, Endál; 5/5) – 21:27 Pohl (Zaťovič, Balán; 5/5), 34:59 Pohl (Gulaši, Balán), 44:44 Zaťovič (Kytnár; 5/4), 59:18 Pohl (Gulaši; 6/5). Rozhodčí: Minář, Šír – Bryška, Lučan. Vyloučení: 2:5 (1:2, 0:2, 1:1), navíc Dresler a Balán (oba Karlovy Vary) 10 minut osobní trest. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 7503. Střely na branku: 32:26 (6:6, 13:10, 13:10). Srážky: 21:17. Vhazování: 35:28. Blokované střely: 6:5. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4. Nejlepší hráči: Aleš Píša – Petr Pohl.
Dynamo Pardubice: Hudáček – Ďaloga, Benák, Zdráhal, Píša, Vašíček, Gregorc – Radil, Nosek, Zohorna – Kolář, Somík, Sýkora – Tybor, Cetkovský, Endál – Semorád, Nahodil, Moučka. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Karlovy Vary: Závorka – Rýgl, Bičánek, Kubka, Drtina, Dresler, Gulaši, Schusser – Pohl, Balán, Zaťovič – Hovorka, Vachovec, Dlouhý – Látal, Hruška, Kytnár – Tomeček, Koblasa, Micka. Trenéři: Karel Mlejnek a Jaromír Kverka st.

Po disciplinárním trestu se do pardubické sestavy vrátil Petr Sýkora, který navíc kvůli absenci Kočího oblékl dres s kapitánským „céčkem“ na prsou.

Minimum šancí pochytali brankáři

Zápas začal hodně svižně a už po necelé půlminutě se do šance hnal karlovarský Zaťovič. Hudáček musel okamžitě předvést pohotový zásah. Hra se bleskově přelila na druhou stranu a první ostrou čárku do statistik si připsal i hostující Závorka. Pardubice pak dostaly k dispozici přesilovou hru, v níž si jedinou příležitost přichystal Somík, avšak na brankovišti nebyl dostatečně důrazný.

Početní výhodu chvíli nato hráli i hosté, ovšem nevymysleli toho o moc víc. Jen Balánova střela trochu zaměstnala Hudáčka, který pak ještě reagoval na pohyb Zaťoviče, ten ale v dobré pozici netrefil puk. A přestože Energie i po vypršení trestu domácího hráče zůstala v tlaku, na první změnu skóre nedosáhla.

Až druhá polovina úvodního dějství přinesla po jedné gólové příležitosti na každé straně, při obou situacích se vyznamenali brankáři. Hudáček včasným vyjetím zneškodnil ránu Látala, jeho protějšek Závorka si naopak poradil s prudkou ránou Sýkory mezi betony.

Do černého mířil jen Pohl, pardubické šance pochytal Závorka

Energii se opět vydařil vstup do třetiny a tentokrát už svou šanci dokázala využít. Po Zaťovičově zásahu proskákal kotouč na zadní tyč k Petru Pohlovi, který rychlý švihem zakončil přesně pod horní tyč – 0:1.

Pardubice mohly odpovědět v přesilových hrách, avšak srážely je časté nepřesnosti. I tak ale domácí měli dvě výborné šance. Zohorna si to při početní převaze namířil rovnou k Závorkovi a pak zakončil přímo do betonu karlovarského brankáře. Při další výhodě oslovil Kolář bekhendovou přihrávkou Endála, ale ten sám před Závorkou selhal.

Hosté urputně bránili a čekali na svou šanci. Dočkali se hned dvou vážných. Nejprve sice Micka protiútok dvou proti jednomu zakončil do Hudáčka, avšak další šance už skončila druhým gólem hostů. Petr Pohl vjel do třetiny a směr pardubická branka vyslal milimetrově přesný projektil – 0:2.

Nástup Pardubic přišel pozdě, Pohl dokonal hattrick

A zase ten úvod, museli bědovat pardubičtí hráči. Energie hned po pauze vlétla do třetiny a výsledkem byla přesilová hra po faulu Benáka. Karlovarští vyslali hned tři nebezpečné rány, Hudáček byl pokaždé na místě, dvakrát se ke slovu dostala lapačka slovenského gólmana.

Stejnou výhodu pak obdrželi i domácí, jenže ti se k pořádnému ohrožení Závorky ani nedostali. A bylo pro Pardubice i hůř. Martin Zaťovič se nezalekl šance v oslabení zaútočit, parádní stahovačkou se zbavil obránce a přesně zakončil – 0:3.

Východočeši těžkou situaci začali okamžitě řešit. Po přihrávce Nahodila z rohu hřiště se do puku na zadní tyči opřel Radovan Somík tak důkladně, že při zakončení zlomil hůl. Vůbec ho to však nemrzelo, kotouč doklouzal až do sítě – 1:3.

Pardubice pak měly deset minut na to, aby zvrátily dvoubrankovou ztrátu. Přestože se děj zápasu odehrával výhradně přes Závorkou, další možnosti obětavá obrana Energie nepřipouštěla. A když už ano, tak Sýkora letící puk ze vzduchu netrefil přesně. Ke snížení stavu nepomohla ani dvou a půl minutová hra bez brankáře, naopak – střelou do prázdné branky dokonal hattrick Petr Pohl – 1:4.

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Podali jsme velice špatný výkon, Karlovy Vary vyhrály zaslouženě. Soupeř byl u všech puků dřív, vyhrával osobní souboje, a to byl důvod naší porážky. Nedokázali jsme se dostat do větších šancí a celkově jsme si jich moc nevytvořili.“

Jaromír Kverka st. (HC Energie Karlovy Vary): „Z naší strany to byl hodně povedený zápas, podali jsme bojovný a kolektivní výkon. Nehráli jsme jen dozadu, ale snažili se tlačit i do útoku. Po pardubickém snížení v 50. minutě jsme čekali velký tlak, ten přišel, ale díky dobré defenzívě v čele se Závorkou jsme vítězství uhájili.“