17.11.2010

Z 3:0 na 3:3. I tak slaví Eaton výhru!

PARDUBICE — Tak to bylo drama! Hokejisté HC Eaton Pardubice vedli i díky dvěma gólům Martina Barteka nad Vítkovicemi 3:0, přesto o své páté výhře nad svým finálovým soupeřem z minulé sezony rozhodli až 59 sekund před koncem utkání. Rozdílovou trefou po mocném ostravském vyrovnání podepsal výsledek 4:3 Libor Pivko.

Tipsport extraliga, 21. kolo, středa 17.11.2010, ČEZ Arena Pardubice

4:3
3:0, 0:2, 1:1
Branky a nahrávky: 3:52 Bartek (Pivko, Kaberle), 7:52 Bartek (Pivko, Píša), 14:56 Špirko (Somík, Pineault), 59:01 Pivko (Kočí, Zohorna) – 29:29 Káňa (Sýkora), 34:10 Vrána (Malík, Ujčík), 46:21 Burger (Huna). Rozhodčí: Hodek, Šindler – Bláha, Kostka. Vyloučení: 8:7. Využití: 2:0. Diváci: 9865. Střely na branku: 33:34. Průběh utkání: 3:0, 3:3, 4:3. Nejlepší hráči: Martin Bartek – Jan Káňa.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Zohorna, Pivko – Pineault, Špirko, Somík – Rákos, Radil, Buchtele. Trenéři: Josef Jandač a Jaroslav Landsman.
Vítkovice: Málek – Punčochář, Rehák, Ovčačík, Trnka, Malík, Voráček, Kovář – Huna, Burger, Tomas – Pohl, Húževka, Svačina – Szturc, J. Sýkora, Šedivý – Ujčík, Vrána, Klimek – od 20:00 navíc Káňa. Trenéři: Mojmír Trličík a Zdeněk Moták.

Pardubický hokejový klub řešil před reprízou finále potíže po náhlém odchodu Jana Votrubu z postu asistenta trenéra HC Eaton Pardubice. Josefu Jandačovi vypomáhal na střídačce trenér gólmanů Jaroslav Landsman. Celá aréna uctila minutou ticha památku zesnulého trenéra Evžena Musila.

Martin Bartek využil dvě přesilovky

Nástup do zápasu v podání úřadujícího mistra snesl nejpřísnější parametry. Eaton od prvních minut zatlačil svého soupeře a hned v úvodu se střelecky prosadil. Východočeši využili hned první početní výhodu, Libor Pivko poslal puk do jízdy Martinu Bartekovi a ten ze sólového úniku střelou k tyči překonal brankáře Málka – 1:0.

Pardubice nadále hýřily aktivitou, hned další početní výhodu proměnily v gól. A v zápisu o utkání se objevily stejná jména: zpoza branky poslal hráč s číslem devatenáct kotouč před ní slovenskému snajprovi a ten jej procpal do kasy – 2:0.

A to nebylo vše! Publikum dostávaly do varu další barvité kombinace domácích hokejistů, v 15. minutě si vychutnal Somíkovu přihrávku od mantinelu Rastislav Špirko a sám před Málkem se nemýlil – 3:0!

Závěr prvního dějství, ve kterém Eaton přestřílel svého soka 12:5, opepřila pošťuchovaná mezi Adamem Pineaultem a Tomášem Voráčkem. Vypadalo to na bitku jako v zámoří, rozhodčí však oba kohouty od sebe odtrhli, než se do sebe zakousli.

Eatonu zamrzla produktivita, naopak Vítkovice přidaly

Východočeši pokračovali v aktivní hře z prvního dějství, hodně se tlačili dopředu. Ovšem také zapomínali na zadní vrátka… I proto viděla solidně zaplněná ČEZ Arena celkem sedmadvacet střeleckých pokusů z obou stran.

Pardubice se nadále prezentovaly jako technický tým, třeba akce Petra Koukala v oslabení ve 24. minutě, po které puk skončil na tyčce, roztleskala ochozy arény. Ty si povzdechly i o tři minuty později, kdy útočník Kolář v jasné šanci nechal vyniknout vítkovického brankáře.

Jenže pak se začaly dít věci… Eaton nejprve ubránil přesilovku soupeře po Píšově hrubosti, ale pak inkasoval. V polovině utkání Adam Svoboda vyrazil Sýkorovu střelu, ale k puku se dostal Jan Káňa a ten propasíroval puk podél tyče – 3:1.

O chvíli později se prosadil obránce Marek Malík. Ten vystřelil puk od modré, ze strany jej tečoval bruslí Petr Vrána za bezmocného brankáře Svobodu – 3:2. A najednou se pardubické vedení ztenčilo na jedinou branku…

Infarktový závěr mistr zvládl, Libor Pivko minutu před koncem rozhodl!

Hra obou týmů se hodně proměnila. Pryč byla pohoda s nádechem exhibice na pardubických hokejkách, naopak Vítkovice pokropila úspěšná druhá třetina živou vodou.

A ve 47. minutě se hostující celek dočkal srovnání! Rudolf Huna vyrazil s Jiřím Burgerem do rychlého brejku po předchozí neúspěšné akci Pardubic, svému parťákovi předložil lahodný kotouč a ten nepohrdl vyrovnáním – 3:3!

Vítkovice cítily šanci urvat všechny body, tlačily se do akcí, po faulech Libora Pivka a Jeffa Jillsona měly výhody dvou přesilových her, ale ani jednu z nich nevyužily.

Přesto zůstaly všechny body v Pardubicích! V čase 59:01 vystřelil od modré Václav Kočí a kotouč díky teči Libora Pivka prolétl až do branky. Rozhodčí vše konzultoval s kolegou u videa, po delší rozmluvě branku uznal – 4:3!

Josef Jandač (HC Eaton Pardubice): „Měli jsme dobrý vstup do utkání, dali rychle branky, hráli jsme uvolněně a za stavu 3:0 jsme měli spoustu dalších šancí, které jsme neproměnili. Tohle je důvod, proč se trápíme, nebo jsme se trápili, v koncovce. V posledních zápasech jsme alespoň nějaké branky dali, ale tohle jsou jasně gólové situace a my to řešíme spíš do přihrávek než do nějakého důrazu. Dostali jsme dva laciné góly, soupeř ožil, my se naopak trošku báli. V závěru jsme měli kliku.“

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel): „V první polovině zápasu jasně dominovali domácí a chvílemi to vypadalo, že tady Vítkovice zopakují loňský negativní vysoký výsledek (3:10). Nicméně sport je velmi vrtkavý a my jsme se dostali do hry, dali jsme branky a od druhé poloviny minimálně srovnali hru. Po vyrovnání na 3:3 si myslím, že jsme měli i trochu více ze hry, přinutili soupeře k chybám, vynutili si přesilovky a měli dobré pozice, ale bohužel nepřidali další gól. V poslední minutě jsme pak nechali volného střílejícího obránce, nebyla tam obětavost vykrytím střely poklekem nebo lehnutím, proto jsme nezískali ani bod.“