4.4.2010
Vladimír Gregor, Jan Hrabal

Vítězství s nulou na Haškově kontě! Eaton zvládl druhý zápas s bravurou!

PARDUBICE — Poslední minuta? Aplaus vestoje! Hokejisté HC Eaton Pardubice dokázali porazit Liberec i ve druhém semifinálovém utkání, před vyprodanými tribunami předvedli vyzrálý výkon a soupeře přehráli 4:0. První nulu v play off si připsal skvělý Dominik Hašek.

O2 extraliga, SF2, neděle 4.4.2010, ČEZ Arena Pardubice

4:0
0:0, 2:0, 2:0
Branky a nahrávky: 35:52 Rákos (Cetkovský), 39:50 Starý, 45:27 Sýkora (Zohorna, Pivko), 56:31 Cetkovský (Kousal, Pivko). Rozhodčí: Hradil, Husička – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 7:4. Bez využití. Diváci: 10 115 (vyprodáno). Střely na branku: 31:22. Průběh utkání: 4:0. Nejlepší hráči: Dominik Hašek – Lukáš Derner. Stav série: 2:0.
Dynamo Pardubice: Hašek – Nakládal, Havíř, MacKenzie, Kolář II, Píša, Kočí, Jillson – Kolář I, Koukal, Starý – Špirko, Pineault, Somík – P. Sýkora, Zohorna, Pivko – Kousal, Cetkovský, Rákos. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Bílí Tygři Liberec: Pinc – Hunkes, Výtisk, Moravec, Čakajík, Jareš, Rýgl, Holub – Klimenta, Nedvěd, Nedorost – Bartovič, Podkonický, Matějovský – Ondřej, Blatný, Plodek – Špaček, Dušek, Víšek – Vantuch. Trenéři: Jiří Kalous, Filip Pešán a Miroslav Kapoun.

Pardubice byly aktivnější, branku ale vsítit nedokázaly

Domácí mohli mít raketový vstup do utkání, kdy se hned po 20 vteřinách dral do samostatného úniku Kolář, jenže Hunkes na poslední chvíli dokázal kotouč lehce posunout a vyvést Koláře z miry. Liberec měl poměrně záhy možnost úvodní přesilovky, neboť Jillsonovo vyhození z vlastní třetiny přeplachtilo i ochranné sklo nad mantinelem. Výborně bránící čtveřice Pardubice ale žádný větší vzruch nepřipustila.

První skutečně branková příležitost přišla až v deváté minutě hry, kdy Somík zpoza branky oslovil Špirka, jenže jeho rychlý švih mezi betony Pince žádnou mezírku nenalezl. Do další zajímavé pozice se dostal Jillson po delším tlaku druhé formace, jenže tak dlouho váhal se střelou, až z celé akce nic nebylo.

Také Eaton si zahrál jedenkát v početní výhodě po faulu Duška na Rákose. Domácí sice pohledně kombinovali před Pincem, krom nepřesné teče Nakládala ale gólmana Liberce neohrozili. Nicméně útočná snaha se Východočechům natolik zalíbila, že ještě po skončení přesilové výhody dobrou minutu svírali soupeře v kleštích.

Paradoxně jen se hosté konečně osvobodili, využil Dušek načerpaných sil a natlačil se až před Haška. Pokus o blafák ovšem i díky výbornému zákroku pardubického brankáře do gólové tečky nedotáhl. Poslední slovo měl těsně před sirénou Starý, jenž pálil vtipně z otočky a Pinc zachránil betonem na poslední chvíli.

Šelmy nekousaly ani v přesilovkách, hratelný stav držel Pinc

Domácí otevřeli prostřední část hry v pořadí druhou přesilovou hru, kdy se stejně jako v první části provinil proti pravidlům Antonín Dušek. Nutno dodat, že Pardubice tentokrát příliš nebezpečné nebyly. Dejá vu si prožil na druhé straně i Jeff Jillson, pardubický zadák totiž opět neodhadl výšku hrazení a dostal dvě minuty za zdržování.

Jinak pečlivě bránící Tygři si ale nejdřív nechali ujet Pineaulta, jehož samostatný nájezd zlikvidoval Pinc jen s velkým štěstím a ještě více ho měl hned vzápětí, kdy Píšova bomba zazvonila dokonce o břevno! Pardubice přeřadily na vyšší rychlostní stupeň a domácích bylo najednou všude plno. Po krásné kombinaci Špirka s Pineaultem pálil bez přípravy Somík a Pinc se za jeho pokusem jenom ohlédl.

V polovině utkání si Pardubice připsaly již třetí vyloučení v řadě za technický přestupek, tentokrát testoval nepřesnou rozehrávkou pevnost ochranné sítě Dominik Hašek. Hostující obrana si ale znovu důsledně nepohlídala Pineaulta, který ohrozil ranou z pravého kruhu Pince. V nastálé potyčce uštědřil nějaký ten políček Hunkesovi, jenž se ho pro změnu držel jako klíště. Oba kohouti tak zaslouženě vyfasovali menší tresty.

Ofenzívu Tygrů alespoň lehce oprášil vtipnou tečí Dušek, pozorného Haška ale překvapit nedokázal. Liberec měl navíc možnost početní výhody číslo pět po dalším vyloučení nešťastníka Jillsona, nicméně nezúčastněný divák by musel označit jako útočící tým domácí celek. Hosté propadali takřka ve všech herních činnostech a gól v jejich síti přišel svým způsobem jako vysvobození. Cetkovského pokus se odrazil na hůl k Rákosovi a ten přesnou ranou k tyči konečně pokořil Pince – 1:0.

Do druhé třetiny se ještě vměstnalo trochu kontroverzní vyloučení Sýkory, ale to nejpodstatnější přišlo až v čase 39:50. Starý perfektně přečetl hru, na útočné modré zachytil vyhození libereckého zadáka a přesnou ranou nad vyrážečku poslal hostům podnět k přemýšlení do šatny – 2:0.

Pardubice ovládly i třetí třetinu a zaslouženě zvítězily

Pokyn pro liberecké od jejich trenérů byl zřejmý – Liberec se musí vrátit k aktivní hře. Jenže jedna věc je myslet a druhá konat. Hosté sice bez potíží ubránili oslabení po faulu Nedorosta, ale veškeré útočné snahy končily pouze u náznaků šancí. To domácí Eaton byl ve finální fázi přeci jenom efektivnější a po příhře Zohorny zpoza branky přinesl Sýkora střelou pod víko uklidnění na pardubické hokejky – 3:0.

Severočeši se nadále před Dominika Haška dostávali jen velmi sporadicky, jednou z výjimek byla možnost dorážky v podání Václava Nedorosta po střele Nedvěda, jenže pardubický brankář předvedl bleskový pohyb betonem. Na druhé straně se pořádně orosil znovu Pinc, kdy nejprve střela Starého skončila na jeho tyčce a dorážkou do opuštěné branky pro změnu otřel protější tyč Koukal.

Šest minut před koncem třetí třetiny darovali sudí Tygrům ještě alespoň jednu přesilovou hru a tím pádem příležitost alespoň ke kosmetické korekci nepříznivého stavu. V euforii hrající domácí celek si za vydatné podpory oslavných choral publika ale situaci nijak nekomplikoval. Právě naopak. Kousal se po křídle rozjel k rychlému kontru, našel volného Cetkovského a ten svůj krátký nájezd zakončil neomylně mezi betony Pince – 4:0. Tím i zároveň napsal symbolickou tečku nad vydařeným představením domácího celku, který se tak ujímá vedení 2:0 v sérii.

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Mužstvo je dnes potřeba pochválit, protože hrálo opravdu dobře. Trochu nás zbrzdila vyloučení. Myslím, že třikrát jsme vyhodili kotouč přes plexisklo nebo do síťky. Pro nás to byla velice důležitá fáze utkání, protože jsme neinkasovali. Naopak v závěru druhé třetiny jsme dvakrát skórovali. Opravdu jsme dnes hráli dobře. Hráčů patří dík.“

Jiří Kalous (Bílí Tygři Liberec): „Musím poblahopřát soupeři k naprosto zaslouženému vítězství. Předčil nás ve všech činnostech a v podstatě nás přejel jako parní válec. Vůbec jsme neměli nárok. Musíme se z toho poučit. Rychle zapomenout a soustředit se na další utkání.“