5.2.2012
Jitka Čechová, Jan Hrabal

Vedení 3:1 nestačilo, Pardubice v Mladé Boleslavi nebodovaly

MLADÁ BOLESLAV — Poslední zápas před reprezentační přestávkou se hokejistům HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nepovedl. Východočeši sice vedli i díky dvěma brankám útočníka Jana Koláře v Mladé Boleslavi 3:1, i tak ale podruhé v řadě se Středočechy prohráli. A to také díky sérii svých vyloučení ve druhé polovině utkání, kdy domácí celek otočil celý zápas.

Tipsport extraliga, 47. kolo, neděle 5.2.2012, ŠKO-ENERGO Aréna

Mladá Boleslav

5:4
1:1, 2:2, 2:1
Branky a nahrávky: 5:30 Jiránek (Vrbata), 35:20 Mikulík (Výborný, Žabka), 39:41 Tomas (Čutta, Výborný), 46:59 Podkonický (Vrbata, Balaštík), 55:24 Tomas (Výborný) – 4:05 Kolář I (Starý, Kočí), 23:57 Kolář I (Koukal), 27:26 Kolář II (Píša), 57:16 Starý (Kolář II, Koukal). Rozhodčí: Hradil, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:11, navíc Píša (Pardubice) 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 2:2. Diváci: 3545. Střely na branku: 41:31. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 5:3, 5:4. Nejlepší hráči: David Výborný – Jan Kolář I.
Mladá Boleslav: Hübl – Žabka, Čutta, Hay, Chaloupka, Mozík, Baldwin, Rýgl, Beňovič – Mikulík, Výborný, Tomas – Balaštík, Podkonický, Pabiška – Loskot, Vrbata, Goertzen – Jiránek, Stieler, Demel. Trenéři: Petr Novák a Vlado Hiadlovský.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Benák, Kolář II, Drtina, Borer, Havíř – Kolář I, Koukal, Starý – Radil, Nahodil, Somík – Markovič, Kousal, Buchtele – Nosek, Zohorna, Cetkovský. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Na mladoboleslavský led se vrátil Jiří Cetkovský, jenž zde ještě nedávno hostoval. Comeback v dresu Pardubic mu ale zhořkl, neboť Pardubice potřetí v sezoně padly s Mladou Boleslaví.

Na pardubický úder našla Mladá Boleslav ihned odpověď

Zápas začal pěkně zhurta, na nic se nečekalo a od prvních minut sledovala aréna zajímavou podívanou. Skóre utkání otevíral v páté minutě útočník Jan Kolář, když se domácím nepodařilo odpálit kotouč do bezpečí a hráč hostí se k němu dostal nejrychleji – 0:1.

Pardubičtí se ale neradovali ani minutu a půl sekund, pak se totiž Mladé Boleslavi podařilo vytvořit před Růžičkou takový tlak, že Tomáš Jiránek nakonec dorážel do prázdné kasy – 1:1.

První početní výhodu měli domácí, když Koukal zahákoval Pabišku, který se kolem něj pokoušel prosmýknout. Mladoboleslavští si v přesilovce nevedli špatně, Mikulík se například pokusil protlačit kotouč do sítě mezi tyčkou a Růžičkou. Výborný chtěl zase o chvilku později překvapit rychlým vybruslením zpoza branky.

Hned dvě po sobě jdoucí početní výhody čekaly i na Pardubické. S první přesilovkou nenaložili nejlépe, v té druhé se ale domácí pořádně zapotili. V jednom případě dokonce puk proskákal brankovištěm a těsně minul tyčku.

Pardubice vedly o dvě branky, Mladá Boleslav však dokázala dorovnat

Hned v úvodu druhého dějství se dostal do velké příležitosti Mikulík, pardubický gólman v jeho případě si se situací poradil. V odvetě se prakticky okamžitě vydali na druhou stranu hosté, Kousal potrápil Hübla ostrou střelou zápěstím. Jen o chvilku později domácímu publiku zatrnulo i při střele Cetkovského, kterému ještě před týdnem paradoxně přáli.

Po chybě v mladoboleslavské obraně ujížděli dva na jednoho Koukal s Kolářem. Právě tito dva hráči nakonec zaúřadovali úspěšně, svou druhou branku si připsal Kolář a efektivně tak završil stupňující se tlak hostů – 1:2. Dvacátá branka pro nejlepšího střelce Pardubic v této sezoně!

Brzy šli navíc mladoboleslavští hokejisté na více než minutu a půl do tří. Východočeši se šance naservírované na stříbrném podnosu chopili na sto procent, ačkoliv obránci Janu Kolářovi přálo i štěstí, protože Hübl kotouč zasáhl lapačkou a prakticky si jej tak srazil do sítě sám – 1:3.

Mladá Boleslav se pokoušela o odpověď, ale Chaloupka dostal puk na bekhend a tudíž nedokázal zamířit dostatečně přesně. Snížení Středočechů přišlo doslova jako blesk z čistého nebe, protože Pardubice byly jinak v permanentním tlaku. Zdálo se, že s nahozením Milana Mikulíka brankář Růžička vůbec nepočítal, protože byl kotoučem ve své náruči tak překvapen, že s ním začal žonglovat jako s horkým bramborem. Až se mu to stalo osudným, protože jej pustil za sebe – 2:3.

Mladá Boleslav hodně ožila, Hay mohl klidně vyrovnat, protože dostal přihrávku do jízdy a před ním zela doslova dálnice. Růžička si zvládl poradit, po vyloučení Borera už ale takové schopnosti neměl. Roman Tomas dostal přihrávku k levé tyčce a zakončil dříve, než se stačil východočeský gólman přemístit v čase 39:41. Srovnáno – 3:3!

Mladá Boleslav dokonala obrat

Domácím se podařilo navázat na tlak z konce druhé dvacetiminutovky, hned v úvodu té třetí se aktivní Pabiška dokonce postaral o přesilovku. Středočeši mohli jít klidně do vedení, proti Vrbatově střele zasahoval pardubický gólman na poslední chvíli a podle všeho neviděl ani ránu Mozíka zpoza hráče.

Následně došlo k velmi důležitým momentům, které rozhodly zápas: Pardubice hned dvakrát v krátkém sledu zasáhly nejprve Pabišku a poté Výborného do obličeje. Oba hříšníci obdrželi dvojitý trest, a když se začalo znovu hrát, čekala na Středočechy přes tři a půl minuty dlouhá přesilovka pět na tři. Andrej Podkonický se trefil pod horní tyčku ještě dřív, než se první vyloučený dostal pod dvě minuty – 4:3.

Pardubičtí zůstali ve třech. Situaci si jim však tak trochu zachránil Tomas, který vzápětí vyfasoval dvě minuty. Východočeši si nicméně nadále komplikovali situaci, protože Casey Borer vyhodil za hrazení kotouč a dvojnásobné oslabení pokračovalo. Další gól už ale nepadl.

Také po vyloučení Cetkovského držel Růžička svůj tým nad vodou a Východočeši přestáli další oslabení. Jenže pak udeřil Roman Tomas a doklepl kotouč za v tu chvíli již bezmocného gólmana – 5:3.

Mohlo být rozhodnuto, jenže další vyloučení – tentokrát na straně Mladé Boleslavi – přineslo velké závěrečné drama, protože Pardubičtí přesilovku i díky hře bez brankáře využili. Trefil se Jan Starý, když obratně tečoval střelu obránce Koláře – 5:4.

Východočeši pochopitelně odvolali brankáře, ale veškeré naděje jim sebral Aleš Píša faulem na Tomase, po kterém se pardubický zadák poroučel do kabin, neboť dostal vyšší trest spolu s osobním do konce utkání.

Petr Novák (BK Mladá Boleslav): „Začali jsme nervózně. Od kalhot našeho hráče jsme inkasovali v dvojnásobném oslabení na 1:3, ale nezlomilo nás to. Nakopl nás gól na 2:3. Chtěli jsme dostávat Pardubice pod tlak, i když na to asi nejsou moc zvyklé. Využili jsme dvě přesilovky, to rozhodlo zápas.“

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Hledají se mi slova mnohem hůř než domácímu trenérovi. Myslím si, že jsme utkání slušně začali, odskočili jsme na 3:1, ale laxností jsme pustili Mladou Boleslav zpět do hry. Ve třetí třetině jsme hráli pořád v oslabení a to bylo rozhodující.“