21.11.2004
Vladimír Gregor

Valaši odjíždí s prázdnou

Vsetínské valašky pardubický perník nerozbily. Domácí hokejisté si tentokráte s houževnatým soupeřem poradili a zaslouženě zvítězili. Vsetínský celek se prezentoval v Duhové Aréně sice aktivní hrou, ale o možnost lepšího výsledku se připravil sám především vlastní nedisciplinovaností.

Tipsport extraliga, 24. kolo, neděle 21.11.2004, ČEZ Arena Pardubice

Vsetín

4:1
1:0, 2:0, 1:1
Branky a nahrávky: 16:25 Bulis (Mikeska, Hejduk), 35:57 P. Sýkora (Pácal, Divíšek), 38:37 Bulis (Hemský, Novotný), 54:25 Hejduk (Novotný) – 41:12 Demel (Vak, Radivojevič). Rozhodčí: Florián – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:11, navíc Jaškin (Vsetín) 10 minut osobní trest. Využití: 2:1. Diváci: 8323. Střely na branku: 35:28. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Pácal, Linhart, Havíř, Mudroch – Hemský, Dopita, Blažek – Hejduk, Mikeska, Bulis – P. Sýkora, Divíšek, Rolinek – Průcha, Tvrdík, Pištek. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Vsetín: Biegl – Klesla, Frolo, Němec, Gýna, Jaškin, Mikel, Horák, Vašut – Veselý, Ondřej, Brabenec – Somík, Pavliš, Vlach – Selingr, Radivojevič, Vak – Hruška, Kovář, Koropotvička. Trenéři: Antonín Stavjaňa a Jan Neliba.

Biegl místo Čechmánka

Překvapivý tah připravilo před začátkem utkání trenérské duo hostů, když do branky svého týmu postavilo místo avizovaného Čechmánka muže, který pardubický hokej velmi dobře zná. Radovan Biegl od začátku dokazoval, že to bylo správné rozhodnutí. První střelu v zápase sice vyslal hostující Somík, ale úvodní minuty patřily již tradičně spíše domácímu celku. S Hejdukovou ostrou ránou měl Biegl velké starosti, ale odolal. Na druhé straně se do dobré pozice najel Pavliš, ale ani Lašák nehodlal přijít o čisté konty tak záhy. Domácí posadila na koně první přesilová hra po faulu Klesly. Čáslava ale po Dopitově přiťuknutí nebyl před prázdnou brankou dostatečně důrazný, Divíšek zblízka pálil pouze do připravené Bieglovy lapačky a šňůru pardubických šancí zakončila bomba Petra Sýkory do dobře postaveného brankáře. Hosré ale v plném počtu hráčů hru brzy vyrovnaly a Veselý sám u pravé tyče minul skákající kotouč. Po zbytečném zákroku Radivojeviče po odpískání hráli domácí brzy další přesilovku, ale efektivní koncovka stále chyběla. Těsně po jejím vypršení navíc fauloval Linhart a role obou týmů se obrátily. Vsetínští však nevymysleli zhola nic, navíc Němec potáhl ujíždějícího Bulise a pokračovalo se ve 4 na obou stranách. Tato varianta více vyhovovala hostům, šikovný Somík našel rozjetého Veselého, který šel sám na Lašáka, ale naštěstí mu těsně před domácím gólmanem sklouzl kotouč z čepele hole. Na druhé straně zaujal průnik Blažka, po kterém zůstal Biegl bez hole bezvládně ležet v brankovišti, ale Čáslava neprostřelil houštinu těl před sebou. Publikum se přeci jen v úvodní části hry branky nakonec dočkalo a postarala se o ni nejproduktivnější řada domácích. Puk doputoval po ose Hejduk – Mikeska k volnému Bulisovi, který se zakončením pod víko neměl žádný problém – 1:0.

Boj o každý metr ledu

Urputný boj. Tak by se asi dala nejlépe charakterizovat druhá třetina, plná přerušení a nepřesných nahrávek obou stran. O něco aktivněji začal přeci jenom Vsetín a vzápětí z toho profitoval přesilovou hrou při vyloučení Rolínka. Jediný vážnější pokus Klesly vyrazil domácí mág mezi třemi tyčemi vlastní maskou. Zvýšit hubené vedení Pardubic mohl Divíšek po střele Petra Sýkory, kterou Biegl neudržel, ale za brankovou čáru dopravil pouze sebe a jednoho z hostujících obránců. Vyrovnat mohli vsetínští hned vzápětí, pěknou ránu veterána Vlacha likvidoval Lašák vyrážečkou, nadvakrát neuspěl ani důrazný Radivojevič. Nutno dodat, že proti jeho druhé ráně zasahoval domácí brankář s notnou dávkou štěstí. Zajímavý moment přinesla 28. minuta zápasu, Somík odpykával trest za vysokou hůl a náhradní brankář Čechmánek počastoval projíždějícího sudího nějakou peprnou poznámkou, kterou dotyčný nenechal bez odezvy a potrestal hráčskou lavici Vsetína dalším menším trestem. Domácím se tak naskytla možnost hrát prakticky zadarmo 106 vteřin v početní výhodě 5 proti 3! Tu však hráči Moelleru nesehráli právě nejšťastněji, jedinou možnost skórovat měl po Mikeskově přihrávce napříč brankovištěm Blažek, ale netrefil. Již při hře v plném počtu hráčů se dostal do úniku Hejduk, pokusil se před Bieglem o parádní stahovačku, ale v zakončení těsně minul pravou tyč. Gólové pojistky se domácí přeci jen dočkali. Co se nepovedlo v početní převaze, to napravil Petr Sýkora tečí Pácalovy rány od modré čáry – 2:0. Vzápětí mohla zvýšit Dopitova řada, ale její členové kombinovali tak dlouho, až bylo po šanci. Na druhé straně Vak našel efektní zadovkou Radivojeviče, ten však obrannou hráz před Lašákem nepropálil. Tři minuty před přestávkou byli vyloučeni po vzájemném pošťuchování Hejduk s Frolem, ke kterému po chvíli ještě přisedl po zásluze Klesla, který operoval svou hokejkou v obličeji Blažka. To již nervově nevydržel Jaškin a doplnil tak vsetínské duo na trestné lavici s desetiminutovým osobním trestem. Aby byl pomyslný kalich hořkosti pro hosty opravdu dokonalý, sehrála početní výhodu na jedničku dvojice Hemský – Bulis a druhý jmenovaný zametl po druhé v zápase svůj střelecký pokus pod víko vsetínské branky. Bieglova lapačka máchla jen do prázdna – 3:0.

Naděje Vsetína netrvala dlouho

Hostům se podařilo zápas po přestávce ještě přeci jenom trochu zdramatizovat. Při vyloučení Blažka sehrála zámek dobře Vakova formace, její centr sice ještě v jasné příležitosti nedal, ale kotouč se štěstím odrazil k Demelovi a ten dorážel zblízka do prázdné branky – 3:1. Vsetín se pokusil ihned navýšit tempo hry do vyšších obrátek, ale Veselý při napadání fauloval a musel za katr. Tříbrankový náskok mohla domácím Mikeskova řada, ale Bieglův skvělý skluz znemožnil efektivně zakončit Hejdukovi. Další přesilová hra následovala hned vzápětí. Hemský předvedl svůj tradiční průnik po křídle, natlačil se až před Biegla, ale byl zezadu faulován nestíhajícím Frolem. Domácí hráči ale nevyprodukovali ani jednu střelu, která by stála za zmínku. Mnohem pohlednější akci předvedl znovu Hemský prakticky identickým průnikem. Podařilo se mu i zakončit, ale puk poskakující po Bieglově výstroji nakonec za brankovou čáru nepřepadl. Z další akce Dopita zpoza branky našel u vzdálenější tyče najetého Blažka, který však z metru netrefil branku. Na opačné straně nebezpečně tečoval Vlach, ale neusměrnil svůj pokus přesně. Byli to ale domácí, kteří byli blíže brance, Havíř pálil po Hejdukově přiťuknutí na Bieglovu vyrážečku, další vyloženou příležitost spálil smolař zápasu Blažek, kterému puk nádherně předložil Hemský, ale přehodit položený Bieglův beton bylo nad síly pardubického forwarda. Hosté si zápas komplikovali množstvím zbytečných faulů a ne jeden z nich doplatili i v závěrečné třetině. V době kdy na trestné lavici již potřetí bručel Klesla, vypálil tvrdě od modré Novotný, Biegl pouze vyrazil k Hejdukovi a excelentní střelec nezaváhal – 4:1. Poslední možnost udělat ještě něco s výsledkem, dostali vsetínští čtyři minuty před koncem, k Divíškovi přisedl na trestnou lavici se zdvojeným menším trestem za vysokou hru Dopita a i hosté měli možnost hrát 61 vteřin přesilovku 5 na 3. V té se ale Valaši nedostali vůbec do zakončení, navíc před zraky sudího sekl po Blažkovi Jaškin a zápas se dohrával ve 4 na obou stranách. Samotný závěr zápasu si domácí borci zkušeně pohlídali a mohli si tak vychutnat ovace více než osmitisícového publika.

Vladimír Martinec (Pardubice): „Možná, že to z naší strany nebyl až tak pohledný hokej, ale byl vidět zodpovědný přístup všech hráčů. Mohli jsme dát ještě víc branek, byly tam samostatné nájezdy, ale hokej se mohl líbit. Jsme ale schopni hrát ještě lépe.“

Antonín Stavjaňa (Vsetín): „Věděli jsme, že domácí nejsou ve stoprocentní pohodě, chtěli jsme toho využít. Chtěli jsme být nepříjemní, ale první dva góly padají na vrub individuálních chyb. Potom už to byla z naší strany jen snaha nějakým způsobem zkorigovat nebo zdramatizovat utkání, což se nám při velice slabé koncovce nepovedlo.“