14.10.2014
David Záruba

To byla fuška! Pardubice zdolaly Plzeň po tuhém boji

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice porazili v utkání 12. kola Tipsport extraligy tým Plzně 3:2. Východočechy poslal do vedení svým premiérovým gólem Ladislav Havlík, po něm se trefil Lukáš Endál, ale Plzeňané dokázali vždy vyrovnat. Prodloužení odmítl v předposlední minutě přesným zásahem po Tyborově pasu Petr Sýkora.

Tipsport extraliga, 12. kolo, úterý 14.10.2014, ČEZ Arena Pardubice

3:2
1:1, 1:0, 1:1
Branky a nahrávky: 1:16 Havlík (Nahodil, Benák; 5/5), 37:32 Endál (Ščotka; 5/5), 58:47 P. Sýkora (Tybor; 5/5) – 17:20 Dvořák (Johnson, T. Sýkora; 5/5), 50:03 T. Sýkora (Dvořák, Kubka; 5/5). Rozhodčí: Homola, Horák – Suchánek, Brejcha. Vyloučení: 1:5 (1:1, 0:2, 0:2). Bez využití. Diváci: 7246. Střely na branku: 26:21 (5:9, 12:8, 9:4). Srážky: 17:14. Vhazování: 27:35. Blokované střely: 18:10. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči: Tomáš Halász – Michal Dvořák.
Dynamo Pardubice: Halász – Čáslava, Ščotka, Havlík, Benák, Kočí, Gregorc, Mojžíš – P. Sýkora, Zohorna, Marcinko – Radil, Nahodil, Tybor – Kolář, Špaček, Semorád – Endál, Kaut, Voženílek. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Plzeň: Machovský – Kadlec, Pulpán, Mozík, Jeřábek, Kubka, Moravčík, Boháč – Kratěna, Lev, Pletka – Balej, Divíšek, J. Sýkora – Dvořák, T. Sýkora, Johnson – Schleiss, Simon, Kubalík. Trenéři: Milan Razým, Michal Straka a Jaroslav Špaček.

Dvojboj se západočeskými celky dokonali hokejisté Pardubic na domácím ledě proti Plzni. Oproti nedělnímu utkání ve Varech udělali trenéři jedinou změnu: podruhé v sezoně se do branky postavil Tomáš Halász.

Havlíkův premiérový zásah dorovnala Plzeň v závěru třetiny

Pardubicím se vydařil nástup do zápasu, což mohl vedoucí brankou podpořit Sýkora, ale dvakrát na zadní tyči promáchl. O mnoho lépe pálil v čase 1:16 Ladislav Havlík, který od modré čáry vsítil svoji první extraligovou branku v kariéře – 1:0.

Inkasovaná branka plzeňské hráče nabudila a postupně získali převahu. Během slušného náporu těsně přestřelil Halászovu branku Mozík a poté J. Sýkora mířil jen do lapačky pardubického brankáře. Vůbec největší šanci této pasáže měl Kadlec, který se natahoval po kotouči na zadní tyči, avšak za čáru jej neusměrnil.

Zatímco Pardubice svou přesilovku sehrály mizerně, Plzeň při výhodě jednoho muže v poli slušně zatápěla. Soustavný nápor nejvíce odnesl Marcinko, který schytal několik ran od modré, při střele Lva se zase zaskvěl Halász. Pardubický gólman si pak už při hře pět na pět bez potíží poradil i s nájezdem Schleisse.

Ani tohle varování domácím nestačilo, a tak Plzeň v 18. minutě trestala. Na útočné modré zakopl jeden z pardubických obránců, načež se za jeho záda vyřítil kompletní třetí útok Škodovky. Halász si s prvním zakončením poradil, důrazný Michal Dvořák přesto dokázal dotlačit puk do sítě – 1:1.

Pardubice znovu vedly

Hned zkraje druhé třetiny mohl dostat Plzeň do vedení Schleiss, ale jeho povedená střela od mantinelu zaťukala jen na tyč Halászovy branky. Pak přebrali střeleckou aktivitu domácí hráči. Machovský musel v krátkém sledu vyřešit tvrdý volej od Endála i schovanou střelu Špačka, kterou mu zaclonili hráči před brankovištěm.

Další početní výhodu už domácí sehráli o poznání přesněji a Čáslava s Mojžíšem nebyli daleko od vstřelené branky. Vydatný tlak Pardubicím ale nakonec k ničemu nebyl. Plzeň se oproti první třetině prokousávala do šancí obtížněji, a když už dostal čas Simon, v brejku dvou proti jednomu trefil Halásze.

O kousek dopředu ve vyrovnaném boji posunul Pardubice ve 38. minutě Lukáš Endál, který se nenechal před brankou odstavit a nahození Ščotky doklepl do sítě – 2:1. Plzeň chtěla ještě do pauzy odpovědět, a tak sevřela soupeře pod zámek. Gólového vyústění se ale hosté nedočkali.

Sýkora odmítl prodloužení

Pardubice mohly své těsné vedení brzy navýšit, ale proti se postavil vynikajícími zákroky brankář Machovský. Ten nejprve vychytal trestné střílení Tybora a poté ještě lepším zásahem při oslabení sebral tutový gól Radilovi.

Plzeň nabídnutou možnost využila a po další akci třetí formace srovnala. Dvořák se vytočil zpoza branky a prudkým pasem trefil Tomáše Sýkoru, od něhož se kotouč odrazil za čáru – 2:2. V tu chvíli začal boj o všechno, jediný gól musel rozhodnout…

A taky se tak stalo. Když už se zdálo, že zápas půjde do prodloužení, pláchnul v čase 58:47 plzeňským obráncům Petr Sýkora a střelou mezi Machovského betony rozhodl – 3:2. Pokus hostů o závěrečný nápor při hře bez brankáře zhatil faulem Michal Dvořák.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Povedl se nám vstup do utkání, ale aktivita vydržela jen pár střídání, ve kterých jsme měli šance a dali gól. To nám paradoxně uškodilo, protože soupeř pak hrál velmi aktivně, dobře bruslil a dohrával souboje. Vyrovnali jsme se s tím až v průběhu druhé třetiny. Po zásluze jsme se dostali do vedení, které jsme měli ještě navýšit při dalších šancích. Měli jsme rozhodnout, ale nestalo se a Plzeň nás potrestala. Jsme rádi, že se nám podařilo vstřelit gól ještě v závěru normální hrací doby. Výhra nás těší o to více, že Plzeň je velice aktivní a nepříjemný soupeř.“

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): „První třetina byla z naší strany nejlepší. Dokázali jsme Pardubice přestřílet a celkově byli aktivnější. Od druhé části byl soupeř o něco lepší. Sice se nám povedlo ubránit několik oslabení, ale pak jsme inkasovali smolný gól. S cílem otočit zápas jsme trochu otevřeli hru, takže soupeř měl velké šance včetně trestného střílení, které vychytal Machovský, nicméně jsme se štěstím srovnali. Prohrát gólem v závěru je kruté, ale takový je hokej.“