25.8.2012
David Záruba

Švédská série pokračuje. Pardubice skolily i Djurgarden

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice vyhráli třetí zápas v řadě, tentokrát nastříleli pět branek Djurgårdenu. O triumfu nad ním rozhodli Východočeši třemi brankami v první třetině. Pátý gól zaznamenal v závěru zápasu Tomáš Nosek.

European Trophy, 4. kolo, sobota 25.8.2012, ČEZ Arena Pardubice

Djurgården

5:1
3:0, 1:1, 1:0
Branky a nahrávky: 3:18 Šagát (Sičák), 5:08 Kočí (Píša), 8:36 Sičák (Nosek, Brendl), 36:21 Kousal, 57:28 Nosek (Semorád) – 29:12 Pettersson (Hornqvist, T. Eriksson). Rozhodčí: Minář, Smitka – Kis, Hejl. Vyloučení: 4:4, navíc Holmqvist (Djurgården) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2436. Střely na branku: 40:26. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1. Nejlepší hráči: 1. Vladimír Sičák, 2. Aleš Píša (oba Pardubice), 3. Timmy Pettersson (Djurgården).
Dynamo Pardubice: Salfický – Kočí, Píša, Sičák, Kolář, Benák, Vašíček, Drtina – Somík, Beech, Brendl – Starý, Zohorna, Šagát – Buchtele, Kousal, Nahodil – Cetkovský, Nosek, Semorád – Březina. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Djurgården: Pickard – Pettersson, Lidström, Falk, Gustafsson, Holm, Andersson – Blomstrand, Weigel, Aberg – Bremberg, Ottoson, Ölvestad – Sörensen, Eklund, H. Eriksson – Ljungh, Holmqvist, T. Eriksson. Trenér: Charles Berglund.

Na rozdíl od pátečního zápasu se do pardubické branky postavil Dušan Salfický, v sestavě naopak chyběl Marek Ďaloga. Poprvé se v pardubickém dresu objevil od třetí třetiny mladý útočník David Březina.

Palba od modré vedla k třígólovému vedení

Pardubice na svého soupeře sedly od úvodních vteřin a už v polovině první třetiny vedly o tři branky. Po několika zahřívacích pokusech na obou stranách se k puku dostal ve 4. minutě Sičák a jeho projektil od modré tečoval mimo dosah Pickarda Martin Šagát – 1:0.

Za necelou minutu fauloval Ölvestad a domácí hokejisté v polovině přesilovky trestali. Píšovu ránu od modré tečoval do sítě Václav Kočí – 2:0. Salfický si zachytal pouze při lehčích střelách z uctivé vzdálenosti. Nejvíce pardubického brankáře vylekal prudkou ranou nad ledem Holmqvist.

V 9. minutě si slovo kousek za modrou vzal opět Vladimír Sičák. Po Noskově obrátce a přiťuknutí poslal pardubický bek kotouč nezadržitelně do sítě – 3:0. Rychlá ztráta Djurgården zaskočila a Pardubičtí toho nadále využívali. Brendl ani Zohorna však svoje dobré možnosti neproměnili. Hosté sice v první třetině zaznamenali celkem 9 střel, ale Salfickému moc práce nepřipravili.

Klidný náskok vrátil Pardubicím v oslabení Kousal

V kabině Djurgårdenu bylo o přestávce zřejmě hodně rušno, neboť do druhé části vstoupil mladý švédský tým s viditelnější vervou a zaujetím. Výsledkem bylo větší množství osobních soubojů a úbytek šancí před brankou Pickarda.

Hosté byli za svoji zvýšenou aktivitu po zásluze odměněni ve 30. minutě. Holmqvist na sebe u mantinelu natáhl protihráče a perfektním pasem vybídl před brankou osamoceného Timmyho Petterssona, který rychlým švihem snížil – 3:1.

Pardubičtí hráči v těchto chvílích těžko hledali recept na důslednou obranu soupeře. Výjimkou byla ostrá rána Píši, již Pickard viděl až v poslední chvíli. Jinak šance počítali spíše hosté, k jejich smůle je však řešili zbrkle. Přečíslení tří proti jednomu skončilo ofsajdem a ještě nadějnější situaci dvou hráčů proti Salfickému zakončil Tim Eriksson slabou střelou do výstroje pardubického brankáře.

Ve 35. minutě zaváhal při rozehře Salfický, když zpoza branky nahrál přesně na hůl Eklunda, jenž trefil boční tyč. Cetkovský pak faulem nabídl hostům přesilovku, ale nic zlého to pro Pardubice neznamenalo, naopak. Kousal si v oslabení uzmul kotouč, dovezl jej až do útočného pásma a skrytou střelou nachytal Pickarda – 4:1.

Východočeši si hlídali výhru, „bůro“ trefil Tomáš Nosek

V úvodu třetí třetiny se ve vzájemné rozmíšce chytli Semorád a Holmqvist, což vyústilo v menší trest pro pardubického útočníka a osobní „desítku“ pro švédského centra. Hosté si v přesilovce vynutili tlak, ale Salfického branku nedobyli.

Po dalším vzájemném vyloučení Beeche a Petterssona a faulu Benáka hrál švédský tým opět v přesile. Obrovskou šanci snížit měl Marcus Ljungh, ale jeho ránu z ostrého úhlu do odkryté části branky skvěle lapil Salfický.

Závěrečné minuty už se spíše dohrávaly. Pardubičtí si v poklidu hlídali bezpečný náskok a ojedinělé výpady hostujících hráčů pacifikoval Salfický. Navíc po Semorádově akci dorazil kotouč za záda Pickarda Tomáš Nosek a stanovil končené skóre na 5:1.

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Do utkání jsme dobře vstoupili, vstřelili jsme dva góly a přidali třetí. Poté jsme maličko sundali nohu z plynu a chtěli jsme vyučovat hokej. Soupeř přidal na důrazu a bruslení, hra se pak maličko vyrovnala. Jinak jsme po zbytek utkání jej kontrolovali a dovedli ho do úspěšného konce.“