23.11.2012
Ladislav Vácha, Jan Hrabal

Starší dorost vydřel výhru v Kotlině v čase 59:52!

HAVLÍČKŮV BROD — Obrovský nervák s vítězným koncem pro Pardubice sehráli starší dorostenci. Ti dvakrát dotahovali vedení domácího Havlíčkovu Brodu, o své výhře rozhodl osm vteřin před koncem základní hrací doby Filip Kuťák.

Extraliga staršího dorostu, 21. kolo, pátek 23.11.2012, Zimní stadion Kotlina

Havlíčkův Brod

2:3
1:0, 1:2, 0:1
Branky a nahrávky: 18:13 Hlídek (Dupljaku), 31:21 Ludvík (Salát, Dupljaku) – 29:33 Chvojka, 39:27 Hlaváček (Kuťák, Chvojka), 59:52 Kuťák (Špaček). Rozhodčí: Čech, Humpolíček – Klein, Mlčoch. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 25. Střely na branku: 19:41. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3.
Havlíčkův Brod: Vaněček – Bancíř, Cívka, Klofáč, Krajcigr, D. Vala – Dupljaku, Hlídek, Krajhanzl, Ludvík, Mäki, Mozr, Nováček, Salát, Semrád, L. Vala.
Dynamo Pardubice: Stibůrek – Budík, Divecký, Horyna, Kalous, Kracík, O. Petric, Procházka – Barkóci, Bohuněk, Havrda, Hlaváček, Chvojka, Kuťák, Kysela, Polák, Špaček, Velínský.

Havlíčkův Brod naskočil do zápasu s velkou chutí a na jeho hře to bylo jasně vidět. Zasloužená odměna na sebe nenechala dlouho čekat, když se Rebelové vydali do protiútoku a do samostatného úniku se dostal Liridon Dupljaku, který si sice na brankáři Stibůrkovi vylámal zuby, ale dlouho ho to mrzet nemuselo, protože Ondřej Hlídek z dorážky dopravil kotouč do pardubické sítě a poslal domácí do vedení – 1:0.

Pardubice se pokusily o rychlou odpověď a svého soka z Vysočiny sevřely pod velký tlak, při němž musel naplno prokázat své kvality reprezentační gólman Vaněček. Hodně se zapotil na začátku 6. minuty, kdy Ondřej Bohuněk nastřelil jeho betony a vzápětí z bezprostřední blízkosti vyprášil stejnou část jeho výstroje i Ondřej Panna.

Východočeši stále diktovali tempo hry a brodský soubor se do zakončení probíjel minimálně. Ve 13. minutě bylo znovu pořádně rušno v havlíčkobrodském pásmu, když aktivní Martin Hlaváček prověřil z levého kruhu pozornost gólmana Vaněčka, po čemž ještě střílel z opačné strany hřiště Radek Velinský, ale ani on si gólovou radost užít nemohl. Poté se hra o poznání více vyrovnala, ale slibnější šanci to nepřineslo ani na jedné straně.

Prostřední část začala ve vyrovnaném duchu a obraz hry se na chvíli změnil až od konce 23. minuty, kdy se proti hokejovým pravidlům provinil domácí Rostislav Klofáč. Paradoxně to byli právě oslabení Rebelové, kteří mohli udeřit. Do samostatného úniku znovu pláchl po zisku kotouče Liridon Dupljaku, ale ani tentokrát se svou střelou na Antonína Stibůrka v pardubickém brankovišti nevyzrál.

Hra se potom přelévala z jedné strany na druhou, ale do výraznější šance se ani jeden ze soupeřů nedostal. Vše změnila až půlka duelu, kdy přerušil narůstající nápor perníkářů nedovoleným zákrokem Matias Mäki a hosté se v početní převaze dočkali kýženého vyrovnání. V pravém kruhu měl dostatek času a prostoru Radek Chvojka, který se pořádně opřel do puku a výsledkem byla nechytatelná dělovka, jež se od vzdálenější tyčky odrazila za Vaněčkova záda – 1:1.

Jenže za hranicí pravidel si počínal zanedlouho Miloš Kalous a parta trenéra Cachnína odpověděla úplně stejným způsobem. Znovu měl v gólu domácích prsty Liridon Dupljaku, jenž z pravého kruhu adresoval na modrou čáru pas Danielu Salátovi, jehož střelu ještě před brankou mazaně tečoval Tomáš Ludvík, a usměrnil kotouč mezi Stibůrkovy betony – 2:1.

Obrovskou šanci měl na své holi v závěru druhé třetiny Michael Špaček, jenže z mezikruží zasáhl svým projektilem trefil dobře postaveného Vítka Vaněčka, jenž znovu podržel svůj tým. Toto varování ale havlíčkobrodské obraně nestačila, a tak pár sekund před druhou sirénou Pardubice opět srovnaly krok. Filip Kuťák zblízka prověřil pevnost Vaněčkových betonů, ale Martin Hlaváček už pohotovou dorážkou skóroval – 2:2.

Závěrečné dějství začalo mnohem lépe pro Východočechy, kteří už ve 42. minutě nastřelili tyčku a vzápětí ztroskotal od modré čáry na pozorném gólmanovi Vaněčkovi obránce Jakub Procházka. Hosté i nadále diktovali tempo hry a „gólovka“ na sebe nenechala dlouho čekat. Radek Chvojka našel pasem do levého kruhu svého parťáka Filipa Kuťáka a brankáři Vaněčkovi pomohl proti jeho ráně obětavým zákrokem Filip Nováček.

Brzy potom o sobě dal důrazně vědět i Daniel Divecký, ale puk z jeho hole mířící pod horní tyčku vytěsnil do ochranné sítě Vítek Vaněček. Fanoušci v ochozech Kotliny v následujících minutách sledovali oboustranně vyrovnanou partii, jež nabídla další velkou pardubickou příležitost. Při hře v početní převaze zahrozil od modré čáry agilní Michal Špaček, jehož dělovku vytěsnil koncem lapačky nad svou svatyni gólman Vaněček.

Mladí bojovníci z Kotliny potom mohli profitovat z další přesilovky, jenže málem udeřilo u jejich branky. Jiří Kysela vedl pardubický útok, dostal se do útočného pásma, zbavil se protihráče a vybídl ke skórování Filipa Havrdu, ale ten z úhlu neprostřelil přesouvajícího se brankáře Vaněčka. Zmiňovaná dvojice se aktivně prezentovala i za pár okamžiků, když Jiří Kysela nevyzrál na Vaněčkovu hbitou lapačkou a Filip Havrda z dorážky rovněž nezamířil do černého.

Vzápětí sice neuspěl ani Martin Hlaváček, jehož bravurně vychytal Vítek Vaněček, jenže devět sekund před koncem přišla pro domácí soubor studená sprcha. Po obrovské hrubce možná i lehce nekoncentrované obrany se ocitl sám před bránou Michal Špaček, který sice ještě neuspěl na výtečně chytajícím Vítkovi Vaněčkovi, jenže z dorážky se nemýlil pardubický hrdina a jeden z nejaktivnějších hostujících hráčů Filip Kuťák – 2:3.

Starší dorostenci po čtyřech porážkách v řadě zabrali, soupeře jasně přestříleli a nakonec si k Labi odvezli důležité tři body.

Richard Cachnín (HC Rebel Havlíčkův Brod): „Myslím si, že tohle ke sportu asi patří. Dvakrát prohrát zápas v poslední minutě, teď osm vteřin před koncem, to je pro kluky i pro nás hrozně srážející. Věřil jsem v to, že už máme bod. Říká se, že v hokeji se toho může hodně stát za vteřinu, ale my jsme tam udělali neskutečnou chybu. Dva hráči s pukem tam nešli, odrazilo se to před bránu, tam byla dorážka a bylo hotovo. pro kluky to bude hrozně těžké, protože odehráli dobré utkání. I když Pardubice byly možná ve větších šancích, my jsme tam také nějaké měli. Kluci tyhle chyby asi ještě neumí tolik minimalizovat. Za výkon bych jim chtěl poděkovat, ale ještě teď jsem z toho zdrcený, protože jsem myslel, že minimálně bod budeme mít a kluky to zase zvedne trochu nahoru.“

Vladimír Martinec (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Viděli jsme dramatické utkání. Myslím si, že jsme byli lepším týmem, domácí jsme přestříleli, ale zakončení bylo z naší strany velice měkké. Nebyli jsme schopní to pořádně zakončit. Gól padl devět vteřin před koncem, to už je klika,“