3.12.2004

Skvělý obrat v Litvínově

Pardubický tým dokázal vybojovat na litvínovském ledě dva velmi cenné bodíky. Ještě před třetí třetinou sice prohrával o dvě branky, ale zvýšenou aktivitou a snahou v závěru celého utkání dokázal zvrátit utkání nakonec ve svůj prospěch.

Tipsport extraliga, 28. kolo, pátek 3.12.2004, Zimní stadion Ivana Hlinky

4:5p
2:2, 2:0, 0:2 – 0:1
Branky a nahrávky: 1:16 Ťupa (Trávníček, Balázs), 17:37 Čaloun (Šlégr), 24:51 Šlégr (Čaloun), 38:31 Sklenička (Heinisch, Kůrka) – 1:50 Divíšek (Vyhlídal, Hemský), 9:16 Blažek (Dopita), 47:36 Pištek (Mikeska), 50:26 Tvrdík (Snopek), 64:00 Mikeska (Pištek). Rozhodčí: Trombík – Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 6:5, navíc Škoula (Litvínov) 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6325. Střely na branku: 30:40. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2, 4:5.
Litvínov: Fiala – Šlégr, Škoula, Kroupa, Skuhrovec, Hranáč, Ťupa, Klobouček, Poživil – Čaloun, Branda, Ručinský – Trávníček, Hübl, Balázs – Havel, Kubinčák, Zálešák – Kůrka, Heinisch, Sklenička. Trenéři: Josef Beránek a Vladimír Jeřábek.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Pácal, Linhart, Havíř, Mudroch, Vyhlídal – Tvrdík, Dopita, Blažek – Hejduk, Mikeska, Pištek – Hemský, Divíšek, Rolínek – Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.

Šoky hned v úvodu

Litvínovští fanoušci se ještě nestačili usadit na sedačky Zimního stadionu Ivana Hlinky a už jásali. Prakticky hned po úvodním oťuknutí se prosadil obránce Ťupa, jenž po Trávníčkově přihrávce zpoza branky překonal gólmana Lašáka – 1:0. Domácím ale radost vydržela pouhých 34 vteřin, hlouček pardubických příznivců potěšil znovunalezený střelec Tomáš Divíšek, který tečoval Vyhlídalovu střelu od modré – 1:1. Od úvodních minut tedy sledovalo severočeské publikum otevřený hokej s mnoha šancemi na obou stranách. Hned ve 3. minutě se mohl po Čalounově přihrávce radovat Ručinský, na druhé straně nepropálil mladíčka Fialu Mikeska. Velkou šanci měl východočeský celek v 8. minutě, kdy překonaný Fiala zázračným způsobem vytěsnil Pištekovu střelu, která trefila jeho hůl. Pardubicím k vedení paradoxně pomohlo vyloučení beka Havíře, když hned deset sekund po jeho trestu se prosadila bekhendová Blažkova střela po předchozí výborné Dopitově přihrávce vzduchem – 1:2. V polovině první třetiny se Východočechům zkomplikovala situace po trestu pro Lašáka, Litvínov hrál více než minutu a půl přesilovku pěti proti třem, ale neuspěl proti zformované pardubické obraně, která svého kolegu v brance podržela. Smutněji pardubickému brankáři bylo ale v 18. minutě, kdy nemohl dosáhnout na perfektní střelu navrátilce Čalouna do litvínovského dresu, který střelou z otočky trefil víko pardubické branky – 2:2. V první třetině napadaly čtyři branky, obě mužstva se o ně rovnoměrně podělila.

Litvínov utekl…

Druhé dějství se lépe povedlo domácímu týmu, naplněné tribuny jej hnaly na zteč. Ve 25. minutě se také Chemici ujali vstřelili branku: Šlégr po spolupráci s Čalounem střelou ke vzdálenější tyči vrátil Litvínovu vedení – 3:2. Hned po inkasované brance se mohl trefit obránce Poživil, po gólu volala i Kubinčákova šance v oslabení, jehož střelu vyrazil obránce Novotný. Poté zahrozil domácí útočník Kůrka, jenž postupně dvěma nebezpečnými střelami ohrozil gólmana Lašáka. Domácí celek tak do dvoubrankového vedení dostal až Sklenička, pro kterého nebyl po parádní příhře Heinische před poloprázdnou branku problém skórovat – 4:2.

… Pardubice jej dohnaly a předehnaly

Hosty už kdekdo podceňoval, ale pardubický celek se dokázal z nepříjemného vývoje oklepat a nakonec odjel z Litvínova spokojený. Ale pěkně po pořádku: nejprve byl v úvodu třetí třetiny vyloučen obránce Šlégr, jeho krosček ale Pardubice nepotrestaly. Veseleji na pardubické střídačce bylo ve 48. minutě, kdy Pištek propasíroval puk mezi betony Fialy – 3:4. Hostí byl najednou plný led, domácí branka rozhodila. Toho o pár chvil později využil Tvrdík, když po nahrávce Snopka prostřelil ve třetí třetině nejistého Fialu – 4:4! Pardubický celek se vyhrabal z nejhoršího, najednou byl zápas vyrovnán. V závěru utkání se hodně vylučovalo, šance se rodily ale na obou stranách. Oboustranně útočný hokej na ani jedné straně branku před prodloužením nepřinesl. Neprosadila se Balázsova teč ani samostatný únik Divíška minutu před koncem. Pardubice se ve třetí třetině vzchopily a dotáhly nepříznivě vyvíjený zápas do nakonec cenného prodloužení.

V něm byl hostující tým aktivnější, zhruba v polovině našlápl do akce Hejduk, ale proti mladému gólmanovi se neprosadil. Chvilinku na to ale Škoula zle krosčekoval Mikesku a litvínovského beka vyloučil sudí Trombík na pět minut plus do konce utkání. Nabídnuté šance Martincova družina dokonale využila – přesně minutu před koncem se prosadil Michal Mikeska, jenž střelou pod víko ukončil zápas – 4:5.

Po nedobrém vývoji se pardubický celek vzchopil a dokázal na ledě pátého týmu tabulky vybojovat cenné dva body. Možnost rozšířit své konto před sérií třech venkovních zápasů budou mít hokejisté HC Moeller Pardubice tuto neděli, kdy od 17.00 přivítají v Duhové aréně Bílé tygry z Liberce.

Josef Beránek (HC Chemopetrol Litvínov): „Bylo to vyrovnané utkání. Měli jsme dostatek šancí na rozhodnutí, ale prohospodařili jsme úvod třetí třetiny. Myslím, že nám dost sil ubralo naše zbytečné vylučování.“

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Nezačali jsme dobře, brzy jsme inkasovali. Následně jsme sice výsledek otočili, jenže následně domácí trestali naše chyby. Zlom přišel v poslední třetině, kdy jsme nejprve ustáli litvínovský nápor a v prodloužení rozhodli.“