18.10.2009
Michal Vilím, Jan Hrabal

Skvělá podívaná! Pardubice udolaly Liberec gólem v poslední minutě

PARDUBICE — Na takový zápas se jen tak nezapomíná! Hokejisté HC Eaton Pardubice doma porazili Liberec 5:4. Vítězný gól vsítil Rastislav Špirko 51 sekund před koncem z trestného střílení. Dvakrát se gólově prosadil elitní kanonýr Petr Sýkora.

O2 extraliga, 17. kolo, neděle 18.10.2009, ČEZ Arena Pardubice

5:4
0:0, 3:2, 2:2
Branky a nahrávky: 22:59 Cetkovský (Genoway), 33:14 Zohorna (Koukal), 33:31 Sýkora (Jillson, Pivko), 48:35 Sýkora (Špirko), 59:09 Špirko z trestného střílení – 30:20 Hlaváč (DeSantis), 34:54 Hunkes (DeSantis, Nedvěd), 51:53 Čakajík (Nedvěd), 56:22 Víšek (Nedvěd). Rozhodčí: Jeřábek, Minář – Kis, Prchal. Vyloučení: 6:9. Využití: 1:1. Diváci: 9125. Střely na branku: 32:23. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:4, 5:4. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Milan Bartovič.
Dynamo Pardubice: Hašek – Kočí, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Jillson – P. Sýkora, Špirko, Pivko – Zohorna, Koukal, Starý – Cetkovský, Genoway, Somík – Buchtele, Kousal, Rákos – Klejna. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Bílí Tygři Liberec: Pinc – Hunkes, DeSantis, Derner, Moravec, Čakajík, Spiller, Jareš, Rýgl – Hlaváč, Nedvěd, Podkonický – Nedorost, Kašpařík, Bartovič – Víšek, Plodek, Klimenta – Blatný, Vantuch, Packard. Trenéři: Jiří Kalous, Filip Pešán a Miroslav Kapoun.

Vyrovnaná první třetina nepřinesla branku, ani starosti brankářům

Po pátečním vynechaném zápase s Karlovými Vary nastoupili domácí po týdnu opět v domácí aréně. Soupeř z Liberce, který v této sezóně nefiguruje na čele tabulky, ale naopak na jejím chvostu, přijel posílen výhrou nad Zlínem na jeho hřišti v poměru 0:4. To mohlo znamenat ohrožení pro domácí obranu v čele s Dominikem Haškem.

Avšak první série střídání nepřinesla ohrožení ani pro jednoho gólmana, vyjma švihu Podkonického ze čtvrté minuty. Jeho pokus vyslaný od modré čáry ovšem Hašek lapil lapačkou. V páté minutě hrál Liberec oslaben o Rýgla, ale Eaton si nevypracoval žádnou akci, jež mohla skončit pukem v síti. V další převaze Pardubic v sedmé minutě se do šance dostal Cetkovský, ale kotouč mu utekl.

Utkání se dále odvíjelo ve velmi vyrovnané tónině, kdy se ani jeden z týmů nedostal do žádné větší vyložené šance. Změnu nepřineslo ani přečíslení Tygrů dva na jednoho, které vyřešil obranným zásahem bek Kočí. Nečekaný gól pak mohl padnout v 15. minutě. Starý vyslal lehké nahození od levého mantinelu a orazítkoval tyčku za Pincem.

Eaton začal zvyšovat obrátky. Střelu Jillsona od modré čáry mohl tečovat do branky Genoway, ale obtěžován libereckým bekem nezakončil přesně. První třetina tak nepřinesla výraznější možnosti pro změnu skóre, ovšem pět vteřin před jejím koncem byli potrestáni hosté za příliš mnoho hráčů na ledě.

Při rychlé přestřelce padlo pět branek, Eaton vedl o jednu

Východočeši ovšem přesilovku nevyužili. Ve 23. minutě se radovali domácí ze vstřelené branky. Kombinaci Somíka s Genowayem zakončil Cetkovský, kterému se puk zřejmě odrazil od brusle. Rozhodčí Minář si okamžitě vyžádal konzultaci s videorozhodčím, který doporučil branku uznat. Eaton se tak dostal do vedení 1:0.

Ve 25. minutě zabojovala třetí formace Eatonu ve složení Cetkovský – Genoway – Somík. Somík adresoval touš svému centrovi, jenž vypálil na Pince. Střela skončila na mantinelu. Somík se tak dostal k dalšímu pokusu, při kterém musel Pinc rychle scvaknout betony, aby zamezil druhému posunu skóre. Při dalším střídání této formace si agilní Somík nabruslil až před libereckého strážce, ale ten se zaskočit nenechal.

Minutu před polovinou večera si neohroženě vyšlápnul před Pincovu klec domácí Špirko. Sice upláchl třem soupeřovým hráčům, ale jeho pěkný blafák do bekhendu skončil na břevně. Ve 31. minutě hosté snížili. Jan Hlaváč se obtočil kolem beka domácích a rychlým švihem řádně překvapil Haška – 1:1.

Už ve 32. minutě mohli Tygři už vést. Bartovič dostal vynikající přihrávku přímo před brankoviště a „z jedničky“ vypálil do horního rohu branky. Hašek ovšem pohotově vyrazil. Eaton pak znovu vedl ve 33. minutě. Brilantní souhru druhého útoku využil Tomáš Zohorna. Při přečíslení tři na dva čekal Koukal tak dlouho s přihrávkou, až Zohorna získal zcela volný prostor k posunu skóre – 2:1.

Liberec byl vývojem šokován, a tak inkasoval potřetí. Špirko nabídnul kotouč mezi kruhy Petru Sýkorovi, jenž jej bez rozpaků napálil za Pince – 3:1. Následně byl vyloučen Píša. A hosté v přesilovce rychle snížili! DeSantis vyhledal na útočné modré čáře Jiřího Hunkese, který střelou našel recept jak využít přesilovou hru – 3:2.

Excelentní hokej vygradoval ve třetí třetině

Na konci druhé třetiny získal Eaton výhodu dvou hráčů v poli, z nichž mu do třetí třetiny zbyla půl minuta. Vyloučen byl nejprve Moravec a poté za zdržování hry DeSantis. V převaze nebezpečně dvakrát zkoušel trefit síť Zohorna – bez úspěchu. Liberec měl možnost snížit ve výhodě, kterou mu poskytl rozhodčí před vyloučením Kočího. Jeho ofenzivní zámek ovšem k vyrovnání nevedl.

Naopak při již odpískané přesilovce upláchl hostům Cetkovský, jehož pokus se zastavil jen kousek před brankovou čarou. Hašek se pak ukázal ve 45. minutě, když výborně lapil letící puk a podržel vedení Eatonu. Ve 47. minutě pelášil na Pince Koukal. Se střelou počkal a našel mezeru mezi jeho betony, ale střela skončila na tyči, což potvrdil i videorozhodčí.

V téže minutě byl vyloučen Hunkes. Východočeši sehráli přesilovku excelentně. Špirko neomylně našel na modré Petra Sýkoru, který vyslal na Pince svou typickou pumelici, která skončila za brankovou čarou – 4:2. V 51. minutě si zkušeně počínal Starý, jenž schoval svou střelu za libereckého beka. Pinc to ovšem dobře viděl.

Naopak Haškovi zůstala schována mimo jeho zorný pohled střela Martina Čakajíka, jenž vyslal pěkný švih, který zapadl do klece červenobílých – 4:3. Sýkora mohl také docílit hattrick. Ovšem při přečíslení dva na jednoho Pince nepřekonal. V 46. minutě byl vyloučen Sýkora a Liberec si vyžádal oddechový čas a odvolal gólmana. A hosté byli úspěšní! Nedvěd nasměroval puk napříč pásmem na Jana Víška, který bez potíží prostřelil přesouvajícího se Haška – 4:4.

51 vteřin před koncem třetí třetiny ujel hostům Pivko. Byl hákován a rozhodčí nařídil trestné střílení. K němu se postavil Rastislav Špirko, jenž grandiózně trefil horní růžek za Pincem. Aréna bouřila – 5:4. Eaton touto brankou zaslouženě zvítězil nad Severočechy 5:4.

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Jsem rád, že se nám povedlo tento zápas vyhrát, jsou to pro nás velice cenné tři body. První třetina se nám nepovedlo, náš výkon nebyl optimální. Od druhé jsme se zvedli, kluci byli aktivnější a nakonec soupeře se štěstím porazili. Neměli bychom si ale nechávat utéci dvě dvougólová vedení.“

Jiří Kalous (Bílí Tygři Liberec): „Podařilo se nám dvakrát dotáhnout dvě dvoubranková vedení soupeře, nakonec o utkání rozhodla naše chyba v samém závěru. Inkasované góly jsme soupeři sami nabídli svou nedůsledností. Z výsledku jsem zklamán.“