16.10.2005
Petr Novák

Rozhodly přesilové hry

Pardubický tým oslabený o řadu opor nedokázal opět bodovat na soupeřově hřišti. Po prohře v Karlových Varech nestačili ani na Vítkovice a prohráli s nimi 1:5. Pardubickým hokejistům zdá se citelně chybí opory – útočníci Jan Čaloun a Tomáš Blažek, obránce Robert Kántor a nejvíce asi brankář Ján Lašák. Jeho náhradník Alexandr Hylák ho totiž tentokrát nedokázal zastoupit.

Tipsport extraliga, 15. kolo, neděle 16.10.2005, ČEZ Aréna

Vítkovice

5:1
2:0, 1:0, 2:1
Branky a nahrávky: 2:58 Káňa (Kropáč, Philipp), 7:31 Hubáček (Šimíček, Jasečko), 29:50 Irgl (Jasečko), 49:16 Dresler (Köhler), 57:05 Kuboš – 44:44 Mudroch (Lubina). Rozhodčí: Husička – Guth, Rittich. Vyloučení: 7:4. Využití: 2:0. Diváci: 7140. Střely na branku: 28:32. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1.
Vítkovice: Pinc – Kuboš, Philipp, Jurečka, Hudec, Jasečko, Dresler, M. Polák – J. Štefanka, Burger, Krenželok – Irgl, Šimíček, Hubáček – I. Padělek, R. Procházka, Tomášek – Káňa, Kropáč, Köhler. Trenéři: Vladimír Vůjtek a Miloš Holaň.
Dynamo Pardubice: Hylák – Snopek, Čáslava, A. Novotný, Havíř, Linhart, Mudroch, Vágner – Mrázek, Klouda, M. Hlinka – Kolář, Mikeska, Rolínek – Korhoň, Koukal, Lubina – Cetkovský, Šeda, J. Procházka. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.

Nevydařená první třetina

Pardubice nastoupily do zápasu bez své zraněné brankářské jedničky – Jána Lašáka. Jeho místo tentokrát zaujal Alexander Hylák. Toho hned v úvodu zápasu prověřili z úhlu Jasečko a ze střední vzdálenosti Padělek, ale mladý gólman střely úspěšně pochytal. V čase 2:58 už byl ale krátký – po hrubce obránce Mudrocha předal Philips puk Kropáčovi, který na útočné modré vyslal do sóla mladého Káňu, který s přehledem zavěsil – 1:0.

Branka domácí povzbudila k velké aktivitě a Východočeši ji museli řešit nedovoleným zákrokem. Za hrubost šel v 7. minutě pykat Mudroch. Vítkovice tlačily a Tomáš Rolínek jim v čase 6:59 po nedovoleném zákroku navíc umožnil hrát dvojnásobnou přesilovou hru. Domácím stačilo několik přesných přihrávek a puk se po ose Jasečko – Šimíček dostal do mezikruží na osamoceného Hubáčka, který z první propálil Hyláka – 2:0.

Vítkovice pokračovaly v přesilové hře 5 na 4, ale do větší šance už se nedostaly. Možnost hrát dvojnásobnou přesilovku dostaly také Pardubice. V 10. minutě nejdříve hákoval Hubáček a o necelou minutu po něm odešel za stejný přestupek Štefanka. Hostům se podařilo před Pincem vytvořit velký závar. Rozhodčí Husička musel při přerušení dokonce odjet na konzultaci s videorozhodčím, který ale Pardubicím gólovou radost nedopřál. Ty pokračovaly v tlaku, ale ani Michal Mikeska neuspěl. V pokračující přesilové hře neuspěli ani jeho spoluhráči.

Ve 14. minutě putoval za katr za podražení další pardubický obránce Novotný. Vítkovičtí se první minutu téměř nedostali do útočné první třetiny. Podařilo se jim to až v její druhé polovině. Tvrdá rána Procházky od modré ale pouze trefila Mudrocha, který se po ní těžce sbíral z ledu. Hosté ale přesilovku dokázali ubránit.

V 17. minutě předvedli pěknou vydařenou akci Padělek s Procházkou, když dokázali přelstít dva hostující hráče. Na třetího – Čáslavu – už ale nestačili. O minutu později chyboval pardubický Novotný, který při vyhazování kotouče našel ve středu hřiště přímo hokejku Kropáče, který rychle najel před branku, ale jeho přihrávku Köhler těsně minul.

V závěru třetiny byl ještě vyloučen domácí Tomášek, ale jedinou slibnou šanci Mikesky Pinc spolehlivě kryl.

Vítkovice přidaly další gól z přesilové hry

V úvodu třetiny Pardubičtí hokejisté ještě dohrávali zbytek přesilovky, ale k ničemu se nedostali. Další přesilová hra na sebe nedala čekat. Za hákování Mikesky byl vyloučen ve 22. minutě Hudec. Pardubičtí se dokázali usadit ve třetině domácích, ale střely Koukala, Lubiny ani Mikesky ke gólu nevedly.

Ke slovu se po delší době dostali i Vítkovičtí a střelu Káni ve 24. minutě zastavila lapačka Hyláka. Ve 26.minutě byl vyloučen další domácí hráč – Štefanka – ale pardubičtí ani této početní výhody nedokázali využít.

Hra se po skončení přesilové hry přenesla do středního pásma, kde ale měli domácí mírně navrch a Mikeska musel faulovat a putovat tak v končící 29. minutě na trestnou lavici. Vítkovickým hráčům se podařilo rychle dostat do útočného pásma a střelami zasypávali pardubickou branku. Pálili Burgr a Jasečko a právě další střela tohoto hráče vedla k třetí brance. Střelu vyraženou Hylákem si totiž našel Irgl a pohodlně zavěsil – 3:0.

Hra byla poté dost rozkouskovaná a oba brankáři méně nebezpečné střely bez větších problémů pochytali. Ve 38. minutě se přesto vítkovičtí dokázali usadit v útočném pásmu – Šimíček pálil těsně vedle a dobrou kombinaci Irgla s Hubáčkem musel hasit koncem lapačky Hylák. Vedlo se mu i při ataku Krenželoka. Půl minuty před koncem druhé třetiny se zčistajasna vřítil do útočné třetiny domácích Koukal a vynutil si alespoň faul obránce Philippa. Z krátké přesilové hry ale hosté nic nevytěžili.

Škoda nevyužitých přesilových her

Hosté vstoupili do závěrečné třetiny náporem, podpořeným přesilovou hrou. Pince postupně vyzkoušeli Mikeska, Rolínek a Mudroch, ale neuspěli. Domácí tak ubránili už šesté oslabení. Méně úspěšní už byli ve 44. minutě. Pardubičtí velice dobře kombinovali v útočné třetině a Mudroch po přihrávce Lubiny konečně prostřelil z blízka Pince – 3:1.

Další šance přinesla pardubickým 46. minuta, ale střelu od modré Havíře a chvíli potom pokus Rolínka už Pinc kryl. Vítkovičtí se postupně dostávali pod tlak hostí, ale paradoxně to byli opět oni, kdo dokázal skórovat. Köhler si objel Hylákovu branku, přihrál najetému Dreslerovi, který se nemýlil - 4:1.

O chvíli později musel na opačné straně zasahovat Pinc, při kombinace Hlinky s Mrázkem, který střelu směřoval do horní části branky, ale domácí gólman zasáhl ramenem. Hra se další minuty přelévala z jedné strany na druhou, šance byly na obou stranách. V 56. minutě se po nepřesné přihrávce dostal k puku vítkovický Káňa, ale v prostoru mezi kruhy jej čistě obral o puk Snopek. Stejný obránce ale za několik sekund putoval za kroček na trestnou lavici.

Také tu dokázali domácí využít. Zasloužil se o ni obránce Kuboš – nejdříve si dobře nabruslil před branku, jeho střelu Hylák ještě betonem vykopnul, ale obránce si puk dojel, objel ležícího Hyláka a zvýšil na rozdíl čtyř branek – 5:1.

V poslední minutě byl ještě za zákrok na Linharta vyloučen domácí Krenželok, ale do šance se dostali i v oslabení vítkovičtí hokejisté. Chybnou rozehrávku Mrázka a Kloudy vystihnul Kropáč, ale tísněný útočník těsně minul pravou tyč brankáře Hyláka.

Pardubickým hokejistům se tak nevydařil druhý zápas na soupeřově hřišti v řadě. O nápravu se mohou pokusit ve středu, kdy zavítají na led pražské Slavie.

Miloš Holaň (Vítkovice): „Z naší strany to bylo výborné utkání. Vyšly nám přesilovky a hráli jsme dobře, prakticky na všech postech od brankáře až po útočníky. Pomohlo nám také téměř vyprodané hlediště.“
Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Předvedli jsme nejslabší zápas venku. Byla otázka času, kolik gólů nám Vítkovice nastřílí. Určitě bude mít tento výkon další dohru.“