18.1.2013
Kryštof Kousal, Jan Hrabal

Premiérové trefy Tybora a Endála v Chomutově nestačily

CHOMUTOV — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli v utkání 41. kola Tipsport extraligy na ledě Chomutova 3:4. Východočeši stáhli dvoubrankové manko, v závěru ale přes veliký tlak nedosáhli alespoň na bod.

Tipsport extraliga, 41. kolo, pátek 18.1.2013, Zimní stadion Chomutov

Piráti Chomutov

4:3
1:0, 2:2, 1:1
Branky a nahrávky: 13:22 Hruška (Macháček; 5/4), 21:20 Kraft (Hřebejk; 5/5), 33:41 Hřebejk (Rutta; 5/5), 51:33 Hřebejk (Šagát; 5/5) – 25:28 Tybor (Zohorna, Benák; 5/5), 36:30 Endál (Tybor, Nosek; 5/5), 48:23 Semorád (5/4). Rozhodčí: Fraňo, Turčan – Bádal, Ondráček. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3517. Střely na branku: 23:35 (7:13, 10:14, 7:7). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:3, 4:3. Nejlepší hráči: Štěpán Hřebejk – Jan Semorád.
Piráti Chomutov: Kostúr – Palin, Macháček, Rutta, Pulpán, Lučka, Mrázek, Bartejs – Hruška, Zálešák, Důras – Šagát, Kraft, Hřebejk – Lušňák, Sikora, Hromas – Račuk, Kůs, Treille. Trenéři: Mikuláš Antonik, Jaroslav Liška a Stanislav Mikšovic.
Dynamo Pardubice: Koutský – Píša, Vašíček, Gawryletz, Mocek, Benák, Kočí – Bartek, Nosek, Somík – Radil, Kousal, Buchtele – Cetkovský, Nahodil, Semorád – Endál, Zohorna, Tybor. Trenéři: Mojmír Trličík, Ladislav Lubina a David Pospíšil.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice odjeli do Chomutova v oslabené sestavě vinou zranění a nemocí. Svou premiéru si ve východočeském dresu odbyl havlíčkobrodský útočník Lukáš Endál a hned se blýskl gólem.

Chomutov otevřel skóre v přesilovce

V úvodu utkání byli aktivnější domácí hráči. V prvních pěti minutách se dostali ke třem šancím, ale Koutský bez větších problémů odolal. Větší starosti nadělal hostujícímu brankáři v přesilové hře Hřebejk, který dojel nahozený kotouč, ale ani natřikrát nepřekonal hostujícího brankáře.

Druhá přesilovka ale byla pro Piráty úspěšnější. V úvodní minutě přesilovky se sice domácí ani nedostali do útočného pásma, poté si ale za modrou čáru nabruslil David Hruška a tvrdou ranou propálil Koutského mezi rukou a tělem – 1:0.

Pardubičtí si ovšem také vypracovali velkou šanci. V jejich první přesilové hře obkroužil bránu jeden z útočníků a předal kotouč před bránu Endálovi, který ovšem vysoko přestřelil. Zbytek oslabení ubránili Piráti na výbornou. Do další šance se dostal Jiří Vašíček, který ovšem tváří v tvář Kostúrovi ztroskotal.

Pardubice dotahovaly manko

Piráti přidali druhý gól hned za minutu a dvacet vteřin druhé třetiny. Hřebejk zpoza brány poslal přihrávku před bránu, kde se puk odrazil od Milana Krafta a ačkoliv byl Koutský připraven, kotouč mu proplul velmi pomalým tempem mezi betony – 2:0.

Domácí byli hodně na koni a nedávali Pardubickým moc oddechu. Hned v dalším závaru se musel Koutský hodně ohánět, aby uhlídal všechny střely.

Z tlaku se ovšem červenobílí hráči oklepali a dokázali se i prosadit. Po nedůsledném bránění se ke kotouči dostal Radoslav Tybor a skvělým blafákem překonal Kostúra a vstřelil tak svůj první gól v Tipsport extralize – 2:1.

Hosté byli hodně aktivní a dokonce se jim povedlo vsítit branku po chybě domácího brankáře, ale nemohla být uznána kvůli ofsajdu.

Branka Pirátů ve 34. minutě již ale byla zcela regulérní. Rutta poslal kotouč před bránu, kde si ho vzal Štěpán Hřebejk a ukázkovým blafákem překonal Koutského – 3:1.

Gól padl i na druhé straně. Domácí obrana byla dezorientovaná, ke kotouči se dostal v těsné blízkosti Kostúra Lukáš Endál a bekhendem zakončil do prázdné brány – 3:2.

Závěrečná power play bod nepřinesla

Třetí perioda začala v poklidném tempu. Ačkoliv měli hosté k dispozici přesilovou hru, příliš šancí si nevypracovali. Naopak domácí měli jednu velmi velkou šanci. Palin s Hromasem ujížděli na jednoho obránce, ale druhému jmenovanému Koutský perfektně vypíchl kotouč.

Vzápětí se ale hráči z východních Čech radovali. Jan Semorád se prosadil v těsné blízkosti Kostúra a vyrovnal navíc ve vlastním oslabení – 3:3.

V 52. minutě ale bylo vedení opět na straně Pirátů. Štěpán Hřebejk se zjevil sám mezi kruhy a tvrdou ranou propálil Koutského – 4:3. Chomutovští měli rázem opět více ze hry a vytvořili si dvě gólové šance, ale žádnou nevyužili.

Pardubičtí se snažili o vyrovnání. Blízko k němu měl Bartek, který dostal dobrou přihrávku od Noska, ale bohužel pro hosty se neprosadil. Pardubická střídačka v závěru špatně střídala a musela za to pykat. To zřejmě stálo hosty vyrovnání, protože se nemohli naplno vrhnout do útoku. Na ten poslední už měli hosté pramálo času.

Stanislav Mikšovic (Piráti Chomutov): „Potřebovali jsme takový zápas. Uspět i třeba trochu se štěstím, protože na hráčích leží deka, ale naštěstí jsme to zvládli. Bylo to vybojované, nebylo to o kráse, situace jsme řešili v křeči, ale jsme moc rádi za tři body.“

David Pospíšil (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Odehráli jsme trochu nešťastné utkání. Závěrečný gól padl po nevynucené chybě, kde kotouč skočil. Druhá věc je, že jsme začali hrát až za stavu, kdy jsme prohrávali o dva góly. V tu chvíli jsme se stali mužstvem, které začalo hrát agresivní hokej plný pohybu. V tom momentě jsme byli lepším týmem. Už se nám to ale stalo několikrát za sebou. Čekáme, až se soupeř dostane do vedení, teprve pak začneme hrát. Navíc jsme udělali několik chyb při střídání, připravili jsme se tím o rovnovážnou hru a šli kvůli tomu do oslabení. Mrzí nás, že aspoň bod jsme nezískali a utkání nedotáhli do prodloužení.“