9.1.2015
David Záruba

Pardubičtí bojovníci povstali a porazili pražskou Spartu!

PARDUBICE — Skvělá práce! Armáda pod vedením Milošů Říhů ukázala svou sílu a půltuctovou salvou setnula pražskou Spartu 6:3. Přes devět tisíc fanoušků dohnalo Východočechy ke skalpu rivala. Dvěma brankami se blýskl Petr Sýkora, dále se trefili Tomáš Zohorna, Jan Starý, Jakub Čutta a Jiří Cetkovský.

Tipsport extraliga, 36. kolo, pátek 9.1.2015, Tipsport arena Pardubice

6:3
2:1, 2:1, 2:1
Branky a nahrávky: 5:38 Sýkora (Gregorc, Zohorna; 5/4), 12:43 Zohorna (Špaček; 5/5), 27:54 Sýkora (4/5), 39:57 Starý (Sýkora, Čáslava; 5/4), 53:27 Čutta (Starý, Marcinko; 5/4), 56:43 Cetkovský (Zohorna, Sýkora; 5/5) – 17:55 Mikuš (Ďaloga, Pech; 4/5), 25:08 Eminger (Hlinka, Pech; 4/5), 44:51 Klimek (Hlinka; 5/5). Rozhodčí: Pešina, Polák – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 11:7 (3:3, 4:2, 4:2), navíc Hlinka 10 minut osobní trest a Černoch (oba Sparta) 5 minut a do konce utkání. Využití: 3:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 9108. Střely na branku: 28:27 (13:7, 9:8, 6:12). Srážky: 17:10. Vhazování: 32:38. Blokované střely: 10:8. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2, 4:3, 6:3. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Lukáš Klimek.
Dynamo Pardubice: Kristan – Gregorc, Čáslava, Benák, Havlík, Píša, Ščotka, Čutta, Korím – Sýkora, Špaček, Zohorna – Radil, Nahodil,Tybor – Gašparovič, Marcinko, Starý – Voženílek, Kaut, Cetkovský. Trenéři: Miloš Říha st. a Miloš Říha ml.
Sparta Praha: Lukáš – Eminger, Polášek, Ďaloga, Mikuš, Švrček, Barinka, Piskáček – Sabolič, Hlinka, Klimek – Kumstát, Pech, Rolinek – Forman, Volek, Buchtele – Procházka, Černoch, Dvořáček. Trenéři: Josef Jandač, Zdeněk Moták a Patrik Martinec.

Kolem pardubického hokeje bylo v týdnu hodně rušno. Zásadní změnou byl návrat Miloše Říhy staršího do pozice hlavního kouče A týmu. Se svým synem tak vytvořili unikátní trenérskou dvojici. Společnou premiéru si odbyli proti Spartě, kterou Pardubice přivítaly už pod střechou Tipsport areny.

Po juniorském mistrovství světa se do pardubické sestavy vrátili obránce Ščotka a útočníci Voženílek se Špačkem, který okamžitě zaujal místo v první formaci.

Střelecká převaha přinesla Pardubicím vedení

Rukopis nového muže na pardubické střídačce se okamžitě projevil, neboť domácí hráči působili živě a brzy se dostali do dvoubrankového vedení. Nejprve se ale museli ubránit přesilovce soupeře, při které Sabolič nebezpečně tečoval Hlinkovo nahození.

Pak stejnou možnost dostaly i Pardubice a udeřily. Petr Sýkora sice neměl ideální podmínky k ráně, ale přesto jeho pokus od modré propadl mezi betony brankáře Lukáše – 1:0. I při další výhodě bylo v brankovišti Sparty rušno, ale Tybor nedokázal ani na třetí pokus přetlačit Lukášovu lapačku.

Druhý gól daly Pardubice po zprvu nenápadné akci. Špaček si na útočné modré čáře udělal prostor ke střele a jeho pokus bleskově dorazil Tomáš Zohorna – 2:0. Krátce nato mohl snížit Rolinek, který ujel při oslabení, ale Sýkora ho v poslední chvíli zastavil. Sparta se dočkala až při přesilové hře, při které Ďalogovu střelu šikovně tečoval Juraj Mikuš – 2:1.

Z hromady vyloučení profitovali domácí

I při další přesilovce měla Sparta slušnou šanci, když kotouč po Saboličově teči přeskočil Kristana a přistál na horní síťce. Pardubice mohly udeřit z protiútoku, ale Cetkovský v jasné pozici před Lukášem selhal.

Následující výhodu už Pražané zužitkovali. Domácí byli na chvíli nekoncentrovaní, čehož využil Vladimír Eminger, který měl dost času, aby si na kruhu připravil pozici a pak prostřelil Kristana – 2:2.

Sérii sparťanských přesilovek prodloužil faul Tybora, ale byli to paradoxně domácí, kteří slavili. Starý nejprve v úniku neuspěl, ale v závěru oslabení dokončil Cetkovského práci Petr Sýkora, který doslova propálil Lukáše – 3:2.

Tempo nabíralo na obrátkách, což dokazovaly časté osobní souboje. Až moc důrazný byl hostující útočník Černoch, který zezadu přišpendlil Koríma na mantinel a musel se pakovat do kabin. Pardubice však pětiminutovou přesilovku promarnily, navíc dvě čisté gólové šance neproměnil Buchtele.

Situace se vzápětí obrátila a Sparta hrála dlouhou přesilovku v pěti proti třem. Nejlepší tým extraligy při početních výhodách ale tentokrát neuspěl i proto, že Barinkovu bombu zastavila tyč. A tak při převaze jednoho muže v poli udeřili domácí. Tři vteřiny před druhou pauzou dotlačil kotouč do branky Jan Starý – 4:2.

Pardubice zvrat nepřipustily

Pardubice mohly své vedení pojistit hned v prvním střídání, ale Zohorna nevyřešil dobře situaci dvou proti jednomu. A Sparta ve 45. minutě zadělala na drama. Hlinka vybojoval kotouč u mantinelu a předložil jej zcela osamocenému Lukáši Klimkovi, který se trefil přesně k tyči – 4:3.

Sparta pak mohla dosáhnout vyrovnání při dvou přesilových hrách, ale Klimek v největší šanci orazítkoval pouze Kristanův beton. Jen co se domácí vymanili z oslabení, tak sami udeřili a znovu to bylo při početní výhodě. Jakub Čutta stál přesně tam, kam Lukáš vyrazil střelu, a pohotovou dorážkou dal svému týmu klid – 5:3.

Sparta se ještě ani pořádně nenadechla k závěrečnému náporu a bylo to tři branky. Sýkora uloupil ve středním pásmu kotouč a po pohledné kombinaci zvýšil snadným doklepnutím Jiří Cetkovský – 6:3. Po této brance začala zaplněná aréna slavit, už dvě minuty před koncem obíhala tribunami mexická vlna. Závěrečnou půlminutu hry doprovodily ovace ve stoje.

Miloš Říha starší (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Rozhodlo se ve druhé třetině, kdy jsme sice při pětiminutové přesilovce ani neohrozili brankáře, ale zato jsme vydrželi v oslabení tři na pět. Bylo to vítězství vůle a srdce tohoto mužstva a musím hráčům od prvního do posledního poděkovat. Proti tak silnému mužstvo, jako je Sparta, a v takové pohodě, jak hraje poslední zápasy, je to pro nás velké vítězství.“

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): „Bylo to nervózní utkání. V rovnovážném stavu pět na pět se moc nehrálo, byly tam přesilové hry a oslabení. Pravděpodobně rozhodla druhá třetina, kdy jsme nejdříve v početní převaze inkasovali gól. Pak jsme měli přesilovku pět na tři, kterou jsme nevyužili, a na konci jsme v oslabení inkasovali. Podařilo se nám ještě snížit na 3:4 a snažili jsme se o vyrovnání, bohužel jsme v dalším oslabení inkasovali.“