20.2.2015

Pardubicím se nedaří, v Ostravě se neprosadily

OSTRAVA — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice stále čekají na výhru po reprezentační přestávce, na ledě Vítkovic prohráli 0:2. Největší šanci Východočechů měl ve třetí třetině Blaž Gregorc, v přesilovce pět na tři ale trefil pouze tyč Dolejšovy brány.

Tipsport extraliga, 48. kolo, pátek 20.2.2015, ČEZ Aréna (Ostrava)

2:0
1:0, 0:0, 1:0
Branky a nahrávky: 0:18 Olesz (Stehlík, Hlinka; 5/5), 46:27 Svoboda (5/5). Rozhodčí: Fraňo, Hejduk – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 7:7 (0:4, 2:1, 5:2). Bez využití. Diváci: 6326. Střely na branku: 30:22 (13:7, 9:7, 8:8). Srážky: 27:30. Vhazování: 27:37. Blokované střely: 6:10. Průběh utkání: 2:0. Nejlepší hráči: Daniel Dolejš – Robert Kristan.
Vítkovice: Dolejš – Kovář, Stehlík, Zíb, Dlapa, Čerešňák, Klok, Štencel, Pastor – Szturc, Hlinka, Olesz – Huna, Roman, Svačina – Svoboda, Burger, Němec – Vandas, Húževka, Kucsera. Trenéři: Ladislav Svozil a Jakub Petr.
Dynamo Pardubice: Kristan – Gregorc, Čáslava, Benák, Čutta, Píša, Havlík, Korím, Ščotka – Semorád, Marcinko, Zohorna – Radil, Nahodil, Tybor – Špaček, Pivko, Starý – Gašparovič, Kaut, Poulíček. Trenéři: Miloš Říha st. a Miloš Říha ml.

Svou obnovenou premiéru po téměř čtyřech a půl letech si v pardubickém dresu odbyl Libor Pivko, který nastoupil ve třetí formaci východočeského celku. Prohře 0:2 ale nezabránil.

Vítkovice hnedka vedly

Vstup do zápasu se lépe povedl domácím hokejistům, uteklo osmnáct sekund a Vítkovice se radovaly z rychle nabytého vedení. Stehlíkovu ránu od modré vyrazil gólman Kristan k hlídkujícímu Rostislavu Oleszovi a ten vrátil kotouč spěšně do sítě – 1:0.

Krátce na to se Pardubice bránily dvěma takřka spojeným přesilovkám Ostravanů: v čase 3:12 byl vyloučen Václav Benák, o 171 vteřin později šel za hákování pykat Tomáš Marcinko. Obě početní nevýhody hosté ubránili, stejně tak další faul hráče s číslem 65 krátce po jeho návratu.

Ve 13. minutě měl velikou šanci ke srovnání Radoslav Tybor, slovenský křídelník vystihl nepřesnou rozehrávku modrobílých, najel si mezi kruhy a ač se mu na straně nabízel Lukáš Nahodil, vzal zakončení na sebe – neuspěl ale.

Chvíli na to se hosté museli počtvrté v řadě bránit vítkovické přesilovce. Špačkovo držení málem potrestal Rostislav Olesz, který byl chvilinku sám před pardubickým gólmanem, Robert Kristan mu ale rychle zmenšil střelecký prostor a znemožnil mu tak zakončit.

Gól ne a ne padnout

Na začátku druhé třetiny si do extraligových statistik zapsal první dvě trestné minuty Libor Pivko za hákování, hosté se ale oslabení ubránili. Při následné hře pět na pět se sice ke střele z úhlu dostal Roman Szturc, poloodkrytou bránu Pardubic trefit nedokázal.

Na sklonku 28. Minuty trefil Dolejšovu masku Tomáš Zohorna, na druhé straně se posléze neprosadil Rudolf Huna. Po něm projel do střelecké šance Ondřej Roman, ale v posledních chvíli mu kotouč čistě vypíchl Michael Špaček.

V 35. minutě měli Východočeši výhodu první přesilové hry v utkání, za nedovolené bránění si šel sednout na trestnou lavici Jiří Burger. Vítkovický kapitán pobyl mimo hrací plochu celé dvě minuty, v přesilovce sice zahrozil Tomáš Zohorna, neuspěl ale.

V závěru druhé části hry Vítkovice špatně střídaly a nabídly tak hostujícímu celku druhou početní výhodu, domácí ale zvládli toto oslabení bez chyby a v pohodě se ubránili.

Vítkovice si pojistily vítězství, Blaž Gregorc trefil tyč

Ve 45. minutě hrály Pardubice v početní výhodě poté, co Lukáš Dlapa sekl protihráče, domácí gólman ale střelecké pokusy hráčů v bílých dresech pochytal. V následné hře pět na pět se střelou z pravého kruhu prosadil Tomáš Svoboda – 2:0.

V čase 51:27 Vítkovice podruhé v utkání špatně střídaly, o dvaadvacet sekund později se na ledě strhla pořádná mela, z níž rezultovala poměrně dlouhá přesilovka pět na tři pro Pardubice. V ní vstřelil zadák Blaž Gregorc tyč!

V závěru se Pardubice snažily utkání zdramatizovat, vítkovičtí hokejisté si ale nenechali důležitou výhru vzít, jejich brankář Dolejš poprvé v sezoně vychytal čisté konto.

Jakub Petr (HC Vítkovice Steel): „Pokračujeme v duchu play off, který jsme vyhlásili na začátku poslední čtvrtiny extraligy. Nám po rychlém gólu v první třetině paradoxně ublížily přesilovky a celkově v ní naše hra nebyla taková, jak si představujeme. Ale v druhé a třetí třetině už to byla velmi solidní hra po defenzivní stránce. Objevují se tam aspekty play off. Pro oko fanouška asi nijak lahodný hokej, ale za bojovnost, nasazení a ubráněné oslabení tři na pět mám pro hráče jen slova chvály. Jsme rádi, že i útočníci, o kterých jsme si to nemysleli, jsou schopni odvádět týmovou práci.“

Miloš Říha mladší (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „První třetinu jsme inkasovali v první minutě gól a hráli logicky pod tlakem, protože do půlky zápasu jsme měli pět oslabení. Ten tlak jsme ustáli a mysleli jsme, že nás to nastartuje a začneme být aktivní. Ale bohužel až na jedno střídání na začátku druhé třetiny ty situace hrozně komplikujeme a nemá to přímočarost. Jsme daleko od brankoviště soupeře. Ještě za stavu 0:2 se to dalo zvrátit v přesilovce pět na tři, ale vytěžili jsme z ní jen spojnici a nedali jsme gól do prázdné brány. Nedáváme góly a bez toho se nedá vyhrát.“