12.9.2014
Daniel Ježek, Jan Hrabal

Pardubice v Třinci dřely, nakonec o gól prohrály

TŘINEC — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nestačili v úvodním utkání nové extraligové sezony v Třinci, kde prohráli 1:2. Východočechy poslal v 15. minutě do vedení po bravurní akci Jan Kolář, Slezané ale ve třetí třetině otočili skóre ve svůj prospěch.

Tipsport extraliga, 1. kolo, pátek 12.9.2014, Werk aréna

2:1
0:1, 0:0, 2:0
Branky a nahrávky: 46:11 Polanský (Adamský, Irgl; 5/5), 48:22 Irgl (Roth; 5/3) – 14:43 Kolář (Starý, Benák; 5/5). Rozhodčí: Hribik, Mrkva – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:9 (4:4, 1:1, 1:4). Využití: 1:0. Diváci: 5200 (vyprodáno). Střely na branku: 44:22 (11:7, 17:7, 16:8). Srážky: 22:13. Vhazování: 42:38. Blokované střely: 4:7. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Nejlepší hráči: Peter Hamerlík – Robert Kristan.
Oceláři Třinec: Hamerlík – Roth, Klesla, Nosek, Linhart, Trončinský, M. Doudera, Galvas, Trončinský, L. Doudera – Kreps, Plíhal, Adamský – Irgl, Polanský, Rufer – Jašek, Žejdl, Orsava – Dravecký, Matuš, Kindl. Trenéři: Jiří Kalous a Václav Varaďa.
Dynamo Pardubice: Kristan – Píša, Čáslava, Benák, Ščotka, Gregorc, Kočí, Korím – Sýkora, Zohorna, Nahodil – Radil, Marcinko, Tybor – Kolář, Špaček, Starý – Moučka, Cetkovský, Semorád. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice zahájili novou extraligovou sezonu proti svému přemožiteli z minulé sezony. Vyprodaná Werk arena viděla hbité utkání, Pardubice vedly po Kolářově gólu 1:0, domácí ale dokázali nejprve vyrovnat, poté využitou přesilovkou pět na tři duel otočit.

Jan Kolář ujel do rychlého brejku a přesnou střelou jej proměnil

Oceláři do prvního zápasu extraligy vstoupili ve velkém tempu. Hned ve třetí minutě se mohl na střeleckou listinu zapsat Adamský, jeho pokus z mezikruží ale letěl vedle. Východočeši se později díky přesilové hry dostali do tempa, pokus Radila dokázal Hamerlík zastavit.

Slezané si první přesilovku zahráli v minutě šesté, využít ji ale nedokázali. A když v desáté minutě na Hamerlíka nevyzrál Starý, skončila první desetiminutovka bez branek.

Ve druhé polovině úvodní části už zaplněná Werk arena branku viděla. Ve třinácté minutě nejprve Gregorc nezamířil přesně, o dvě minuty později se už hosté radovali. Při hře čtyř proti čtyřem se Jan Kolář ve střední třetině zmocnil puku, proklouzl kolem tří bránících hráčů a zavěsil pod horní tyč třinecké klece – 0:1.

Hosté ujížděli do brejků, neproměnili je ale

Do druhé dvacetiminutovky tak s jednobrankovým vedením šli hosté z Pardubic. Východočeši mohli své vedení navýšit v dvacáté šesté minutě. Hosté hráli přesilovku, zamkli domácí před Hamerlíkem. Na třineckou branku šlo několik pokusů, ten poslední z hole Koláře pak na brankové čáře vykopl obránce Roth. Hned vzápětí mohl srovnat Galvas, ten ale trefil jen Kristana. Na druhé straně se pak blýskl Hamerlík, který zlikvidoval Nahodilovu tutovku.

Východočeši mohli ve druhé dvacetiminutovce litovat promarněných šancí, třeba Jan Kolář se po výborném průniku Blaže Gregorce už už dostával do gólového zakončení, to mu ale překazil jeden z třineckých beků, který zaskočil za svého gólmana.

Jen co se zápas přechýlil do své druhé poloviny, byli aktivnější domácí Oceláři. Na ledě byla vidět především první formace Třince, ani jedna akce se ale neujala. V dvaatřicáté minutě tutovku spálil Trončinský, za dalších pár minut nepřesně stříleli Adamský s Polanským. A když se v samotném závěru periody neprosadil ani Irgl, šlo se do kabin opět za stavu 1:0 pro Pardubice.

Oceláři otočili zápas ve svůj prospěch

Hráči s dráčkem na prsou se tak první extraligové branky dočkali až ve třetí třetině. Na začátku sedmačtyřicáté minutě se na modré napřáhl Adamský, jeho ránu ještě před Kristanem tečoval Jiří Polanský. Hostující brankář byl bezmocný, rozhodčí i po konzultaci u videa gól uznali – 1:1.

Chvíli na to hráli domácí proti třem, vojnásobnou početní výhodu využil Zbyněk Irgl, jenž z ostrého úhlu dorazil Rothovu střelu – 2:1. Oceláři pak dohrávali ještě klasickou přesilovku, střelec rozdílové branky svůj další pokus ale v gól nepřetavil.

Ke slovu se poté přihlásili také hosté, a to v čtyřiapadesáté minutě. Chybnou rozehrávku Linharta sebral Radil, v přečíslení dvou proti jednomu přihrál Tyborovi. Ten na Hamerlíka zkusil bekhendový blafák, kotouč ale poslal těsně vedle levé tyče domácí branky.

Pardubice se ale jen tak nechtěly vzdát prvních tří bodů v sezóně. V dobré pozici stál po Sýkorově střele Marcinko, Hamerlík se ale dokázal včas přesunout. Hosté ještě v závěru třetiny zkusili hru bez brankáře, ta jim ale nevyšla dle představ. Po prohřešku Marcinka dohrávali Oceláři zápas v přesilovce a dokráčeli k první výhře v soutěži.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Do zápasu jsme nevstoupili tak dobře jako náš soupeř. Hráli jsme trošku zakřiknutě před tou velkou návštěvou. V nové hale jsme si nevytvořili takový tlak, jak jsme očekávali, abychom si mohli vytvořit nějaké šance. V prvních dvou třetinách jsme se trápili v koncovce, Pardubice hrály výborně v obranném pásmu a my jsme měli s jejich hrou velké problémy. Některé jejich brejky smrděly brankami a nás hodně podržel Peter Hamerlík. Ve třetí třetině jsme trošku zredukovali sestavu, proházeli lajny a to si myslím, že oživilo naše mužstvo. Od té doby jsme byli lepším týmem a šli jsme za vítězstvím. I když jsme nedávali nijak hezké branky, tak se nám povedlo otočit zápas a získali jsme velmi důležité tři body.“

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Zápas jsme měli dobře rozehraný. Bohužel ve druhé třetině jsme mohli odskočit na 2:0, což by bylo pro domácí těžší, ale neprosadili jsme se. Největší šanci měl asi Honza Kolář v přesilovce, když byl gólman venku z brány. Takže jsme měli i trochu smůly v koncovce. V závěru druhé třetiny a pak ve třetí šlo vidět, že domácí přidali, hráli agresivně a všechno jednoduše k nám do pásma. Vyšel jim první gól, který byl tečovaný hokejkou před brankou, druhý přidali v přesilovce pět na tři. Akorát nás mohou mrzet neproměněné šance.“