25.9.2005
Vladimír Gregor

Pardubice smetly doma pražskou Spartu

Od úvodních vteřin dech beroucí představení bylo k vidění v pardubické ČEZ Areně, kam v rámci 7. kola extraligy zavítala tradičně velmi silná pražská Sparta. Domácí sehráli v báječné atmosféře povedené utkání, kdy k výbornému útočnému projevu přidali i kvalitní výkon v defenzívě a Pražanům tak prakticky nedali šanci na úspěch. Dva kanadské body domácích zaznamenal bývalý dlouholetý souputník Sparty Miroslav Hlinka.

Tipsport extraliga, 7. kolo, neděle 25.9.2005, ČEZ Arena

5:2
2:1, 2:0, 1:1
Branky a nahrávky: 5:57 Mikeska (Mrázek), 13:54 Hlinka, 29:45 Mrázek (Hlinka, Blažek), 31:11 Tvrdík (Klouda, Mudroch), 56:23 Kolář (Čaloun) – 13:16 Hlavačka (Špaňhel), 45:51 Kratěna. Rozhodčí: Husička – Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9211. Střely na branku: 38:20. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 5:2.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, A. Novotný, Kántor, Mudroch, Linhart, Havíř, Vágner – Mrázek, Blažek, M. Hlinka – Čaloun, Mikeska, J. Kolář – Tvrdík, Klouda, Koukal – Cetkovský, Rolínek, Lubina. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Sparta Praha: Schwarz – Hlavačka, Bolf (41. J. Kasík), Černošek, Jan Hanzlík, Dobroň, Toman – Ton, Marek, Štrba – Zelenka, O. Kratěna, Chabada – Netík, Jakub Šindel, R. Vopat – Dragoun, M. Růžička, Špaňhel. Trenéři: Jaromír Šindel, Jiří Doležal a David Volek.

Hokej špičkové kvality

Oba hokejoví titáni byli od prvních minut nalazeni na útočnou notu, a tak nemusel vyprodaný pardubický hokejový stánek čekat na šance dlouho. Hned po dvou minutách hry měl mezi kruhy ostře nabito Zelenka, ale pardubický gólman byť nadvakrát jeho nebezpečnou ránu zlikvidoval. Sparta začala lépe, Netík už téměř oslavoval vstřelenou branku, ale Lašákovy betony neměly pro jeho střelu pochopení.

Potom již ale gólově udeřilo. Po odvážném průniku Mrázka nasměrovalo pardubické křídlo v pádu přihrávku mezi kruhy, na kterou si najel centr Mikeska a střelou bez přípravy prostřelil Schwarze mezi betony – 1:0. Již tak skvělý hokej nabral ještě na obrátkách a diváci neměli čas ani vydechnout. Nájezd Tona, ani Kolářova šance po chybné rozehrávce Sparty, gólové ovoce nepřinesly, stejně tak pokus Mikesky, jenž ze tří metrů neprostřelil mladíčka v hostující svatyni.

Čtrnáctá minuta byla tou osudovou v prvé třetině hry. Na jejím počátku nejprve Snopek tečoval Hlavačkovu střelu holí tak nešťastně, že puk k hrůze všech zapadl za záda bezmocného Lašáka – 1:1. Sparta ožila a volání kotle jejích příznivců „Ještě jeden!“, dostalo svého naplnění velice záhy. Křížná přihrávka napříč obranným pásmem je trestná už od mládeže a v roli kata se prezentoval hostům Miro Hlinka. Nikým neatakován si mohl se Schwarzem dokonale pohrát a excelentním blafákem rozjásal červenobílé příznivce – 2:1.

Útočné manévry pokračovaly

Jakoby se hráči obou týmů nemohli v šatně ani dočkat konce přestávky, vrhli se hned po vhazování do útočných manévrů. Jedovatá rána Mrázka se Schwarzovi vykulila těsně vedle jeho levé tyče a po rychlém kontru Sparty prováhal její možnost k vyrovnání sám před Lašákem Štrba.

Útoky se valily střídavě nahoru – dolů a plynulá hra naprosto postrádala takzvaných hluchých míst. Hlavní sudí Husička, který v Pardubicích nemá právě na růžích ustláno, si vysloužil bouřlivý pískot, když přehlédl zákrok holí v obličeji Snopka. Sparta usilovala o vyrovnání, soustředěným tlakem hledala skulinku v obranné hrázi domácích, ale po akci Koláře mohlo být zle na druhé straně. Pardubický mladík si chladnokrevně položil v obraně zaskakujícího Vopata, ale z dobré pozice mířil těsně vedle tyče.

Hodně zle začalo být se Spartou v polovině utkání. Nejprve uplatnil v přesilové hře Mrázek důraz v brankovišti – 3:1 a po necelých dvou minutách šel puk biliárovou kombinací po ose Mudroch-Klouda-Tvrdík, kdy měl posledně jmenovaný před prázdnou brankou již snadnou úlohu – 4:1.

Zaskočení Sparťané chybovali a gólman Schwarz místy nevěděl, kde mu hlava stojí. Šanci vydechnout dostali hosté v přesilové hře, jenže zapomněli na Čalouna, ten střeleckou pozici vylepšil ještě přihrávkou na najíždějícího Mrázka a Spartu zachránil jen pohotový reflex Schwarze. Když už si konečně vyloženou příležitost vypracovali Pražané, sebral jim radost skvělý Lašák. Kratěna bude muset ještě cestou domů přemítat, jak to, že jeho gólová střela do odkryté branky brankou neskončila.

Vítězný vavřín si vzít nenechali

Tříbrankovou pohodu v zádech potvrdila hned z kraje třetiny další přesilová výhoda domácích a vteřiny tak hostům zběsile ubíhaly. Chytře hrající Pardubice nutily soupeře k chybám a hosté museli sahat k nedovoleným zákrokům. Jediné, co si hosté do Pardubic přivezli, byl patent na šťastné branky. V oslabení napřáhl od modré čáry Kratěna a jeho pokus přenesla pardubická brusle za záda vyjetého Lašáka – 4:2.

Po dalším faulu šli hosté dokonce na půl minuty do tří, ale Schwarz se překonával. Deset minut před vypršením základní hrací doby tak svitla hostům ještě jiskérka naděje. Útočné orgie se tak pomalu měnily v taktickou bitvu, kdy se mohl každý chybný tah ukázat být tahem smrtícím. Rozfoukat sparťanskou jiskřičku v malý plamínek mohl Vopat, který si krásně najel na kolmou přihrávku, ale tvrdě bráněn nemohl přesně zakončit.

Obětavě bránící mistr hosty před Lašáka příliš nepouštěl, a když už se k dobré střele protáhl Netík, byl na místě zákrok domácí ikony mezi tyčemi. Vlnu emocí zvedla neuznaná branka Pardubic pět minut před závěrem, která ale nemohla být pro postavení útočícího hráče v brankovišti uznána. Definitivní tečku za vydařeným utkáním tak udělal až Kolář, který ač hákovaný trefil v pádu z velké dálky horní růžek Schwarzovy branky – 5:2. Pardubice v bouřlivé atmosféře smetly Spartu a zůstávají doma neporaženy.

Jiří Šejba (Pardubice): „Chtěli jsme po hráčích jednoduchou hru. Když to dodržovali, tak jsme se dostávali rychle do útočného pásma a Sparta s tím měla problémy. Pokud takto budeme pokračovat, výsledky by se měly dostavit. Máme ještě problémy s tím, že trošku ztrácíme koncentraci. Petr Sýkora řešil určité závazky k našemu klubu i k Washingtonu, ale teď nebyl zcela fit. Je reálná šance, že by už v úterý mohl naskočit.“
Jaromír Šindel (Sparta): „My jsme sice se štěstím vyrovnali na 1:1, ale myslím, že Pardubice měly od začátku utkání více síly a byly lepším týmem. Máme velké problémy v obraně, protože nám chybějí Vykoukal, Tabaček a Stehlík. I po zařazení Černoška z Vítkovic ještě souhra vázne.“