23.3.2011

Pardubice se střelecky neprosadily, Vítkovice tak opět vedou

PARDUBICE — Bez gólu se vyhrát nedá. Hokejisté HC Eaton Pardubice prohráli ve třetím utkání semifinále play off s Vítkovicemi 0:3. Vyprodaná ČEZ Arena hnala Eaton dopředu, útočníkům Pardubic se však střelecky nevedlo.

Tipsport extraliga, SF3, středa 23.3.2011, ČEZ Arena Pardubice

0:3
0:0, 0:3, 0:0
Branky a nahrávky: 21:06 Huna (Strapáč, Punčochář), 37:39 Vrána (Pohl, Trnka), 38:38 Ujčík (Burger). Rozhodčí: Hodek, Minář – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 4:7. Využití: 0:1. Diváci: 10 050 (vyprodáno). Střely na branku: 34:30. Průběh utkání: 0:3. Nejlepší hráči: Jeff Jillson – Roman Málek. Stav série: 1:2.
Dynamo Pardubice: Růžička (40:00 Svoboda) – Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei, Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Zohorna, Somík – Kůrka, Rákos, Špirko – Pineault, Kousal, Buchtele – od 41. navíc Nahodil. Trenéři: Josef Jandač a Pavel Hynek.
Vítkovice: Málek – Ficenc, Vosátko, Punčochář, Voráček, Ovčačík, Trnka, Bartoň, Rehák – Ujčík, Burger, Káňa – Huna, J. Sýkora, Strapáč – Pohl, Vrána, Klimek – Szturc, Hlinka, Tomas Trenéři: Mojmír Trličík a Zdeněk Moták.

Pardubice musely v sestavě oželet Petra Mocka, který se zranil v utkání za Chrudim, ta ostravská byla chudší o Marka Malíka s Peterem Húževkou.

Ofenzivní třetina branku nepřinesla

Úvod zápasu byl trošku opatrnější, oba celky zahájily spíše zezadu, vyprodaná aréna si i tak užívala v jeho první polovině parádní zápas mezi dvěma bojovnými celky. Martina Růžičku rozehřál hned Ficencův pokus v první minutě.

První velkou šanci utkání měl hostující Viktor Ujčík. Domácí obrana si nechala ujet vítkovického kanonýra, ten se dostal po rychlé akci do samostatného nájezdu, který ale vyřešil pardubický brankář Růžička.

Eaton měl šanci otevřít skóre v přesilovce po vyloučení Petra Vrány, ostravský forvard sekl Jana Starého takovým způsobem, až pardubickému snajprovi zlomil hůl. Východočeši hráli v početní převaze jen chvíli, neboť po pětačtyřiceti sekundách fauloval František Kaberle.

V následné zkrácené přesilovce měl ostravský celek další solidní příležitost. Útočníci Vrána s Klimkem tropili velkou neplechu v obraně Eatonu, ale brankář Růžička odolal jejich náporu. Ten pochytal jedenáct střel soupeře, gólman Málek musel v prvním dějství zasahovat proti třinácti pukům.

Produktivní Vítkovice utekly o tři góly

Doslova studenou sprchu pustil na pardubické hokejisty Rudolf Huna na začátku druhé dvacetiminutovky. Vítkovický útočník získal kotouč ve středním pásmu, najel si za modrou čáru a puk zaplul nad Růžičkovo rameno přímo do branky – 0:1.

V pardubickém dresu pak odpověděla útočná dvojice Jan Kolář – Petr Koukal. Střelu pardubického kapitána vytěsnil Roman Málek betonem, prvně jmenovaný z dorážky z nulového úhlu poslal puk skrze brankoviště.

Zatímco v první třetině byl mírně střelecky aktivnější domácí celek, ve druhém dějství Ostravané přestříleli Eaton 11:6. Nebezpečné manévry směr pardubická branka předvedli Jakub Bartoň s Romanem Tomasem, neuspěli však.

Vítkovice mohly zvýšit na rozdíl dvou branek po nedobrém Růžičkově rozehrání ve 31. minutě, dezorientovanou obranu Pardubic však hosté nepotrestali. Pardubice se mohly dostat nahoru po Burgerově hákování. Ukrytý Radovan Somík však minul poloodkrytou Málkovu klec.

Závěr prostřední třetiny patřil jednoznačně hostům. Ti utekli do rozhodujícího trháku. Vítkovice potrestaly Zohornovu vysokou hůl, když po obléhání Růžičkova postavení získal puk Petr Vrána a zamíchal s ním tak, že jej poslal přesně pod víko – 0:2.

O chvíli později vedli Severomoravané už o tři góly. Jiří Burger vyhrál buly, poslal kotouč spěšně na Viktora Ujčíka a ten z voleje trefil přesně prostor mezi Růžičkovým ramenem a horní tyčkou – 0:3. Opařeným hostům mohla pomoci přesilovka po Trnkově držení, ta se však překulila do třetí části hry.

Útočná snaha alespoň ke korekci nevedla

Trenéři proházeli před třetí třetinou sestavou, pardubickou produktivitu to však nezvedlo. Do branky se postavil Adam Svoboda, ale ani ten porážce nezabránil. Eaton zkrácenou početní výhodu nevyužil.

Vítkovice si aktivní hrou pohlídaly výsledek, Ostravané nedovolili domácím dostat se trvaleji do útoku. Chytrým a pozičním hokejem si hlídali rozhodující náskok.

Až v 53. minutě se Pardubice na chvíli usadily před vítkovickou brankou, ale Roman Málek byl v třetím semifinále neprůstřelný. Poprvé v sezoně vyprodaná ČEZ Arena se z gólu neradovala.

Vítkovice se ujaly vedení v sérii 2:1 na zápasy, další duel se hraje v pardubické ČEZ Areně ve čtvrtek 24. března 2011 opět od 18.10 hodin.

Pavel Hynek (HC Eaton Pardubice): „Pro nás je výsledek i výkon zklamáním. Musíme se z toho poučit, vyčistit si hlavy a zítra do toho půjdeme znovu. Musíme se vrátit do série. Musím ocenit hru soupeře, který nám toho moc nedovolil. Byl důraznější a silnější v předbrankovém prostoru a trestal naše chyby. Celkově se nám ale utkání nevydařilo. Roman Málek proti nám vychytal druhou nulu v sérii, ale věřím, že ho v příštím zápase dokážeme odčarovat.“

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel): „Myslím si, že se hrál výborný hokej a obě mužstva hrála velmi dobře. Potvrdila, že se nedostala do semifinále náhodou. Rozdíl byl v produktivitě, v přesilovkách nebo v jedné standardní situaci po buly.“