5.8.2008
Michal Vilím, Jan Hrabal

Pardubice potvrdily úlohu favorita, v pohodě vyhrály derby

PARDUBICE — Vítězně vstoupil HC Moeller Pardubice do letošního ročníku Tipsport Hockey Cupu. Ve východočeském derby hraném v pardubické ČEZ Areně se radovali domácí extraligisté, kteří bez několika hráčů základní sestavy porazili HC VCES Hradec Králové 5:2. První branku střetnutí vsítil již v 6. minutě Zdeněk Ondřej, aby jej ve druhém dějství doplnil Michal Klejna. Poté sice hosté snížili, ale Pardubice si konečnou výhru a tři body do základní skupiny této letní pohárové soutěže po gólových zásazích Zdeňka Ondřeje, jenž se trefil podruhé, Filipa Stoklasy a Jiřího Cetkovského nenechaly vzít.

THC 1, úterý 5.8.2008, ČEZ Arena Pardubice

Mountfield HK

5:2
1:0, 2:1, 2:1
Branky a nahrávky: 5:07 Ondřej (Somík), 26:55 Klejna (Pivko), 38:59 Ondřej (Somík), 55:33 Stoklasa (Zukal), 55:51 Cetkovský (Ondřej) – 36:42 Hruška (Koudelka), 57:18 Suchý (Filip). Rozhodčí: Kubeš – Kis, Padevět. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 2321. Střely na branku: 40:26. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 5:1, 5:2.
Dynamo Pardubice: Lašák – Havíř, Nakládal, Linhart, Táborský, Zukal, Koma, Šeda – Somík, Cetkovský, Ondřej – Pivko, Semorád, Klejna – Rákos, Radil, Stoklasa – Starý. Trenéři: Václav Sýkora a Jiří Seidl.
Mountfield HK: Koutský – Filip, Worfon, Burian, Hendrich, Pazdera, Karlíček, Lesák, Drtina – Fořt, Roubík, Suchý – Hruška, Koudelka, Kadlec – Nedorost, Filip, Moskal – Jindřich, Šejnoha, Ježek. Trenéři: Pavel Pazourek a Jiří Mička.

Burácející tribuny se zastoupením obou táborů fanoušků hlasitě uvítaly nastoupivší hokejisty. K prvnímu utkání hokejového poháru nastoupily Pardubice v nové sestavě, ve které se však mnoho nových jmen neobjevilo. Po úvodním oťukávaní se do první příležitosti za domácí prosadil Somík a pro Jána Lašáka v brance Moelleru byl prvním ohrožením příklep hradeckého kapitána Roubíka.

První branku vsítily Pardubice. Při rychlé souhře začínající už za modrou čarou nepohrdl Somíkovou příhrou hbitý útočník Zdeněk Ondřej a prostřelil v této sezoně hradeckého gólmana Vladislava Koutského – 1:0. Ve zbytku první třetiny bylo k vidění mimo vynikajícího bruslení a přehledu hradeckého Martina Filipa, který před řadou let nastupoval i za Pardubice, také dlouhá převaha hradeckých pět ku třem, kterou ovšem hosté nezužitkovali.

V páté minutě druhé třetiny se Lašák prezentoval výborným zákrokem, jimž zlikvidoval bekhendový nájezd hostujícího Hrušky. Po této akci šly Pardubice do dvougólového trháku. Na brankovišti se nejrychleji zorientoval Michal Klejna a zvýšil vedení svého týmu – 2:0.

Poté co precizní obranné zákroky předvedli domácí Koma s Havířem dostal dvouminutový trest Ondřej a Hradec Králové svou výhodu využil Janem Hruškou, jenž trefil odkrytou Lašákovu klec – 2:1. Moeller ale rychle odpověděl. Minutu před koncem projel jako nůž máslem defenzívou hostů Zdeněk Ondřej a podruhé propálil švihem Koutského – 3:1.

Ve třetí třetině se velmi pohlednou kombinací ukázala ofenzivní formace pardubických ve složení Somík, Cetkovský, Ondřej, kdy za Koutským zvonila tyč. Následnou převahu nabídnutou hradeckým Kadlecem Moeller přes velkou snahu nevyužil.

V 55. minutě nasměroval opakovanou střelou od modré mladý bek Zukal k brance, kde si ji našel Filip Stoklasa a tečí překonal Koutského – 4:1. Minutu na to znovu udeřil Moeller. Jmenovitě Jiří Cetkovský povedenou střelou pod tyč nadělil hradeckým pátý gól – 5:1. Hradci se ale ještě podařilo zkorigovat vývoj střetnutí a Pavel Suchý snížil na 2:5 z jeho pohledu.

Pardubice si připsaly výhru v úvodu Tipsport Hockey Cupu. Stínem utkání bylo nestoudné a odsouzeníhodné chování „fanoušků“ FC Hradec Králové na jižní tribuně, kteří se v závěru zápasu pokusili vyvolat násilné konflikty. Naopak velká skupina královéhradeckých hokejových příznivců za střídačkou hostí pomohla dodat utkání sportovní atmosféru pravého derby.

Václav Sýkora (HC Moeller Pardubice): „Hráči měli velkou vůli do zápasu, nebylo to jednoduché. Dovedu si představit, že to bylo prestižní. Do střetnutí jsme vstoupili aktivně, pak jsme možná malinko ve druhé třetině v ní polevili, což je dáno tím, že jsme ve velké zátěži. Jsem rád, že jsme to dotáhli do vítězného konce, hráči ukázali, že chtějí a to je důležité.“

Pavel Pazourek (HC VCES Hradec Králové): „Nepodali jsme dobrý výkon. Pardubice byly jednoznačně lepší, hlavně bruslařsky. Chtěli jsme si zahrát hokej, ale musíme přidat také nasazení.“