24.9.2004
Vladimír Gregor

Pardubice podlehly i Plzni

Ani na počtvrté to nevyšlo! Čekání na první letošní extraligové body nadále pokračuje. Nad síly pardubického celku byli tentokrát hokejisté Plzně, kteří zápas rozhodli dvěma slepenými brankami na konci druhé části hry. Pardubice nesehrály špatné utkání, konečný výsledek je pro hokejisty HC Moeller možná až příliš krutý.

Tipsport extraliga, 6. kolo, pátek 24.9.2004, ČEZ Arena Plzeň

4:1
2:0, 2:1, 0:0
Branky a nahrávky: 4:38 Trnka (Pospíšil), 11:01 Adamský (Pospíšil), 37:09 Pospíšil (Adamský), 39:31 Šrek (Michal Straka) – 33:14 Divíšek (P. Sýkora). Rozhodčí: Jebavý – Bláha, Kareš. Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváci: 7098. Střely na branku: 27:38. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.
Plzeň: Duba – Výborný, Šrek, Jindřich, Trnka, Výtisk, Špaček, Cartelli – Michal Straka, Kraft, Martin Straka – Šaffer, J. Straka, Andrašovský – Mrázek, Kracík, Důras – Adamský, Pospíšil, Matějovský – Havelka. Trenéři: Miroslav Přerost a Jiří Kučera.
Dynamo Pardubice: Kameš – Linhart, Mudroch, Novotný, Pácal, Snopek, Havíř, Vyhlídal, Čáslava – Razingar, Dopita, Blažek – Hejduk, Bulis, Hemský – Sýkora, Divíšek, Rolinek – Koukal, Mikeska, Průcha. Trenéři: František Výborný a Jiří Šejba.

Stará bolest – efektivita

Úvodní oťukávání obou soupeřů ukončila již po necelých dvou minutách hry akce Petra Sýkory, který se sice elegantně proháčkoval až před Dubu, hájícího plzeňskou klec, ale se Špačkem na zádech bylo úspěšně zakončit takřka nemožné. Pardubice se snažily aktivní hrou a napadáním rozehrávky hluboko v obranné třetině soupeře donutit Plzeň k chybám, ale zničehonic udeřilo na opačné straně. Duba rychle rozehrál puk Pospíšilovi, ten zavezl kotouč za útočnou modrou a poslal přihrávku do tandemu najetému Trnkovi. Jeho střela v ideální výšce několika centimetrů nad ledem a navíc přesně posazená k pravé tyči byla prakticky nechytatelná – 1:0. Hned vzápětí šel za katr na 2 minuty Divíšek a byly to horké chvilky. Plzeň sehrála početní převahu velice dobře a na jejím konci dokonce Špaček rozsvítil červené světlo za Kamešovými zády. Bohužel pro domácí to byl jen planý poplach. Hosté se po Divíškově návratu pustili znovu do aktivního napadání, jehož výsledkem bylo ale pouze vyloučení Výtiska za sekání, které hosté nezužitkovali a druhý kotouč v síti Pardubic, jen co byli domácí kompletní. David Pospíšil vyslal pumelici od modré, kterou Kameš neudržel a Adamský nemohl prázdnou branku z metru minout – 2:0. Takový stav určitě nedokumentoval dění na ledě, ale bolestí Pardubic v tomto ročníku zatím jednoznačně zůstává proměňování šancí. Po druhé brance Plzně se hra trochu uklidnila, ubylo brankových příležitostí, za to na trestné lavici se stihli v rychlém sledu vystřídat Bulis, Špaček a Mudroch. Ani jedno z mužstev však nabídnuté výhody nevyužilo a tak se šlo do kabin za stavu 2:0 pro domácí.

Raketový nástup do druhé třetiny

Do druhé třetiny nastoupili pardubičtí s odhodláním rychle s nepříznivým stavem něco udělat a výsledkem byla branková příležitost Hemského, po přihrávce Hejduka, který sám měl o chvilku později po Blažkově vysunutí na holi kontaktní gól, ale svůj blafák do backhandu efektivně nezakončil. Plzeň byla nástupem a náporem hráčů Moelleru evidentně zaskočena a její hráči se v mnoha případech bránili pouze za cenu zakázaných uvolnění. V polovině 26. minuty dostal menší trest domácí Kraft a horko v obranné třetině Plzně se změnilo na hotové peklo. Duba však chytal náramně, dvojice Dopita – Hemský již pomalu zvedala ruce nad hlavu, ale přemístění mladého brankáře Plzně bylo natolik bleskové, že jim úsměv ze rtů rychle vzalo. V těchto chvílích zápasu hosté jednoznačně dominovali dění na ledě a branka visela doslova na vlásku. V polovině utkání poslal Hejduk jednoho z domácích beků po rychlém zaseknutí „na párek“, ale Dubův beton byl znovu bleskurychlý. Plzeň nadále spíše tápala a její protiútoky postrádaly hodnotnější myšlenku, a tak se nikdo nemohl divit, že se Pardubice branky přeci jen dočkaly. Petr Sýkora zleva vypálil, Duba tentokráte pouze vyrazil a pro dojíždějícího Divíška již nebyl problém puk doklepnout za jeho záda – 2:1.

Rychlá sprcha

Hosty snížení povzbudilo a plni energie se znovu vrhli na dobývání plzeňských zákopů. Hezky stříleli Divíšek a P. Sýkora, ale varování se pardubickým dostalo od Andrašovského, který se po jedné ze vzácných návštěv v útočném pásmu domácích, málem dostal k dorážce nekrytého puku těsně před Kamešem. O tom, že varování zřejmě nebylo dostatečné, přesvědčil hokejisty z města perníku jejich odchovanec David Pospíšil, který v zápase řádil jako černá ruka. K dvěma brankám, u kterých asistoval v první třetině, si schoval do 38. minuty i krásnou branku, když po rychlé akci zužitkoval přesnou přihrávku Adamského a střelou k tyči nedal Kamešovi šanci – 3:1. Další hřebíček do pardubické rakve zatloukl Šrek, který nejprve ve výhodné pozici přestřelil prázdnou branku a pak možná trochu rezignovaně těsně před střídáním nahodil na branku hostů puk ze středního pásma. Jaké bylo pak jeho překvapení, když neproměněná šance byla zapomenuta a z nešťastníka se rázem stal hrdina. Kameš si jeho nahození nechal proklouznout kolem levého betonu do sítě a musel se hodně červenat – 4:1. Hosté si o 3 branky po 40 minutách hry prohrávat určitě nezasloužili, ale i takový může být hokej.

Snížení už nepřišlo

Do závěrečné třetiny nastoupily Pardubice ještě stále trochu otřesené z nešťastné branky do šatny a tak vinou nekoncentrovanosti dostali domácí v rychlém sledu možnost dvou přesilových her při vyloučeních Blažka a Divíška. Paradoxně to byli ale pardubičtí, kdo si vytvořil největší příležitost. Výborný vyrobil obrovskou hrubku, puku se zmocnil Aleš Hemský, ale jeho byť dobře provedený blafák zneškodnil famózní Duba. Hra ve třetí třetině poněkud upadla, domácí vědomi si tříbrankového náskoku se nikam nehnali a nechali pardubické bušit do svých obranných valů. Devět minut před koncem dostali hosté k dispozici 35 vteřin přesilové hry 5 proti 3, když na trestné lavici pykali Výborný a Martin Straka, jenže ani to nestačilo. Co naplat, že domácí byli ve svém obranném pásmu sevřeni v kleštích, když chyběla pardubické kombinaci razantní střela, nebo chytrá myšlenka. Poslední velkou příležitost ke snížení měl na hokejce Petr Sýkora, který upláchl po pravé straně plzeňské obraně, ale v souboji z očí do očí byl znovu, tak jako krom jediné výjimky, úspěšnější domácí brankář. Duba perfektně vykryl prostor ve své svatyni a prakticky Sýkorovi ani skórovat neumožnil. Utkání se dohrávalo za skandovaného potlesku domácích příznivců, kterých se sešlo na stadionu přes 7000 a museli být spokojeni jak s předvedenou hrou obou celků, tak hlavně s velmi lichotivým výsledkem 4:1 pro domácí hokejisty. Pardubice tak nadále zůstávají bez bodu.

Jiří Kučera (HC Lasselsberger Plzeň): „Měli jsme ze soupeře respekt, kluci hráli dobře dopředu a aktivněji jsme napadali ve střední třetině. Výborně nám zachytal Tomáš Duba, který nás dnes obrovsky podržel.“

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Hoříme v zakončení a soupeř trestá naše taktické chyby. Poslední tři zápasy jsou stále stejné, nedáváme totiž vyložené šance. Hodně nás položil gól v poslední minutě druhé třetiny. Ale přesto věřím, že se naši zkušení hráči zvednou.“