15.8.2008

Pardubice padly v prodloužení, naděje na finále však žije

BRATISLAVA — Zajímavý zápas přineslo druhé vystoupení hokejistů HC Moeller Pardubice na Bifrost Cupu. Hrálo se opatrně, do vedení se však dostal celek Hamburg ve druhé třetině. V další fázi hry se Moeller snažil srovnat stav, to se mu povedlo zásluhou Petra Koukala v samotném závěru utkání. Pardubičtí ale německý celek neporazili, prohráli totiž v prodloužení, když druhou branku v zápase vsítil Francois Fortier. Pardubice uhrály proti Hamburgu bod, na svého soupeře pro neděli a o jaké místo budou hrát si počkají do zítřka. Buď si zahrají od 16.00 hodin o třetí místo, porazí-li Hamburg hokejisty Košic, v opačném případě čeká na Moeller od 19.00 hodin finále.

BFC 2, pátek 15.8.2008, Samsung Aréna

Hamburg

2:1p
0:0, 1:0, 0:1 – 1:0
Branky a nahrávky: 27:18 Fortier (Karalahti), 63:24 Fortier (Delmore, Wilm) – 58:49 Koukal (Kolář, Havíř). Rozhodčí: Baluška – Jankovič, Horinek. Vyloučení: 9:5, navíc Smyth (Hamburg) 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 539. Střely na branku: 31:40. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
Hamburg: Pelletier – Manning, Delmore, Karalahti, Blanchard, Leask, Retzer, Huhn, Sevo – Manning, Sarno, Aab – Fortier, Wilm, Pinizzottto – Müller, Brigley, Smyth – Pielmeier, Sommerfeld, Schmidle. Trenéři: Bill Stewart a Maurizio Mansi.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Šeda, Štrbák, Linhart, Havíř, Nakládal, Táborský, Koma – Cetkovský, Divíšek, Pivko – Starý, Tvrdík, Somík – Kolář, Koukal, Ondřej – Stoklasa, Semorád, Rákos. Trenéři: Václav Sýkora a Jiří Seidl.

Zápas se v bratislavské Samsung Areně odehrál v prvním dějství ve značné mlze, která znemožňovala jakoukoliv kombinaci. Obě mužstva se tak musela snažit ohrožovat branku soupeře jen skrze nahození a střely z dálky. Poprvé brankáře protivníka ohrozily Pardubice, konkrétně Jiří Cetkovský ve 4. minutě. Na opačné straně mohli v obraně Moelleru operovat hokejisté Hamburgu po vyloučení Michala Tvrdíka.

První třetina se hrála na hranici regulérnosti, kromě husté večerníčkové mlhy, která se dala krájet, trápila hokejisty obou celků i ledová plocha, kde zůstávalo mnoho kaluží. Zatímco se postupem času povedlo mlhu rozehnat, voda zůstala na ledové ploše až do konce utkání.

Velkou šanci měl v 11. minutě Jan Kolář, z otočky však pouze minul Pelletierovu branku, chvíli na to zahrozila střela Radovana Somíka. Pardubičtí se pokoušeli o kombinace, které nebyly prakticky možné, Hamburčané více vsázeli na přímočarost a svižnost v zakončení.

V 17. minutě minul branku puk po chytré teči Tvrdíka, těsně předtím ale došlo k nepříjemné události, kdy těsně po buly Vitalit Aab fauloval vysokou holí Tomáše Divíška. Ten musel být odvezen do nemocnice s natrženým obočím.

Do druhého dějství sice aktivněji vstoupili Pardubičtí, byl to ale Hamburg, jenž vstřelil první gól. Po dlouhém obléhání, ve kterém Koukalova formace dělala neplechu v německé obraně, vyhodili hokejisté Freezers z pásma, pro puk si dojel Francois Fortier a blafákem do bekhendu překonal Martina Růžičku – 1:0.

Inkasovaný gól nakopl Pardubické k ještě vyšší aktivitě. Zatímco Němci hráli spíše na brejky a rychlá přečíslení, Východočeši se snažili trpělivým útočením dostat soka do nesnází. Ve 35. minutě měl velkou šanci Libor Pivko, sám mezi kruhy však trefil jen brankáře Hamburgu. O chvíli později z podobné pozice nepotěšil pardubické příznivce Libor Pivko.

I Hamburg měl šance posunout se směrem tři body. Třeba na počátku třetí dvacetiminutovky Pielmeier trefil po rychlém průniku pravou tyč Růžičkovy branky. Pak zahrozil Blanchard svým nahozením od modré.

Hokejisté Hamburgu Freezers se snažili bránit těsné vedení za každou cenu, občas to ale s důrazem přehnali. Pozorný rozhodčí Vladimír Baluška je tak častěji posílal na trestnou lavici. Žádnou výhodu však Moeller nezužitkoval. Do největší šance se dostal při vlastním oslabení, ve kterém ujel Libor Pivko, ale byl faulován.

K nařízenému trestnému střílení se rozjel sám postižený hráč, pokusil se rozhýbat brankáře Hamburgu, ale ten jeho úmysl vykonat blafák vystihl a zneškodnil. O chvíli později zastavila Zdeňka Ondřeje před srovnáním kosa jménem krosček od Sommerfelda.

A tak se Pardubice dočkaly až v samotném závěru. Zasloužené vyrovnání přinesla nenápadná akce dvojice Jan Kolář – Petr Koukal. Prvně jmenovaný nahodil žabičku na svého najíždějícího parťáka, ten vložil do kotouče hůl a jednou rukou jej v čase 58:49 poslal pod víko – 1:1.

V samotném konci měl solidní příležitost Jan Semorád, ale dvě sekundy před koncem trefil z nadějné pozice pouze hamburského brankáře. Šedesát minut hry vítěze nenašlo, pomoci tak mohlo prodloužení.

A stalo se. Chyba v rozehrávce HC Moeller Pardubice předznamenala konečný výsledek, v čase 63:24 se sám před kasou ocitl střelec Fortier a přičaroval Hamburgu druhý bod.

Pardubice tak získaly v základní skupině Vladimíra Dzurilly 4 body, o jejich dalším působení na turnaji rozhodne zítřejší mač mezi Košicemi a Hamburgem. V případě vítězství košického celku si Moeller zahraje v neděli od 19.00 hodin finále, pokud vyhraje německý celek, budou Pardubice hrát od 16.00 hodin o konečné 3. místo na turnaji.

Jiří Seidl (HC Moeller Pardubice): „Těžko se toto utkání hodnotí, hrálo se na hranici regulérnosti, ale to bylo pro obě mužstva stejné. Spíše než hokej to byl boj, góly padaly spíše náhodné a se štěstím. Nejvíce problémů nám dělala kvalita ledu, která znemožňovala jakoukoliv kombinaci a pohyb. Mlha nám až takové obtíže nedělala, jenom jsme tak neviděli ze střídačky.“