3.1.2013

Pardubice na Liberec umí, porazily jej popáté v řadě

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice zvítězili v předehrávce 36. kola Tipsport extraligy v Liberci 4:1. Východočechy poslal do vedení narozeninový oslavenec Tomáš Zohorna z trestného střílení, Východočeši utekli do rozhodujícího náskoku ve druhé třetině po trefách Tomáše Noska a Roberta Kousala. Povedený večer v Tipsport areně zakončil Jiří Cetkovský střelou do prázdné brány soupeře.

Tipsport extraliga, 36. kolo, čtvrtek 3.1.2013, Tipsport arena

1:4
0:1, 0:2, 1:1
Branky a nahrávky: 51:17 Filippi (Bulíř, T. Urban) – 18:26 Zohorna z trestného střílení (5/5), 20:56 Nosek (Kousal, Kočí; 5/5), 39:23 Kousal (Buchtele, Benák; 5/5), 57:08 Cetkovský (Nahodil, Semorád; 6/5). Rozhodčí: Husička, Turčan – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:5 (1:1, 1:2, 3:2), navíc Nedvěd (Liberec) 10 minut a osobní trest do konce utkání. Bez využití. Diváci: 4237. Střely na branku: 35:34 (9:11, 14:12, 12:11). Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4. Nejlepší hráči: Michal Bulíř – Tomáš Zohorna.
Bílí Tygři Liberec: Pinc – Čakajík, Štich, Vitásek, Výtisk, Čutta, Jánošík, Havíř, Ulrych – Galamboš, Nedvěd, Bulíř – Duda, Filippi, Víšek – Bárta, T. Urban, Vantuch – Dušek, R. Vlach, Bortňák. Trenéři: Filip Pešán, Milan Černý a Miroslav Kapoun.
Dynamo Pardubice: Salfický – Benák, Vašíček, Píša, Drtina, Kočí, Gawryletz – Šagát, Zohorna, Somík – Veselý, Nosek, Starý – Radil, Kousal, Buchtele – Cetkovský, Nahodil, Semorád. Trenéři: Mojmír Trličík a Ladislav Lubina.

Pardubičtí trenéři poslali do branky hostujícího celku Dušana Salfického, ten svůj tým několikrát výrazně podržel. Svou extraligovou premiéru si v Tipsport areně odbyl osmnáctiletý junior Jan Veselý.

Tomáš Zohorna oslavil narozeniny proměněnou penaltou

Na severu Čech se začalo hnedka svižně. Úvodní vteřiny patřily Pardubicím, ty podnikly několik nebezpečných výpadů. První vážnější šanci měl ale domácí tým. Ve 4. minutě se k nebezpečné střele z kruhu dostal Petr Nedvěd, jím svižně vystřelený puk trefil pouze boční tyč.

Pardubice měly první vážnější možnost ke skórování v přesilové hře po Vitáskově hákování. Martin Šagát se dostal do zajímavé pozice v blízkosti branky, neproměnil ji však v gól. V následné hře pět na pět sledovala z poloviny zaplněná Tipsport arena vyrovnanou podívanou.

Tu rozčíslo Kočího podražení. Pardubický zadák sledoval z trestné lavice snahu Bílých Tygrů. V ní Ondřej Vitásek nahodil kotouč od modré přímo před gólmana Salfického. Tomu puk utekl a vznikla mela před brankou, kterou však vyřešili hostující zadáci.

V této době si ošklivé zranění přivodil Jan Starý. Pracovitý útočník si nešťastně zlomil po jednom ze soubojů záprstní kůstku a utkání pro něj skončilo. Po ošetření v nemocnici se na zápas dodíval ze střídačky.

V 19. minutě se dostaly Pardubice do vedení po bravurně provedeném trestném střílení Tomáše Zohorny. Toho při samostatném úniku podrazil Lukáš Vantuch, dnešní oslavenec měl možnost reparátu, s ním naložil fantasticky: puk si potáhl a přes vyrážečku jej přesnou střelou poslal k pravé tyči Pincovy brány – 0:1.

Tomáš Nosek a Robert Kousal poslali Pardubice do trháku

První minuta prostřední dvacetiminutovky patřila jednoznačně hostujícímu mančaftu, ten dokázal momentální převahy využít k navýšení náskoku. Nejprve se do veliké šance dostal Jan Buchtele, který se sice neprosadil, ale nemrzelo ho to dlouho, neboť chvíli na to se mohl radovat po brance Tomáše Noska.

Václav Kočí nahazoval puk od modré čáry, ten získal Tomáš Nosek a bravurním zakončením zvýšil na 0:2. Druhý extraligový gól pro pardubického odchovance!

Severočeši se snažili srovnat krok, ve 25. minutě málem zahrozila dvojice Michal Bulíř – Petr Nedvěd, jejich povedenou spolupráci ale překazil brankář Salfický. Ten se také blýskl povedeným zákrokem proti Čakajíkově střele ve 31. minutě při liberecké přesilovce.

Velikou šanci měl v 39. minutě Radek Duda. Liberecký raubíř se ocitl před brankářem Salfickým, ale na chvíli zaváhal, čímž se v rozhodující fázi připravil o možnosti skórovat.

Závěr povedené druhé třetiny patřil Pardubicím. Sedmatřicet vteřin před druhou sirénou vystřelil Jan Buchtele a po Pincově zákroku vrátil kotouč do kasy Robert Kousal – 0:3.

Pardubice sice inkasovaly, tříbodovou výhru ale uhlídaly

V posledním dějství se hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice snažili poctivou hrou hlídat nabyté vedení. Skóre mohli navýšit v přesilovce, když za hákování pykal Radek Duda. To se jim ale nepovedlo. Chvíli na to se Pardubičtí úspěšně bránili po vyloučení Martina Šagáta.

V 50. minutě byl za zásah do oblasti hlavy a krku vyloučen liberecký kapitán Petr Nedvěd, ten sledoval z trestné lavice snížení z hole Tomáše Filippiho. Právě on odseděl za něj dvouminutový trest a po návratu na led se prosadil střelou z mezikruží – 1:3.

Velikou šanci měli Liberečtí po vyloučení Tomáše Zohorny v čase 54:24, pardubičtí pracanti však odolali náporu Bílých Tygrů a dovedli zápas do tříbodového konce i díky závěrečné trefě Jiřího Cetkovského do prázdné brány domácích. Pardubice se tak dostaly na dostřel míst v tabulce pro postup do předkola play off

Milan Černý (Bílí Tygři Liberec): „Soupeři jsme to dnes usnadnili. Myslím si, že největší rezerva v naší hře byla v útoku a hře v útočném pásmu, která až na pár výjimek nebyla dobrá. Snadno jsme přicházeli o puky, ale ne díky síle soupeře v defenzivě. Snadno jsme je odevzdávali sami. Jestli poté byly tři tyčky během zápasu, tak si myslím, že to je taková nepříjemná spravedlnost. I v přesilových hrách jsme si měli počínat produktivněji.“

Mojmír Trličík (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Na naší straně je obrovská radost. Nejen za úspěšný výsledek, ale i za způsob, jakým jsme ho dosáhli. Výsledek je dán skvělým brankářem, dodržováním taktiky, která byla v dobré obraně, jednoduchosti, přímočarosti. K tomu patří dobrý pohyb, který jsme myslím měli celý zápas. Nerozhodilo nás ani to, že během krátké doby jsme přišli o dva důležité útočníky v sestavě a v podstatě na tři útoky jsme odehráli více než dvě třetiny. Jak se někdy říká, že se smeká nebo klobouk dolů, tak já bych k tomu přidal vše, co jde. Klobouk, rukavice, čepice dolů před vůlí, snahou a výkonem hráčů.“