14.3.2015

Pardubice makaly, Litvínov udeřil ke konci

LITVÍNOV — Přes zlepšený výkon nestačili hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice ve druhém čtvrtfinálovém utkání na Litvínov, kterému podlehli 1:4. Jediný gól Východočechů vstřelil v závěru první třetiny Lukáš Radil. Domácí získali druhý bod v sérii po slepených brankách ve třetím dějství, poslední gól vstřelili při power play Pardubic.

Tipsport extraliga, ČF2, sobota 14.3.2015, Zimní stadion Ivana Hlinky

4:1
1:1, 0:0, 3:0
Branky a nahrávky: 6:37 Petružálek (Ručinský, Kubát; 5/5), 46:39 Martynek (Trávníček; 5/5), 47:59 Petružálek (Hanzl; 5/5), 59:47 Ručinský (Trávníček; 5/6) – 19:46 Radil (Starý; 5/5). Rozhodčí: Fraňo, Homola – Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:6 (1:3, 2:2, 1:2) Bez využití. Diváci: 6011 (vyprodáno). Střely na branku: 43:18 (17:6, 11:7, 15:5). Srážky: 15:16. Vhazování: 40:28. Blokované střely: 4:6. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1. Nejlepší hráči: Jakub Petružálek – Petr Čáslava.
Litvínov: Francouz – Kubát, Chaloupka, Pavelka, Pavlík, Sklenička, Štindl, Kokeš – Lukeš, Hübl, Jánský – Ručinský, Hanzl, Petružálek – Trávníček, Gerhát, Martynek – Jurčík, Piroš, Majdan. Trenéři: Radim Rulík a Miloslav Hořava.
Dynamo Pardubice: Kristan – Čáslava, Zdráhal, Benák, Havlík, Kolafa, Ščotka, Korím – Sýkora, Zohorna, Venkrbec – Starý, Nahodil, Radil – Tybor, Marcinko, Gašparovič – Špaček, Moučka, Poulíček. Trenéři: Miloš Říha st. a Miloš Říha ml.

Pardubičtí trenéři se rozhodli pro druhé čtvrtfinálové utkání změnit brankáře, Karla Vejmelku vystřídal před třemi tyčemi Robert Kristan. Pardubice oproti pátečnímu utkání předvedly zlepšený výkon, na v pohodě hrající Severočechy to ale nestačilo.

Litvínov se ujal vedení, Lukáš Radil v závěru třetiny vyrovnal

Stejně jako včera nastartovali domácí své motory naplno od prvního vhazování. Už ve 2. minutě Jurčík od mantinelu našel volného Majdana před brankovištěm, jeho bekhend zastavil Kristan betonem.

Vyprodané tribuny Zimního stadionu Ivana Hlinky poprvé bouřily v čase 6:37, kdy se Verva po ukázkové souhře prvního útoku dostala do vedení. Martin Ručinský ideálně načasoval přihrávku na Jakuba Petružálka, který si sjížděl před branku, a navrátilec z Ruska puk poslal v plné jízdě k tyčce – 1:0.

I v dalších minutách předváděla Verva nápaditý hokej hlavně směrem dopředu. V 10. minutě zle dotíral před Kristanovou bránou domácí Pavelka, z následné šarvátky vyšel dvouminutový trest pro Karola Koríma za hrubost, který Východočeši ubránili.

Litvínov měl velikou šanci navýšit své vedení v takřka minutové přesilovce čtyři na tři, svíral červenou partu okolo Roberta Kristana, ale hosté v čele se svým brankářem odolali mohutnému náporu žlutých.

V samotném závěru úvodní části hry se Pardubice radovaly z vyrovnání. Z ostřejšího úhlu po pasu od Jana Starého prostřelil litvínovského gólmana Lukáš Radil – 1:1.

Pardubice měly šance otočit vývoj zápasu

Prostřední dějství bylo prozatím nejpovedenějším ze strany Východočechů v dosavadním vývoji série. Pardubice se vzepjaly a naopak samy si vytvořily několik nebezpečných šancí.

Ve 24. minutě hráli hosté přesilovku po vyloučení Petera Jánského za podražení. Tyborovu teč vystihl Pavel Francouz, Ščotkova rána od modré šla nad. Východočeši měli velikou šanci i v oslabení, když za sekání pykal Jakub Gašparovič. V polovině utkání frknul všem Petr Sýkora, svůj samostatný nájezd ale nezakončil dle svých představ.

Další povzdechnutí pardubické střídačky nad neproměněnou možností přišlo ve 35. minutě, kdy Lukáš Nahodil poslal puk z levé strany před branku, kde se po něm natáhl Radil. A trefil tyčku Francouzovy klece! V závěru druhého dějství Pardubice nevyužily přesilovou výhodu Po Štindlově podražení.

Litvínov dvěma slepenými góly získal druhý zápas série

Verva zvýšila tempo v poslední části hry a zápas proti bojujícím Východočechům nakonec získala. Na začátku třetí dvacetiminutovky sice nevyužila přesilovku, když za držení byl vyloučen Patrik Poulíček. Dvě minuty sice Pardubice ubránily, pak ale kapitulovaly.

Nejprve ve 47. minutě si Rostislav Martynek vyjel z kruhu a bombou pod horní tyčku překonal Roberta Kristana – 2:1.

O 80 sekund později litvínovský stadion bouřil podruhé, když opět zafungovala spolupráce Ručinský – Petružálek. Olympijský šampion nahrál navrátilcovi z Ruska před branku, který i v pádu procedil puk za Kristanova záda – 3:1.

Šanci zdramatizovat zápas měl hostující celek v 52. Minutě, když byl za nedovolené bránění vyloučen Michal Trávníček, početní výhodu ale pardubická parta nedokázala využít.

V závěru hráli hosté power play, tu ale využil ke vstřelení poslední branky třináct vteřin před koncem střetnutí Martin Ručinský – 4:1.

Miloslav Hořava (HC Verva Litvínov): „První dvě třetiny byl soupeř lepší, hrál výborně a měl šance. Ve druhé třetině jsme mohli dostat tři góly a jen díky výbornému Francouzovi byl stav 1:1. Rozhodl šťastný gól, který jsme dali z rohu. Pak jsme dali další gól a to byl rozhodující moment. Dnešní zápas byl ale velice těžký, bylo to pro nás šťastné vítězství. Vedeme v sérii 2:0, ale každý zápas je jiný. V Pardubicích to bude zase jiné, je to těžká série a může být dlouhá.“

Miloš Říha starší (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Ač nerad, tak musím pogratulovat domácím k vítězství. My jsme dnes hráli mnohem lépe (než v pátek), hráli jsme play off. Ve druhé třetině jsme byli i lepším týmem, měli jsme rozhodnout. Šance jsme si vypracovali. Zápas by možná vypadal jinak. Ve třetí třetině jsme od agresivity trošku ustoupili a po chybě jsme z rohu kluziště dostali druhý gól. Litvínov si to pak pohlídal. Sice prohráváme 0:2, ale přesvědčili jsme se, že se s Litvínovem dá hrát.“