17.4.2012

Nervy opět na pochodu, ale Pardubice zvládly přestřelku lépe!

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice dokázali zvítězit v pátém finálovém utkání nad Kometou Brno 6:4. Východočeši vedli už 4:0, Brňané se ale nevzdali a třemi góly v řadě snížili na rozdíl jediné branky. Jiří Cetkovský svým druhým gólem ale posunul Pardubice k důležité třetí finálové výhře, kterou stvrdil Martin Bartek při brněnské power play.

Tipsport extraliga, F5, úterý 17.4.2012, ČEZ Arena Pardubice

Kometa Brno

6:4
3:0, 1:3, 2:1
Branky a nahrávky: 5:46 Cetkovský (Semorád), 17:36 Nahodil, 18:26 Somík (Bartek, Píša), 22:23 Píša, 46:58 Cetkovský, 58:46 Bartek (T. Zohorna) – 22:38 Jakub Svoboda (Divíšek, Bičánek), 35:03 Balej (H. Zohorna), 35:58 Vašíček (Divíšek, Erat), 58:19 Dlouhý (Balej). Rozhodčí: Polák, Šindler – Bláha, Gebauer. Vyloučení: 5:7, navíc Čermák (Kometa Brno) 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 10 050 (vyprodáno). Střely na branku: 44:30. Průběh utkání: 4:0, 4:3, 5:3, 6:4. Nejlepší hráči: Jiří Cetkovský – Jiří Vašíček. Stav série: 3:2.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Kolář II, Klobouček – Kolář I, Koukal, Starý – Semorád, Cetkovský, Rákos – Bartek, T. Zohorna, Somík – Nahodil, Kousal, Buchtele. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Kometa Brno: Trvaj (22:23 Hovi) – Kováčik, Žižka, Bičánek, Vašíček, Hruška, Malec, Švrček – Jaroslav Svoboda, Čermák, Dlouhý – Erat, Divíšek, Jakub Svoboda – Balej, Koreis, H. Zohorna – Němec, Polodna, Káňa. Trenéři: Zdeněk Venera a Lubomír Oslizlo.

Do sestavy Komety Brno se vrátil útočník Radek Dlouhý, soupiska Východočechů nedoznala žádných změn. Domácí toužili navázat na svou bezchybnou bilanci pátých zápasů, Kometa dosud v play off neprohrála venku v základní hrací době. Pardubice přes vykolejení ve druhé třetině potvrdily pro ně příznivá čísla.

17:5 na střely – 3:0 na góly

Nástupu domácích hokejistů pomohla přesilovka, už ve 4. minutě byl za hákování vyloučen Jaroslav Svoboda. Východočeši sice tuto početní výhodu nevyužili, ale šest sekund po návratu brněnského útočníka se prosadil Jiří Cetkovský. Nejvyšší stožár si najel do zakončení a bekhendem pověsil kotouč pod horní tyčku – 1:0.

Kometa měla obrovskou možnost srovnat stav v polovině prvního dějství. Nejprve šel za držení ven Jakub Koreis, toho ale v krátkém sledu na pardubické straně doplnili pardubičtí Somík s Benákem a Brňané hráli šestaosmdesát sekund ve čtyřech proti třem. V této pasáži ale selhali, domácí se bez větších obtíží ubránili.

Důležitý direkt si Pardubice schovaly do závěru úvodní dvacetiminutovky. Nejprve Divíškovu chybnou rozehrávku vystihl Lukáš Nahodil. Třebíčský odchovanec si s nabídnutou šancí poradil excelentně: ze strany si najel do střelecké pozice a švihem se trefil přímo do šibenice nad Trvajovo rameno – 2:0.

O padesát sekund později se vyprodaná aréna opět radovala. Ke zablokovanému puku po střele od modré se dostal Radovan Somík a šťouchl jej několik centimetrů za brankovou čáru. Rozhodčí Polák za brankou vše dobře viděl, přesto se musel poradit u videa – 3:0.

Pardubice utekly na 4:0, Kometa pak začala mocně dotahovat

V úvodu prostředního dějství dohrávali domácí přesilovku, Kometa se ale ubránila. Hůře dopadla brněnská obrana po Píšově střele od modré v čase 22:23. Pardubický zadák získal kotouč a ihned jej vší silou narval na Trvajovu branku. Odrazem od jeho masky se černá guma dostala do sítě – 4:0.

Kometa, která vystřídala brankáře a Sasu Hovi nahradil Jiřího Trvaje, odpověděla záhy. Východočeši nezastavili najetého Jakuba Svobodu, který dostal ideální pas od Tomáše Divíška, a ten prostřelil Martina Růžičku – 4:1.

Jihomoravané mohli snížit poté, co Václav Benák dostal dvě minuty za nedovolené bránění. Kometa vyjma závěru nesehrála početní výhodu ideálně, gólman Růžička jejich konečný nápor pokryl.

Pardubice mohly zvýšit zpět na rozdíl čtyř branek po trestech pro beky Bičánka s Hruškou, hrály téměř minutu a půl proti třem, ale přes obrovský tlak výhodu neproměnily. Puk párkrát skákal brankovištěm, ale cestu do území pardubické radosti si nenašel.

V polovině utkání měl hostující celek možnost hrát skoro celé dvě minuty v pěti proti třem, Kometa zmáčkla Pardubice v jejich pásmu, v této fázi ale domácí pořádně podržel gólman Růžička. Ten zlikvidoval ostré střely Žižky, Kováčika a Čermáka.

A pak přišly velké chvíle Brňanů! V čase 35:03 ujel Hynek Zohorna po pravé straně, nahodil puk před bránu, odkud jej přímo do ní doklepl Jozef Balej – 4:2.

O pětapadesát sekund později se Kometa radovala potřetí! Divíškovo nahození od pravého mantinelu vyrazil brankář Růžička před sebe, kde si ho našel Josef Vašíček a brněnský bek poslal kotouč za záda pardubického brankáře – 4:3!

Pohodlný čtyřbrankový náskok domácích byl najednou ta tam, Kometa neskutečně ožila, Pardubice naopak reagovaly oddechovým časem. V závěru druhé třetiny vyhodil Milan Hruška puk mimo hrací plochu, a tak se Východočeši mohli uklidnit přesilovkou. Ještě před ní nebezpečně v brněnském pásmu operovala útočná dvojice Koukal – Kolář, ale Jihomoravané odolali.

Pardubice výhru uhájily

Hosté zvládli bez větších obtíží i pardubickou početní převahu poté, co Jakub Koreis nedovoleně bránil soupeře. Až na střelu útočníka Koláře se Pardubicím nepovedlo vážněji ohrozit brankáře Hoviho.

Východočeši působili zakřiknutým dojmem, ono se není čemu divit, když z jasného zápasu vytvořila Kometa parádní drama. Jenže hostům hrubě nevyšla situace ve 47. minutě, to důrazný Jiří Cetkovský obral o puk Jakuba Koreise a v klidu jej po bekhendovém blafáku poslal za finského brankáře – 5:3.

Pardubičtí hokejisté pak získali ztracenou pohodu, naopak pro Kometu to byl těžký direkt. Místo střádání plánů na obrat, se musela vyrovnat se dvougólovým mankem. Ve vyprodané ČEZ Areně ožilo i do té chvíle opařené pardubické publikum.

Více než čtyři minuty před koncem základní hrací doby odvolali brněnští trenéři gólmana a dlouhou hru bez brankáře zužitkovali v čase 58:19, kdy brankáře Růžičku překonal Radek Dlouhý – 5:4.

Po zavezení kotouče do pásma pokračovala hostující hra bez brankáře, toho využil Martin Bartek. Slovenský útočník dostal pas od Tomáše Zohorny a od modré čáry přesnou střelou vzduchem definitivně uklidnil domácí hokejisty – 6:4.

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Do utkání jsme vstoupili opatrně a až po nějakých třech čtyřech minutách jsme se trochu osmělili a zvýšili aktivitu. Myslím, že pak jsme odehráli dobrou první třetinu a dostali se do jasného vedení. Bohužel - tak jak to umíme asi jen tady v Pardubicích - jsme pak začali vyučovat hokej, přestali být důrazní a nechali si snížit. Začali jsme se pak bát o výsledek a dělali věci jinak, než jsme si říkali. Udělali jsme z toho zajímavý zápas, ale ne pro nás trenéry a myslím, že ani ne pro hráče. Bylo to zbytečné drama až do konce. Ve druhé a třetí třetině se to utkání mělo odehrát jinak. Jsem ale rád za třetí bod a první mečbol.“

Zdeněk Venera (HC Kometa Brno): „Zápas rozhodly jednak naše chyby nebo góly, které jsme dostali po situacích, kdy jsme měli puk na hokejce a špatně jsme s ním naložili, a ten špatný začátek. V první třetině jsme působili ospalým dojmem, domácí hráli aktivně a vytvořili si dostatečný náskok. Pozitivní je, že za stavu 4:0 to mužstvo nezabalilo a udělal se z toho pěkný zápas. Dvakrát jsme dotáhli na rozdíl jediného gólu, ale vyrovnat se nám bohužel nepodařilo.“