11.1.2015
David Košinár, Jan Hrabal

Nádherný obrat! Pardubice ve třetí třetině otočily duel s Energií

KARLOVA VARY — Velecenné tři body! Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice sice prohrávali na ledě Karlových Varů po čtyřiceti minutách o dvě branky, v závěrečném dějství ale nezdolnou vůlí a odhodláním vstřelili tři branky a získali zápas. Nejprve hned po 21 vteřinách snižoval Tomáš Zohorna, poté srovnal Lukáš Nahodil a pardubické povstání dokonal svým prvním gólem v Tipsport extralize Tomáš Marcinko využitou přesilovkou pět na tři!

Tipsport extraliga, 37. kolo, neděle 11.1.2015, KV Arena

Karlovy Vary

2:3
0:0, 2:0, 0:3
Branky a nahrávky: 22:29 Vachovec (Balán; 5/5), 33:35 Balán z trestného střílení – 40:21 Zohorna (Marcinko, Píša; 5/5), 48:00 Nahodil (Kaut, Ščotka; 5/5), 51:20 Marcinko (Sýkora, Benák; 3/5). Rozhodčí: Svoboda, Šindler – Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:6 (0:2, 2:1, 2:3). Využití: 0:1. Diváci: 3745. Střely na branku: 35:36 (9:10, 13:14, 13:12). Srážky: 4:6. Vhazování: 37:39. Blokované střely: 10:7. Průběh utkání: 2:0, 2:3. Nejlepší hráči: Stanislav Balán – Tomáš Marcinko.
Karlovy Vary: Habal – Harant, Sičák, J. Tomeček, Redlihs, Šmach, Bičánek, Dvořák – D. Hruška, Balán, Vachovec – V. Tomeček, R. Hruška, Duda – Koblasa, Skuhravý, Micka – Gorčík, Heizer, Pšurný. Trenéři: Karel Mlejnek, Jaromír Kverka a Pavel Kněžický.
Dynamo Pardubice: Kristan – Čáslava, Gregorc, Havlík, Benák, Ščotka, Píša, Korím, Čutta – Zohorna, Špaček, Sýkora – Tybor, Nahodil, Radil – Starý, Marcinko, Gašparovič – Cetkovský, Kaut, Voženílek. Trenéři: Miloš Říha st. a Miloš Říha ml.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice odjeli na západ Čech s jasným cílem potvrdit páteční výhru se Spartou a porazit Karlovy Vary počtvrté v řadě. I když po druhé třetině prohrávali o dvě branky, tak vynikajícím obratem to v závěrečném dějství dokázali.

V první dvacetiminutovce kralovali brankáři

První třetina začala ve vysokém tempu. Více ze hry měli domácí, kteří si dokázali vytvořit i první velkou šanci zápasu, ve které se ocitl Václav Skuhravý, jehož bekhendovou dorážku ale stihl Kristan se štěstím pokrýt. Pardubice se také nenechaly zahanbit. Nahodil vybojoval v rohu kotouč, najel si před Habala, ale nedokázal propasírovat kotouč skrz ležícího domácího gólmana.

Přibližně v polovině třetiny se v závaru před bránou Kristana objevil dorážející Duda s Vojtěchem Tomečkem, ale pardubický gólman měl pevně přitisklý beton u své tyče. Ani ne o minutu později přišla další velká šance Energie. Micka přenechal puk do tandemu Koblasovi, který tvrdou střelou provětral pohotovou lapačku Kristana. Domácí se dočkali i přesilové hry, která se jim ale vůbec nepovedla. Největší příležitost měl David Hruška, který těsně před brankářem tečoval kotouč, jenž jen o pár centimetrů minul pravou tyč. O chvilku později se prokličkoval až před Kristana Vojtěch Tomeček, ale hostující gólman nenechal žádnou mezírku ke skórování.

Na konci první třetiny ještě dostala Energie možnost druhé přesilové hry, ale ani tato nebyla využita, a tak se šlo do kabin za bezbrankového stavu.

Karlovy Vary vstřelily dvě branky…

Do druhé třetiny vlétli domácí stejně jako do té první, což se jim vyplatilo a ve dvacáté třetí minutě se dokázal prosadit Michal Vachovec, který si vybruslil z rohu až před Kristana a přesnou střelou mezi ruku a tělo poslal Energii do vedení – 1:0. I v dalších minutách Karlovy Vary tlačily, ale nedokázaly přidat další branku. Ve 28. minutě měli domácí k dispozici další přesilovou hru, když si na trestnou lavici šel sednout Petr Sýkora. Jenže ani třetí početní výhodu nedokázala Energie přetavit v branku, a tak se pokračovalo stále za jednobrankového vedení domácích.

Velká šance ovšem přišla při hře pět na pět. Skuhravý projel až na útočnou modrou čáru, odkud vypálil dělovku, která se odrazila od zadního mantinelu přímo na hůl Vojtěcha Tomečka, který ale nedokázal usměrnit kotouč do odkryté brány. Ve 34. minutě byl na modré čáře podražen Stanislav Balán a sudí po krátkém váhání rozhodl o trestném střílení, které sám faulovaný, přesnou střelou nad vyrážečku, proměnil – 2:0.

Tři minuty před koncem třetiny dostali domácí možnost, po faulu na Radka Dudu, dalšího trestného střílení. Karlovarský kapitán předvedl artistické zakončení, které se zastavilo o tyč Kristanovy brány.

… a pak přišel velkolepý zvrat!

Třetí část načaly po dvaceti vteřinách Pardubice snižující brankou. Tomáš Zohorna si nabruslil před Habala a dokázal zasunout kotouč ke vzdálenější tyči branky domácího gólmana – 2:1. Východočechy snižující gól pořádně nakopnul – hnali se za vyrovnáním.

Ve 49. minutě přišel trest a vyrovnávací branka Lukáše Nahodila, který využil toho, že Habal neudržel puk a zametl ho do prázdné brány – 2:2.

O dvě minuty později šla Energie do tří, po vyloučeních Redlihse a Skuhravého. Domácí se dlouho dobře bránili, ale nakonec Pardubice stejně skórovaly, když se opět k dorážce dostal Tomáš Marcinko a svým prvním gólem v naší nejvyšší soutěži dokonal obrat – 2:3.

Těžké chvíle po Starého nedovoleném bránění v čase 55:55 Pardubice přežily bez úhony, stejně tak více než minutovou hru Energie bez brankáře. Po vydřené výhře 3:2 si hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice upevnili své postavení v extraligové tabulce v elitní šestce.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): „Projevily se naše staré bolesti. Více než dvě branky jsme naposledy vstřelili někdy před Vánoci Spartě. Příležitosti dnes určitě byly. Před poslední třetinou jsme hráčům zdůrazňovali, že soupeř změní sestavu a nebude se chtít s nepříznivým výsledkem jen tak srovnat. Bohužel první inkasovaná branka vznikla z naší velké nekoncentrovanosti při vstupu do poslední třetiny. U druhé sehrálo roli velké štěstí a o třetí rozhodla naše obrovská nedisciplinovanost. Prakticky jsme ji soupeři darovali.“

Miloš Říha mladší (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Přijeli jsme povzbuzeni vítězstvím nad Spartou, ale vůbec jsme nehráli to, co jsme si zadali. Po prvních dvou třetinách byl pro nás stav 0:2 ještě dobrý, protože v této části zápasu jsme nic nevyprodukovali. Měli jsme problémy i v obraně. Před třetí třetinou jsme zcela přeházeli sestavu a dali jsme si jednoduché úkoly s tím, že zkusíme soupeře dostat pod tlak. Určitě nám pomohlo to, že jsme po dvaceti vteřinách snížili, potom jsme to i se štěstím dvěma góly otočili. Šli jsme vítězství naproti, za což patří hráčům dík.“