4.2.2011

Na jeden gól se těžko vyhrává, v Pardubicích kralovala Slavia

PARDUBICE — Pouze Lukáš Nahodil v domácím dresu se prosadil v utkání 48. kola se Slavií Praha. Eaton doma nestačil na rivala a podlehl mu 1:3 v zápase, který před desetitisícovou kulisou splňoval přísné parametry play off. Situace okolo postupové šestky se tak velice zdramatizovala.

Tipsport extraliga, 48. kolo, pátek 4.2.2011, ČEZ Arena Pardubice

Slavia Praha

1:3
1:1, 0:1, 0:1
Branky a nahrávky: 15:00 Nahodil (Somík, Bartek) – 13:56 Kuboš (Doležal, Micka), 25:56 Krenželok (Micka, Vašíček), 53:44 Sklenář (Jelínek, Krejčík). Rozhodčí: Hribik, Mikula – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:4, navíc Mezei 5 minut a osobní trest do konce utkání, Koukal 10 minut osobní trest – Micka 10 minut osobní trest. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 10 104. Střely na branku: 33:26. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3. Nejlepší hráči: Radovan Somík – Miroslav Kopřiva.
Dynamo Pardubice: Růžička – Kolář II, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei, Nakládal, Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Nahodil, Somík – Kůrka, Zohorna, Rákos – Buchtele, Špirko, Pineault. Trenéři: Josef Jandač a Pavel Hynek.
Slavia Praha: Kopřiva – Roth, Vašíček, Kuboš, Kolařík, Žižka, Krejčík, Barák – Krenželok, Třetina, Vondrka – T. Svoboda, Jaškin, Tomica – Micka, Jelínek, Doležal – Pospíšil, Sklenář, Poletín – Endál. Trenéři: Vladimír Růžička st., Jiří Čelanský a Josef Beránek.

Do pardubické ČEZ Areny přišla nejvyšší návštěva v této sezoně, 10 104 diváků se přišlo podívat na třaskavý duel dvou velikých rivalů.

Slavia využila přesilovku, pak srovnal Lukáš Nahodil

Úvodní minuty patřily spíše domácím hokejistům, ti se zakousli do svého protivníka, ale do čisté gólové šance se nedostali. Zaváhání Lukáše Krenželoka mohl potrestat Martin Bartek, na druhé straně ve 4. minutě zahrozil Tomáš Svoboda.

První velké šance měla Slavia při své přesilovce. V 9. minutě byl za vysokou hůl vyloučen Martin Bartek a hosté využili této situace k totální ofenzívě. Pardubická obrana nápaditým výpadům Pražanů však se štěstím odolala. Nejblíže ke vstřelení branky byl Tomáš Svoboda, ale ten pouze minul poloodkrytou klec.

Chvíli na to hrál v převaze domácí Eaton. Petr Jelínek si však za nedovolené bránění odseděl celé dvě minuty, i když po Píšově střel měl slávistický brankář co dělat, aby kontroloval následnou spletitou situaci ve svém hájemství.

Další přesilovka už byla využita. Hrála ji Slavia po podražení domácího obránce Koláře, který si na trestné lavici poseděl pouze 55 sekund. Střela Petra Kuboše do změti těl si našla cestu k levé Růžičkově tyči a zapadla do sítě – 0:1.

Vedení vydrželo Slavii pouze 74 sekund. Radovan Somík dostal kotouč do pásma, tam jej nahrál najetému Lukáši Nahodilovi a ten prokličkoval s toušem až do sítě – 1:1.

Slavii posunul do vedení Lukáš Krenželok, pak se pobili Branislav Mezei s Tomášem Mickou

Hokej ostrý jako dobře nabroušená břitva pokračoval i ve druhém dějství. V něm se dostala do vedení Slavia v oslabení! Ve 24. minutě byl sice vyloučen Marek Tomica za držení, ale i on se radoval po úspěšném brejku v podání Lukáše Krenželoka. Ten dostal ideální pas do jízdy od Tomáše Micky a rychlý protiútok proměnil přesnou střelou – 1:2.

Slavia měla na to možnost zvýšit své vedení po Pineaultově hrubosti, americký forvard si počínal nedovoleně při svém doslovném probíjení se do pásma.

Obrovskou šanci měl hostující celek ve 33. minutě, Michal Vondrka pěkně přistrčil na Miroslava Třetinu, který však sám před Růžičkou trefil pouze beton domácího brankáře. Další grandiózní šancí bylo Sklenářovo nastřelení tyče při jasné brankové příležitosti o dvě a půl minuty později.

V ČEZ Areně se hrál oboustranně agresivní a ostrý hokej, po jednom ze zákroku zůstal ležet na ledě domácí útočník Kolář a signalizoval žádost o přerušení hry. Jeho ale sudí nevyslyšeli a chvíli na to hlavní arbitr poslal za protesty pardubického kapitána Koukala na deset minut mezi trestoměřiče.

To nebylo všechno, ve 38. minutě se do pěstního souboje pustili domácí obránce Branislav Mezei a slávista Tomáš Micek s tím, že oba výtečníci byli po pěstní výměně názorů posláni do kabin.

Těsně před druhou sirénou dostal dvojitý menší trest za vysokou hůl Jan Buchtele, Slavia tak vstupovala do třetí dvacetiminutovky s více než tříapůlminutovou početní výhodou.

Slavia zvýšila a zápas si zkušeně pohlídala

Tu ale Pražané nevyužili, nevypracovali si ani vážnější šanci k ohrožení pardubického brankáře. Východočeši toho pak mohli využít po vyhození puku Dmitrijem Jaškinem, ale i oni naložili s početní převahou neproduktivně, i když obléhali slávistické postavení, co mohli.

Pardubice se snažily hrát útočně, jednobrankové manko je nutilo k ofenzivní hře, Slavia naopak vyrážela k pravidelným a hlavně velmi nebezpečným přečíslením. Jiří Doležal a pak Marek Tomica nebyli daleko k navýšení hostujícího vedení.

V čase 52:14 byl za sekání vyloučen domácí útočník, který předtím upadl po souboji s jedním ze slávistů. Fanoušci Pardubic se čílili, žádali si potrestání předchozího zákroku, během komerční přestávky naházeli na led několik lahví, po krátké odmlce se ale pokračovalo.

Slavia přesilovku využila, v jejím závěru se do rychlé akce dostal Jakub Sklenář a svou akci proměnil s lehkostí: blafákem do forhendu poslal Slavii do vedení 1:3 z domácího pohledu.

Východočeši mohli kontrovat v přesilové hře po vyloučení Tomáše Žižky, ale slávistická obrana si situaci pohlídala. Eaton se snažil zápas zdramatizovat i časným odvoláním brankáře v čase 57:51, ale byli to hosté, kdo mohl skórovat, neboť Marek Tomica trefil tyč.

Josef Jandač (HC Eaton Pardubice): „Bohužel jsme vždycky museli dotahovat vedení soupeře, to bylo asi klíčové. Slavia byla urputná, bojovala a my nedokázali proměnit jednotlivé situace a šance, o kterých hokej je. O našem neúspěchu rozhodla i naše nedisciplinovanost, i když tam byly sporné momenty a hráči byli podráždění a nedokázali ovládat emoce.“

Jiří Čelanský (HC Slavia Praha): „Hokej, který jsme předvedli v Pardubicích, hrajeme už pět kol. Obrovsky bojujeme, snažíme se hrát kompaktně hlavně v předbrankovém prostoru a na venkovních stadionech se nám to daří. Proto teď děláme body. Tím chci hráčům poděkovat.“