4.4.2007
Vladimír Gregor

Moeller třikrát vedl, nakonec prohrál v prodloužení

AKTUALIZOVÁNO O FOTOGRAFIE A NEOFICIÁLNÍ STATISTIKY! Úchvatnou podívanou rekordní návštěvě novodobé historie pardubického stadionu nabídli protagonisté prvního finálového utkání. Domácí se dostali zásluhou Petra Sýkory a Tomáše Rolinka v první třetině do dvougólového vedení, ale Sparta dokázala ve druhém dějství náskok Moelleru smazat, přestože na 3:1 nahozením od modré zvyšoval František Mrázek. Moeller se v úvodní třetí dvacetiminutovky dostal do vedení po dorážce Jana Snopka, ale následná odpověď Jakuba Langhammera dotáhla zápas do prodloužení. V něm byla úspěšnější Sparta, v přesilovce ujela dvojice Jaroslav Hlinka – Ondřej Kratěna a druhý jmenovaný rozhodl o vítězství hostí.

O2 extraliga, F1, středa 4.4.2007, ČEZ Arena Pardubice

4:5p
2:0, 1:3, 1:1 – 0:1
Branky a nahrávky: 9:44 Sýkora (Píša), 11:50 Rolinek (Sýkora), 28:32 Mrázek, 41:24 Snopek (Čaloun) – 27:11 Hlaváč (Netík), 37:14 Ton (Kratěna), 37:50 Sivek (Hlinka), 44:10 Langhammer (Ton), 65:33 Kratěna (Hlinka). Rozhodčí: Homola, Šindler – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:2. Diváci: 9450 (vyprodáno). Střely na branku: 40:34. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:3, 4:3, 4:5.
Dynamo Pardubice: Lašák – Píša, Čáslava, Snopek, Havíř, Linhart, M. Čech, M. Šeda – P. Sýkora, M. Hlinka, Rolinek – Čaloun, Pucher, Pivko (21. Cetkovský) – Kolář, Koukal, Ondřej – Mrázek, T. Blažek, Andrašovský. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.
Sparta Praha: Duba – Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Hanzlík, Černošek, Benýšek, Tabaček – Zelenka, J. Hlinka, Hlaváč – Ton, Langhammer, Kratěna – Netík, Sivek, Dragoun – Podlešák, Štrba, Rob. Trenéři: František Výborný a Marian Jelínek.

On line přenos Statistiky zápasu Zápis o utkání Referát ČTK

Sýkorova krasojízda nastartovala Pardubice

Fináloví soupeři načali první duel o extraligový trůn s velkým ostychem a byla to Sparta, která nasměrovala první střelecký pokus zápasu na soustředěného Lašáka, byť jen ze středního pásma. Ostrý zákrok si však jako první připsal hostující Duba, jenž si pohlídal ránu Andrašovského z levého kruhu. Hůře mu bylo o dvě minuty později, kdy se dvakrát k zakončení prodral Libor Pivko a sparťanský gólman vůbec netušil, jak proti jeho pokusům zasáhl.

Utkání nabralo velké obrátky, další ostrou ránu vyslal na Dubu po závaru Píša, na druhé straně se mezi kruhy nebezpečně proplétal Zelenka. Ochozům pořádně zatrnulo po hrubce Havíře, po níž se sám na Lašáka řítil Ton. Jeho nesprávné vyhodnocení situace, kdy se snažil ještě přihrát, stálo Spartu velkou šanci. Gólového momentu se diváci dočkali při hře ve čtyřech na obou stranách. Sýkora dostal od Píšy přihrávku do jízdy, natlačil se před Dubu a bekhendem našel skulinku mezi jeho betony – 1:0.

Regulérní přesilovou hru dostaly Pardubice k dispozici po útočném faulu Štrby a pro Spartu bylo znovu zle. Rolinek zpoza branky našel volné místo u Dubovy tyčky a ochozy znovu explodovaly – 2:0. Obdobnou kulišárnou zkusil kontrovat Martin Štrba, jenže na brankáře Pardubic si nepřišel.

V osmnácté minutě hry předvedl parádní minelu bek Černošek a na konci rychlého přečíslení Pardubic byl sám před Dubou Kolář. Místo gólové střely následoval nepříliš důrazný pokus mezi betony, jenž pouze zvedl sebevědomí gólmana hostů. Sparta ještě do přestávky mohla snížit. Pardubickou obranu dokonale paralyzoval útočný klenot Pražanů Jaroslav Hlinka, k jejich smůle mířil ale pouze do břevna.

Slepené góly Sparty znamenaly vyrovnání

Druhou část načala lépe Sparta, jež zasypala Lašáka sprškou střel. Nejblíže brance byl nejspíš jednoruč tečující Michal Dragoun, jenž řádně protáhl oporu Moelleru. Tlak Sparty rázně uťala Pucherova formace, která si vytvořila drtivý tlak a Dušan Andrašovský nebyl daleko třetí brance. Jenže Spartě se podařil rychlý protiútok a rychlonohého Tona nedovoleně stáhl k ledu Havíř. V oslabení nejprve pořádně zahrozil neudržitelný Sýkora, který si povodil Černoška, ale v koncovce na dlouhou hůl neobelstil Dubu.

Sparťané vytěžili z celé výhody pouze příklep Tona z mezikruží, ten si ale za Lašáka cestu nenašel. Po zákroku Píši u hrazení dostali Pražané prakticky hned vzápětí k dobru další početní výhodu a tu už se jim podařilo zužitkovat. Zapomenutý kotouč si našel před Lašákem Hlaváč a došťouchl jej za pardubického brankáře – 2:1.

Gól ve vlastní síti Moeller znovu nakopl. Dubovi nejprve pomohla levá tyč po Čalounově teči, ale ani jí pořádně nestačil poděkovat a už tahal kotouč z branky. Mrázek zachytil na modré vyhazovaný kotouč a bez skrupulí jej poslal nad rameno nechápajícího Duby – 3:1. Pardubice navíc následně po faulu na Blažka dostaly výhodu přesilové hry, ve které zblízka dvakrát dorážel Čaloun.

Domácí si bez větších potíží hlídali vypracovaný náskok a byli to spíše oni, kdo mohli své vedení ještě zvýraznit. Po další chybě Pražanů dával v situaci 2 na 1 prudký puk na Rolinka před prázdnou branku Sýkora, ale ke smůle Moelleru nemířila pardubická šedesátka přesně. A tak udeřilo na opačné straně. K dorážce Kratěnovy střely se dostal Petr Ton a bekhendem šťastně umístil kotouč za bezmocného Lašáka – 3:2. A aby toho nebylo málo, jen o 36 vteřin později vyhrál Hlinka buly na Sivka a pardubický gólman máchl lapačkou do prázdna – 3:3. V poslední minutě měl na holi vedoucí branku ještě Koukal, hákovaný však neměl dostatek potřebného klidu.

Moeller vedení neudržel, Sparta dotáhla duel do prodloužení

Třetí dějství zahájila dohrávaná přesilovka Pardubic při trestu Černoška, ale za nerozhodného stavu se domácímu celku již s takovou lehkostí nehrála. A přesto, nebo možná právě proto se zrodil gól. Nedůrazně vyhozený kotouč se vrátil před branku, kde zcela sami operovali dva pardubičtí hráči, Čaloun se sice ještě neprosadil, nadvakrát dorážející Snopek však už ano – 4:3. V následné eufórii se Sparta zuby nehty bránila drtivému tlaku Moelleru hnaného frenetickou diváckou kulisou a byl to Kolář, který měl na holi po totální rozborce hostující obrany další branku.

Neuvěřitelný hokej ale zdaleka nekončil. Sparta obdivuhodně zvedla hlavu a zcela nečekaně vyrovnala. Špatně bráněný Ton stihl vystřelit a Langhammer byť v pádu stihl poslat kotouč za Lašáka – 4:4. O infarktové situace nadále nebyla nouze. Sýkorův projektil od modré olíznul horní tyčku, po akci Sparty v opačném rohu kluziště pálil ze tří metrů Ptáček nad. V polovině třetiny dostal Moeller výhodu přesilové hry po pěkném průniku Čalouna, který zastavil až nedovoleným zákrokem Tabaček.

Pardubice držely Spartu v kleštích a Duba se musel vytáhnout proti tečím Koláře a Hlinky. Hostující gólman uspěl i proti chytrému pokusu Sýkory, na výbornou lapil také švih Puchera. Utkání se nezadržitelně blížilo k prodloužení, ačkoliv se zejména domácí snažili o rozhodnutí v základní hrací době, seč mohli. Čtyři minuty před třetí sirénou Sivek nedovoleně bránil v chytání Lašákovi a byla z toho přesilovka.

Pochopitelná nervozita svazovala hráčům ruce a nahrávala spíše bránícímu souboru. Pražané se také bez větších potíží ubránili, a tak se hned první duel série musel nastavovat.

Čáslava nedal a Kratěnův kontr urval Pražanům první výhru

Desetiminutové prodloužení mohlo skončit hned po 50 vteřinách. Pucher překrásně mezi dvěma bránícími holemi nasměroval přihrávku od mantinelu na najíždějícího Havíře, jenž bez přípravy napálil kotouč pouze do brankového oblouku vedle levé tyče. Sparta se snažila spíše bránit a přenechávala iniciativu domácímu celku. Ten byl v páté minutě nastavení znovu blíže rozhodnutí, Čech si chladnokrevně položil Netíka, švihem nad vyrážečku ale neuspěl.

Vzápětí dostala Sparta obrovskou výhodu. Sudí Homola ukázal pardubickému kapitánu Hlinkovi podražení a poslal Moeller do třech. Nejprve sice po levé straně ujel Čáslava a blafákem zkusil překonat Dubu, ten ale puk nejen chytil, ale stihl rozehrát i vítěznou akci, na jejímž konci zakončil do poloodkryté branky Kratěna po Hlinkově pasu – 4:5.