28.10.2005
Vladimír Gregor

Liberečtí Tygři dobyli pardubickou ČEZ Arenu

Liberecké šelmy naplno loupily v pardubické ČEZ Areně v rámci 19. kola naší nejvyšší hokejové soutěže. Hosté se rychle ujali dvoubrankového vedení, ale dvě zdařilé přesilovky vrátily Pardubicím vítr do plachet. O osudu utkání rozhodly proměněné početní výhody na straně Tygrů, na které už domácí sbor nenašel odpověď.

Tipsport extraliga, 19. kolo, pátek 28.10.2005, ČEZ aréna

2:4
1:2, 1:1, 0:1
Branky a nahrávky: 14:58 Mikeska (Vorel, Mudroch), 21:17 Rolínek (Novotný) – 0:20 Vaic (Novák), 12:30 Jiruš (Rataj), 37:40 Krstev (Rataj), 44:53 Novák (Šachl, Vaic). Rozhodčí: Jebavý – Bejček, Kabourek. Vyloučení: 9:8. Využití: 2:2. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 35:48. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:4.
Dynamo Pardubice: Hylák – Snopek, Kántor, Novotný, Čáslava, Havíř, Mudroch, Linhart, Vágner – Mrázek, Blažek, Hlinka – Čaloun, Mikeska, Rolínek – J. Kolář, Vorel, Lubina – Cetkovský, Tvrdík, Korhoň. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Bílí Tygři Liberec: Hnilička – J. Moravec, Jiruš, Richter, Holub, Derner, Krstev – Vaic, Šachl, V. Novák – Plodek, Vampola, S. Procházka – Rozsíval, Rataj, Tomajko – Klimenta, Víšek, Jech. Trenéři: Josef Paleček, Karel Dvořák a Miroslav Kapoun.

Šokující start

Doslova raketový start do zápasu měl hostující tým, když hned po 20 vteřinách a zmatku v pardubickém brankovišti rozvlnil síťku za Hylákem Vaic – 0:1. Tygry rychlé vedení povzbudilo a když zbytečně fauloval Novotný, naskytla se jim příležitost ke vstřelení pojistky. Domácí obrana sice pracovala spolehlivě, přesto neuhlídala Procházku, jenž měl dost času dorážet z bezprostřední blízkosti.

Domácí se osmělili až po pěti minutách hry, kdy se po nadějné kombinaci opřel do puku z levého kruhu Tvrdík, ale mezírku mezi betony Hniličky nenašel. O další vzruch se v polovině třetiny postaral znovu Liberec, když domácí rozehrávali tak laxně, až nabídli soupeři hned dvě šance v rychlém sledu. S pokusy Procházky i Nováka si však domácí gólman poradil.

Potřebné štěstí mu však o chvíli později chybělo. Jiruš po krátkém nápřahu trefil přes klubko hráčů mezírku mezi Hylákovými betony – 0:2. Pro Pardubice to bylo až příliš kruté, neboť ještě za stavu 0:1 nastřelil Čaloun spojnici Hniličkovy branky. Domácí přesto zbraně nesložili. Nejprve byl sice vyloučen Mikeska za krosček, ale po několika vteřinách ho napodobil hostující Vaic a hrálo se ve čtyřech. Liberecká obrana jakoby ale poté nepočítala s navrátilcem Mikeskou, kterého našla přihrávka nové pardubické akvizice Vorla. Pardubický Mikeš si nejprve položil Hniličku, aby poté přes bezmocného gólmana pohodlně skóroval – 1:2.

Po vstřelené brance Pardubice jaksepatří ožily a před Hniličkou se vařil led. Při signalizované výhodě nejprve Korhoň těsně přestřelil, v následné přesilovce neúspěšně pálili Mrázek, Novotný a Čaloun. V závěru první dvacetiminutovky navíc inkasoval další menší trest kapitán hostí Novák a domácí si tak přenesli půldruhé minuty přesilové hry do další třetiny.

Stavem hýbaly pouze přesilovky

S dohrávanou přesilovkou si pardubičtí poradili na výbornou. V jejím závěru totiž napřáhl na modré čáře Novotný a jeho nabídku zužitkoval přesnou tečí Rolínek – 2:2. Tygři po vyrovnání přidali a následující minuty hry patřily znovu jim. Nejprve se proháčkoval do šance Klimenta, jehož bekhendový pokus vytěsnil Hylák pohotovým rozklekem, posléze fauloval Linhart a Liberci se otevřela přesilovková možnost.

V té hosté uzamkli domácí v jejich obranné třetině a po rychlé kombinaci pálil Novák na poloodkrytou klec Pardubic. Mladý Hylák proti jeho ráně vytáhl doslova hvězdný zákrok a roztleskal zaplněné ochozy ČEZ Areny. Remízový stav uhájil i po další tutovce Rataje a hosté jenom nechápavě kroutili hlavou.

Oživení hry domácích přinesl až průnik Koláře a posléze faul na Čalouna, který sudí bez milosti trestal. Po střele Havíře a následném odrazu puku měl na hokejce vedení Hlinka, ale svůj pokus namířil mimo tři tyče liberecké klece. Pardubicím se dařily kombinace a na konci další z nich stála pohotová rána Čalouna, po které se na ledě strhla krátká potyčka mezi Krstevem a Čáslavou. Oba kohouti si šli posléze ochladit hlavy na dvě minuty na trestnou lavici. Již při hře v plném počtu zmátl Kolář libereckou obranu, zpoza branky si vybruslil až do střeleckého úhlu, jenže minul o několik centimetrů horní tyčku.

Vyrovnání doznal i počet vyloučených v 18.minutě druhé třetiny, kdy se poroučel po natažené Čáslavově holi k zemi Novák. Také hosté se dočkali přesilovkového gólu. Ve skrumáži před Hylákem se nejlépe orientoval Krstev a pohodlně zavěsil – 2:3. Nespokojení diváci zaházeli led nepatřičnými předměty, ale verdikt sudího Jebavého nezměnili. V závěru třetiny šel nejprve za katr posedět po faulu na Havíře Šachl, jenže po minutě přesilovky podrazil libereckého hráče Novotný a síly se vyrovnaly.

Novákova krasojízda nasměrovala Liberec k výhře

Přenesenou výhodu muže v poli měl tentokrát k dispozici Liberec, ale gólový efekt se tentokrát nekonal. Pardubice se bez problémů ubránily a hned po návratu Novotného z trestné lavice si vynutily přesilovou hru. Velké šance spálily Vorel a po Lubinově přihrávce také Kolář. Jenže vzápětí šli do čtyř pro změnu znovu domácí a Liberec zvýšil. Jako mezi solnými sloupy se projel pardubickou obranou Novák a svou spanilou jízdu zakončil neméně efektní střelou do pravé šibenice – 2:4.

Série vyloučených pokračovala a rozhodčí Jebavý nestíhal zdvihat pravici. Liberecký Šachl vyfasoval do třetice dvouminutový trest. Domácí se nadechli k mohutnému náporu a po střele Kántora zvonila znovu horní tyč za Hniličkou. Po bouřlivé odezvě se hlavní sudí nakonec nechal umluvit ke kontrole videozáznamu, ale po dlouhých minutách nejistoty definitivně rozpažil. Domácí tak mohla alespoň trochu uchlácholit další přesilová hra po zákroku Richtra.

Pardubickým střelcům ale nebylo přáno. Na Blažkovu kolmou přihrávku si sjel obránce Havíř, jenže ani on nepropálil výborného Hniličku. Vyprodaná aréna nadále sledovala trápení svých barev, kdy mohl dokonce po rychlém brejku zvýraznit vedení Liberce Vaic. Střeleckou mizérii domácího sboru podtrhl Novotný, neboť ani on si na Hniličku nepřišel.

Liberec pohodlně kontroloval vedení a po brejku Procházky zvonila horní tyč i za Hylákem. Definitivně uťal naději na případný bodový zisk zásahem vysokou holí Kántor a Pardubice tak po třech bodově vydařených zápasech vyšly naprázdno. O převaze a zasloužené výhře hostů svědčil i počet střel po závěrečném sčítání v poměru 28:48.

Vladimír Martinec (Pardubice): „Liberec vyhrál zaslouženě, ale my jsme pustili soupeře zbytečným vymýšlením na modré čáře do laciného vedení. To ovlivnilo možná celý zápas. Je fakt, že soupeř byl důraznější v osobních soubojích, šel víc do branky a přestřílel nás. Naši hráči nehrají důrazně v osobních soubojích, nechodí do těla, hrají složitě. Když je šance vystřelit, tak hledají přihrávku. Měli bychom všechno zjednodušit a vytvořit tlak, abychom se dostali ze situace, ve které jsme.“
Karel Dvořák (Liberec): „Začali jsme velmi dobře, získali jsme dvoubrankové vedení, ale pak jsme chtěli moc útočit a dát ještě nějaký gól. Otevřeli jsme ale hru ve středním pásmu a tím jsme Pardubicím pomohli. Domácí sehráli dobře dvě přesilovky, ale pak naše mužstvo začalo plnit to, co jsme si před zápasem řekli a dovedlo utkání k zaslouženému vítězství.“