14.11.2014
Adam Havel, Jan Hrabal

Hokejisté Pardubic se v Brně gólově neprosadili

BRNO — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice v utkání 20. kola Tipsport extraligy prohráli na ledě Komety Brno 0:5. Východočeši měli v Hale Rondo několik příležitostí, všechny ale pochytal domácí brankář.

Tipsport extraliga, 20. kolo, pátek 14.11.2014, Hala Rondo

Kometa Brno

5:0
2:0, 1:0, 2:0
Branky a nahrávky: 5:22 Dočekal (Mrázek; 5/5), 10:00 Němec (Hruška; 5/4), 37:44 Kempný (Ptáček; 5/4), 48:04 Ton (Hruška, Němec; 5/5), 51:12 Hanzlík (Němec; 5/5). Rozhodčí: Šír, Wagner – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:6 (0:1, 1:3, 4:2). Využití: 2:0. Diváci: 7200 (vyprodáno). Střely na branku: 37:28 (8:10, 16:6, 13:11). Srážky: 13:13. Vhazování: 41:22. Blokované střely: 10:11. Průběh utkání: 5:0. Nejlepší hráči: Marek Čiliak – Radoslav Tybor.
Kometa Brno: Čiliak – Kempný, Ptáček, Hanzlík, Dujsík, Dlapa, Kuboš, Hájek – Hruška, Němec, Ton – Káňa, Čermák, Honejsek – Burian, Koreis, Vondráček – Dočekal, Ostřížek, Mrázek. Trenéři: Vladimír Kýhos, Martin Pešout a Karel Beran.
Dynamo Pardubice: Halász – Čáslava, Píša, Havlík, Benák, Gregorc, Korím, Ščotka – Cetkovský, T. Zohorna, Sýkora – Tybor, Nahodil, Radil – Starý, Marcinko, Kolář – Semorád, Kaut, Voženílek. Trenéři: Zdeněk Venera.

Pardubičtí hokejisté věřili, že mohou využít menší rozehranosti Komety, avšak domácí prokázali, že i po reprezentační přestávce mají kvalitní formu a zápas získali.

Střelecky aktivnější Pardubice nevyužily šance

K prvnímu útoku v zápase se sice dostali hosté, ale ten skončil pouze posunutou brankou. Tempo první třetiny diktovala Kometa. Několik dobrých šancí, které si dokázaly vytvořit všechny čtyři brněnské lajny, pochytal pardubický brankář. V šesté minutě už ale kapituloval. A to, když domácí vyhráli vhazování ve svém obranném pásmu a ihned ve třech zamířili do útoku. Proti jedinému obránci si počínali velmi dobře a celé dílo dokončil Martin Dočekal, jenž si dovolil kličku do bekhendu a kotouč zasunul Halászovi mezi betony – 1:0. Po této brance už to s šancemi obou mužstev bylo půl na půl.

Jenže v desáté minutě fauloval pardubický Semorád a Kometa hrála první početní výhodu. Na její využití potřebovala přesně dvacet sekund, když na konci přesilovkové kombinace stál Vojtěch Němec, který zamířil z vně pardubického čtverce přesně – 2:0.

Brněnský tlak tak svěřenci trenéra Kýhose beze zbytku využili a vypracovali si náskok. Chvíli po druhé inkasované brance zvýšily tempo také Pardubice. Se svou největší šancí na snížení, kdy se dostal Kaut se Semorádem do přečíslení dva na jednoho, ale neuspěli. I když si hosté vytvořili ještě několik dalších příležitostí na kontaktní branku, tak ani jednou se jim to nepovedlo, a to i díky přesným zákrokům Čiliaka. Brno tedy mohlo odejít do kabiny po první třetině hodně spokojené.

Domácí družina navýšila vedení

Kometa do druhé třetiny vlétla opět dobře. Hned po čtyřiadvaceti sekundách střílel Ptáček, jehož střelu si nepříjemně srazil jeden z hostí těsně vedle branky. V následujících minutách si hezké šance vypracovali domácí i hosté, ale ani jedna z nich neskončila brankou na té či oné straně. I přesto měla ze hry víc brněnská Kometa nebo si aspoň vytvářela větší šance. Za zmínku stojí především střídání její třetí lajny, kdy trojice Koreis, Vondráček, Burian motali hlavy hostům před jejich brankou a během tohoto závaru několikrát bezprostředně ohrozili Halásze. Ten však ještě tento tlak ustál.

Tak stejně uspěl slovenský brankář i proti nájezdu Martina Dočekala. Poté však přišly dva fauly Pardubických, přičemž druhé vyloučení Brno už po dvanácti sekundách potrestalo. Reprezentant Michal Kempný se na modré čáře opřel do puku a jeho rána rozvlnila pardubickou síť potřetí – 3:0.

V závěru druhé periody byly na ledě vidět zvýšené emoce, které vygradovali vzájemným trestem za hrubost pro Voženílka a Dlapu. Víc už toho ale ani jeden tým ve druhé třetině nezvládl. Kometa se tak přiblížila třem bodům.

Brno zápas ovládlo

Do začátku třetí třetiny vstoupily oba týmy trochu vlažněji. I když bylo k vidění několik střel, tak žádná z nich nebyla nijak víc nebezpečná. To změnil až Petr Sýkora, který se dostal do sóla, které Čiliak perfektně vychytal. Následnou dorážku Zohorny vytěšnil brněnský gólman na břevno, což potvrdil i videorozhodčí. Ani to Pardubice nesrazilo a dál se snažily snížit. Ale ani Tyborovi se to nepovedlo, byť i on ujel brněnské obraně. Marek Čiliak ukázal, že tohle je jeho večer. Nevyužité šance potrestali domácí chvíli nato. První lajna udělal na brankovišti Halásze pořádný rozruch, který ukončil přesnou střelou bekhendem pod víko Petr Ton – 4:0.

Brnu však ani tohle vedení nestačilo a dál se tlačilo do útoku. Tři minuty po Tonovi uspěl také Jan Hanzlík, jenž si sjel pro Němcovu přihrávku a ke vzdálenější tyčce se trefil přesně – 5:0. To už byla definitivní tečka za zápasem. Všechny ostatní akce už zůstaly nevyužité, i když Kometa mohla přidat minimálně další dvě branky. Konec zápasu už se spíš dohrával, jelikož hosté neměli nejmenší šanci výsledek zvrátit.

Brnu se tedy povedlo po dlouhé reprezentační pauze vyhrát za tři body, když na domácím ledě, před vyprodaným hledištěm, porazilo Pardubice 5:0. Vrátilo tak Východočechům porážku ze sedmého kola. První shotout si připsal Marek Čiliak, jenž k tomu potřeboval osmadvacet přesných zákroků.

Karel Beran (HC Kometa Brno): „Znali jsme sílu soupeře. V minulém kole ve středu se Zlínem hrály Pardubice aktivní celoplošný hokej s dobrým napadáním soupeře. S touto taktikou jsme počítali a připravili se na ni. Rozhodly dva góly v první třetině. V této části zápasu jsme měli větší pohyb a byli agresívnější. V zápase byly i pasáže, kdy mohl soupeř výsledek korigovat. Šance ale Čiliak pochytal. Za stavu 4:0 jsme už věděli, že je rozhodnuto. Musím ocenit celý tým za bojovnost. Nejdůležitější pro nás byl ale pohyb na ledě, v němž jsme protivníka předčili, stejně jako v celoplošných činnostech.“

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Věděli jsme, že Brno posledních deset zápasů odehrálo velmi dobře a je v herní pohodě. Poslední dobou nám venkovní zápasy nešly. Proto jsme chtěli být od začátku aktivní, aby jsme zápas dobře rozehráli. Místo toho nás Kometa předčila ve všech činnostech a získala zaslouženě dvoubrankové vedení. To bylo nejdůležitější pro celkový obraz utkání. Za každého stavu jsme měli příležitosti ke vstřelení gólů, mohli jsme se do zápasu vrátit, což se nám ani jednou nepodařilo. Kometa vyhrála naprosto zaslouženě. Musíme se zamyslet nad zápasy venku, které nehrajeme vůbec dobře.“