13.2.2008
Michal Vilím

Hattrick Jiřího Cetkovského pomohl zničit odpor Vítkovic

PARDUBICE — Že se Pardubicím v domácím prostředí na soupeře z Ostravy v poslední době daří, potvrdil Moeller i v dnešním utkání 49. kola O2 extraligy. Zodpovědná hra všech hráčů v červených dresech, výborný výkon Jána Lašáka a střelecký apetit Jiřího Cetkovského dovedly Moeller k výhře 6:1 nad Vítkovicemi. O svém vítězství rozhodli Východočeši ve druhé třetině, kdy utekli na rozhodující rozdíl. Kromě muže večera Cetkovského se gólově prosadili Michal Tvrdík, Petr Sýkora a Petr Koukal. Výsledek 6:1 znamená, že Pardubice mají s Vítkovicemi v této sezoně lepší bilanci.

O2 extraliga, 49. kolo, středa 13.2.2008, ČEZ Arena Pardubice

6:1
2:1, 3:0, 1:0
Branky a nahrávky: 14:28 Cetkovský (Somík), 17:24 Tvrdík (Rolinek), 26:08 Cetkovský (Nakládal), 28:04 Cetkovský (Nakládal), 37:00 Sýkora (Havíř), 55:57 Koukal (Starý) – 19:58 Burger (Ujčík). Rozhodčí: Turčan – Bláha, Kostka. Vyloučení: 8:6. Využití: 3:1. Diváci: 7128. Střely na branku: 49:42. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 6:1.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Nikolov, J. Nakládal, Havíř, Koma, Linhart, M. Šeda – Sýkora, Rolinek, Tvrdík – Cetkovský, Pucher, Somík – Kolář I, Koukal, Starý – Zohorna, Blažek, Ondřej. Trenéři: Jiří Šejba a Ladislav Lubina.
Vítkovice: Štěpánek (26:08 Prusek) – Ovčačík, Gulaši, Kuboš, Heš, Trnka, Jurečka, Barinka – Klimek, Vala, Burger – Ujčík, Šimíček, Krenželok – P. Hubáček, Jánoš, Svačina – Köhler, R. Hruška, Tomášek. Trenéři: Ernest Bokroš a Petr Bolek.

On line přenos Zápis o utkání Referát ČTK

Dvougólové vedení Moelleru snížil Burger

Na defenzivní strategii trenéra Vítkovic Ernesta Bokroše, s nímž mají Pardubice dlouhodobě poměrně nedobrou bilanci, nasadili domácí čtyři útočné formace. Z nichž se ve čtvrté objevili navrátilci do sestavy Blažek s Ondřejem. Na úvodním vhazování uspěl první centr domácích Rolinek a ofenzivní počínání Moelleru mohlo začít.

A ofenzivní v pravém slova smyslu! Do první ze série příležitostí se prosadil Tvrdík, jemuž zpoza branky nabíjel Rolinek. Doslova jako přes kopírák stejnou situaci předvedla dvojice Pucher a střílející Cetkovský, ale gólman Štěpánek, jenž se překvapivě objevil v kase Ostravanů, jeho pokus z první pod horní tyč vytěsnil. Do další šance se pak prosadila formace Kolář – Koukal – Starý, kdy poslední z nich měl ideální možnost poslat svůj tým do vedení. Ale jeho střela z pozice mezi kruhy jen těsně minula terč.

Naopak hosté se do první šance dostali až v 5. minutě, kdy zle naložil s hráčem hostů bek Nakládal a byl za to odměněn dvouminutovým trestem. Severomoravané roztočili před Lašákem kolotoč střel, kdy se zejména po pokusech Ujčíka, či kapitána Šimíčka kotouč povaloval prakticky na brankovišti. Lašák ale svým soustředěním údery hostů zažehnal.

Následně byl vyloučen elitní útočník Vítkovic Burger, ale Moeller si kromě obávané střely Ondřeje po příhře Blažka příliš střel nevypracoval. Naopak Burger navrátivší se z trestné lavice dvakrát provětral slovenského mága ve službách domácích.

Gólový úder jednoho z týmu však přišel. Bylo to v 15. minutě, kdy podobně jako v úvodu přihrával zpoza branky Somík a Jiří Cetkovský spěšnou ranou procedil puk za jinak pozorného Štěpánka – 1:0. Pro Cetkovského to byl již osmý přesný zásah v této sezoně.

Hned na to se HC Moeller dostal do dvoubrankového vedení. Michal Tvrdík hned po vítězném buly Rolinka dostal prostor a blafákem do bekhendu našel mezírku ve výstroji Štěpánka – 2:0. Domácí tak mohli jít do kabiny s dvougólovým vedením, ale…

… v samotném závěru byl vyloučen domácí Kolář a hned po něm putoval za vyhození puku mimo hrací plochu na trestnou lavici Jan Snopek. Východočeši se tak museli bránit převaze tři na pět. A neuspěli. Dvě vteřiny před koncem, po dlouhém obléhání branky, zavěsil prakticky do prázdné Jiří Burger. Snížil tak na 2:1.

Hattrick Cetkovského zajistil Moelleru pohodu v utkání

Ještě stále v oslabení nastoupili domácí do druhého dějství hokejového večera. Vítkovice se však za jednačtyřicet vteřin k ničemu nedostaly. To ale neplatilo v situaci, kdy až Lašák zachraňoval po rychlém nájezdu Svačiny.

Ve 24. minutě inkasoval Tvrdík trest od rozhodčího Turčana. Naštěstí pro Východočechy však ostřelovaní jejich svatyně v režii druhé eskadry Vítkovických neskončilo dalším gólem. I když zámek hostu byl naprosto smrtící. Dokladem budiž příležitosti dvojce Šimíček – Ujčík.

Dvě minuty na to opět zaúřadoval pruhovaný sudí. A tak si při trestu hostujícího Svačiny našel, po bleskurychlém přechodu do útoku a střele Nakládala, puk Jiří Cetkovský a zblízka překonal brankáře Ostravanů – 3:1. Po této akci stáhl kouč Bokroš ze hry Štěpánka a zaměnil jej za Pruska.

Ovšem ani ten neodolal přesné mušce pardubických hráčů a konkrétně Jiřímu Cetkovskému. Ten v čase 28:04 dovršil svůj první hattrick v extralize! Branky Cetkovský docílil po již druhé nahrávce Nakládala velmi pěknou střelou z pozice mezi kruhy – 4:1.

Vítkovice chtěly s nepříznivým vývojem střetnutí něco udělat a málem se jim to podařilo. Jejich forward Hruška nádherně objel Lašákovu klec, ale ten ještě lepším zákrokem, na brankové čáře, akci hostů zmařil.

Chvíli před koncem třetiny byl ve hře čtyři na čtyři potrestán navíc hostující obránce, se zkušenostmi s NHL, Barinka. Moeller tak měl výhodu čtyři ku třem. Když nejdříve Tvrdík netrefil odkryté místo za Pruskem, trefil jej Petr Sýkora v čase 37:00, kdy mu pečlivě načechral touš Havíř. Východočeši tak mohli strávit druhou přestávku v kabině spokojeni – 5:1.

Pardubice si vítězství v poklidu pohlídaly

Moravané nastoupili to závěrečné třetiny s přáním alespoň zkorigovat stav, který se výrazně vyvinul v jejich neprospěch. Možnost k tomuto pohybu skóre měl Šimíček, jenž málem dostal pěknou přihrávku od Ujčíka. Tuto souhru však překazila dnes spolehlivá pardubická obrana.

Ve 46. minutě dostali hosté výhodu přesilové hry. Dlouho svírali Moeller v útočných kleštích, ale nakonec mohli sami inkasovat. Sehraná dvojce Sýkora – Rolinek ujela, ale faulovaný Rolinek nezakončil přesně.

Série dalších příležitostí se opět objevila v přesilovce. Tentokrát pykal mladík Gulaši. A ofenzivní vzorec v útočné třetině mohli rozestavět domácí. Na konci této situace se ocitnul agilní Cetkovský, který z otočky prověřil připravenost Pruska.

V 53. minutě pelášil na Lašáka útočník Tomášek, ale svůj blafák vzhledem k dotírajícím obráncům Východočechů nenasměroval správně. Tak opět udeřili domácí. Kolář prokličkoval do pásma, přihrál Starému, jenž přistrčil Petru Koukalovi a ten s přehledem překonal již ležícího Pruska – 6:1.

Závěr utkání se již dohrával s menším množstvím příležitostí, až na poslední převahu hostů, ve které zasypali Lašáka sprškou střel. HC Moeller tak sebral všechny tři možné body, které mohl z utkání vydolovat a zaslouženě vyhrál.

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Měli jsme velice dobrý vstup podpořený dvěma brankami a je škoda, že v závěru první třetiny jsme udělali faul v útočném pásmu a potom ještě další, který nás poslal do třech, kde jsme inkasovali.“

Ernest Bokroš (HC Vítkovice Steel): „Pro nás velice důležité utkání jsme nezvládli hlavně v začátku, kdy jsme domácím dovolili vstřelit dva rychlé góly. Nejdůležitějším momentem ale je, že nedáváme góly ze hry.“