2.9.2006
Jan Hrabal, Jan Kratochvíl

HC Moeller vyhrál finský turnaj, skolil Ässät Pori!

AKTUALIZOVÁNO O HODNOCENÍ TRENÉRA MILOŠE ŘÍHY – Pardubičtí hokejisté zakončili letní přípravu nejlépe, jak mohli. V posledním přípravném utkání před extraligovou sezonou přestříleli Ässät Pori, letošního finalistu finské SM-Liigy, 7:3 a vyhráli Avausturnaus ve finské Raumě. V desetigólovém zápase vstřelili Pardubičtí dvě branky v oslabení. Pardubice zvítězily po výborném taktickém výkonu, nerozhodily je ani brutální zákroky soupeře v závěru utkání.

turnaj, sobota 2.9.2006, ---

Ässät Pori

3:7
2:3, 0:1, 1:3
Branky HC Moeller Pardubice: 5:23 Koukal, 17:34 Čaloun, 18:12 Koukal, 26:11 Kolář, 44:34 Starý, 47:23 Píša, 50:12 Ondřej. Vyloučení: 15:21. Využití: 0:1. V oslabení: 0:2. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:4, 3:4, 3:7.
Ässät Pori:
Dynamo Pardubice: Koutský (11. Růžička) – Píša, Novotný, Snopek, Havíř, Koma, Čáslava, Šeda, Linhart, Dvořák – Mrázek, Zahradník, Ondřej – Havíra, Tvrdík, Andrašovský – Čaloun, Koukal, Kolář – Janecký, Starý, O. Nakládal. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.

Oslabené Pardubice nevstoupily do zápasu dobře. V 5. minutě sice srovnal Petr Koukal finské vedení, ale v 11. minutě Moeller opět prohrával.

Po druhé brance soupeře Martin Růžička vystřídal Vladislava Koutského a HC Moeller se nadechl k mohutnému obratu. Ještě v první třetině stihl skóre otočit, trefili se Jan Čaloun a Petr Koukal v oslabení. Pardubice pokračovaly ve vysokém tempu a nasazení, kterému soupeř těžko odolával.

V celém utkání zářila zejména formace Jan Čaloun – Petr Koukal – Jan Kolář, která vstřelila čtyři branky ze sedmi. Obranu Ässätu Pori jednoznačně převyšovala a připravila soupeři několik horkých chvil.

I ve druhé třetině rozhodčí prakticky neustále vylučovali. Okamžiků, kdy obě mužstva hrála současně v plném počtu hráčů, bylo pramálo. V pardubické brance vynikal Martin Růžička, který pravidelně likvidoval šance soupeře. HC Moeller se snažil hrát aktivně a takticky, aby jej soupeř nedostal pod tlak. Ve 26. minutě navíc Jan Kolář využil přesilovku – 4:2 pro Pardubice.

Ässät na počátku třetího dějství snížil na 3:4 ze svého pohledu, bojoval o vyrovnání. Dva zásahy Pardubic krátce na to usměrnily vývoj utkání. Ve 45. minutě se trefil Jan Starý, o tři minuty později se ujala střela Aleše Píši.

V 51. minutě navíc ujel v oslabení Zdeněk Ondřej a zvýšil na 7:3 z pardubického pohledu. Moeller směle kráčel za vítězství na prestižním turnaji.

Finský vicemistr závěr nezvládl. Proti nadšeným Pardubicím často ostře až brutálně fauloval. Několik bolestivých ran obdržel hlavně mladý obránce Koma. Východočeši ale dovedli zápas chytrým výkonem do vítězného konce. Pochvalu za bravurní výkon proti silnému soupeři zaslouží celé mužstvo.

Fotografie z utkání:

Miloš Říha (HC Moeller Pardubice): „Začátek byl takový zvláštní. Jak brankář Koutský, tak i gólman soupeře udělali obrovské chyby. My jsme pak brankáře vystřídali, přišel Martin Růžička a mužstvo začalo trošku hrát svůj hokej. Průběh zápasu trochu necitlivě ovlivnil rozhodčí. Bylo mnoho vyloučení z obou stran, neustále zasahoval do hry. Často se hrálo pět na tři, pět na čtyři, oslabení, přesilovky. My jsme ale byli aktivnější a důraznější v koncovce. Proto jsme dali tolik gólů a proto jsme zvítězili.“