22.3.2017

Dynamo zakončilo play out vysokou prohrou v Olomouci

OLOMOUC — Hokejisté Pardubic nestačili v utkání šestého kola skupiny o jedenácté až čtrnácté místo, Olomouci na jejím ledě podlehli jednoznačně 2:8. Branky Dynama vstřelili Petr Hubáček a Lukáš Nahodil.

Tipsport extraliga, UDR6, středa 22.3.2017, ZS Olomouc

Olomouc

8:2
3:1, 1:1, 4:0
Branky a nahrávky: 3:20 Mrázek (Skladaný, Laš; 5/5), 10:57 Eberle (Vlach; 5/5), 15:25 Burian (Vlach; 5/5), 20:59 Skladaný (4/4), 42:13 Fořt (Holec, Rašner; 5/5), 43:35 Kotala (Rašner, Holec; 5/5), 54:57 Škůrek (Skladaný, Mrázek; 5/4), 55:49 Spurný (Eberle; 5/4) – 7:23 Hubáček (Trončinský, Tomášek; 5/5), 25:02 Nahodil (Bárta, Rolinek; 4/5). Rozhodčí: Kika, Úlehla – Ganger, Hanzlík. Vyloučení: 8:8 (1:2, 4:3, 3:3). Využití: 3:1. Diváci: 2236. Střely na branku: 28:28 (8:10, 11:13, 9:5). Srážky: 2:4. Vhazování: 28:35. Blokované střely: 9:5. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 8:2.
Olomouc: Falter – Vyrůbalík, Škůrek, Ondrušek, Rutar, Staněk, Rašner, Spurný – Burian, R. Vlach, Eberle – Laš, Mrázek, Skladaný – Holec, Fořt, Kotala – Podlaha, Marek, Macuh. Trenéři: Zdeněk Venera a Jan Tomajko.
Dynamo Pardubice: Růžička – Ovčačík, Schaus, Chaloupka, Trončinský, Ščotka, Zajíc, Havlík, Nedbal – Bárta, Nahodil, Rolinek – J. Sýkora, Tomášek, Hubáček – Beran, Špirko, Panna – Zídek, T. Kaut, Starý. Trenéři: Miloš Holaň, Pavel Marek a Otakar Janecký.

Dynamo přijelo na Hanou k poslednímu utkání v play out v takřka plné sestavě, do sestavy červenobílých se vrátil obránce Nicholas Schaus, který absentoval v předchozích zápasech ze zdravotních důvodů.

Petr Hubáček vyrovnával, pak Olomouc utekla

Utkání začalo na poměry důležitosti zápasu celkem svižně, Eberle po pár sekundách úvodního buly nabízel puk do jízdy Burianovi, ten však i pod časovou tísní nakonec Růžičku nepřekonal, neboť se nedokázal trefit mezi tři tyče. Olomouc ve své aktivitě i přes pardubický odpor nadále pokračovala, což vyústilo v první branku zápasu. Po rychlé přihrávce Laše do prostoru před brankou nejprve pálil z mezikruží Skladaný, leč neúspěšně. K odraženému puku se však dostal Petr Mrázek, který poslal pohotovou dorážku nad ležícího Růžičku – 1:0. Pro 22letého útočníka to byla první branka a zároveň i první kanadský bod v dresu Kohoutů.

Po vyrovnaných pěti minutách však přišlo na řadu celkem zasloužené pardubické vyrovnání. Trončinský ukázal přehled ve hře a zkušenost, když vyčkal s nahrávkou na správný moment a neukvapoval se se střelou. I proto tak mohl Petr Hubáček o malý okamžik později slavit branku na 1:1, když mu pouze stačilo doklepnout puk do odkryté části branky. Olomouc se snažila na pardubickou branku okamžitě reagovat, když se do šance hnal Eberle, jenže do mezírky v Růžičkově postoji se netrefil.

Za dvě minuty se však stejný hráč přece jen dočkal skórování. Jan Eberle se krátce po buly napřáhl ke střele, na níž už byl Martin Růžička příliš krátký – 2:1.

Kohouti byli v této části zápasu v menší převaze. Pardubice musely v obraně častokrát zasahovat až na poslední chvíli, ve většině případů tak nebyly daleko od dalšího inkasování. Na hráčích hostí byla vidět i lehká nezkušenost, což se ukázalo hlavně u třetího olomouckého zásahu. V 16. minutě si totiž Vilém Burian nabruslil mezi pardubické beky, kteří ho nedokázali scvaknout mezi sebe. Pro olomouckého útočníka to tak byla velice jednoduchá práce. Rychlá klička a Růžička byl bez větší šance reagovat – 3:1.

Přesilovku proměnil Lukáš Nahodil

Druhá třetina začala znovu zostra. Po pardubické chybě ve středním pásmu se k puku dostal František Skladaný, který si to namířil přímo na branku. Po chytré kličce do backhandu už mu nic nebránilo v oslavě branky na 4:1.

Aktivnějším a nebezpečnějším týmem nadále byla Olomouc, což potvrzovala kupříkladu vytíženost brankáře Růžičky. Ten musel krýt v oslabení a následném tlaku domácích minimálně pět nepříjemných pokusů, z nichž dva si to zamířily do brankové konstrukce. Dynamo ale nicméně tento pres ustálo bez ztráty korunky.

Gólové hody nadále pokračovaly, po vyloučení Eberleho šli domácí do čtyř, čehož využila pardubická přesilovková pětka. Po milimetrově přesné a překvapivé nahrávce Bárty se ke kotouči dostal Lukáš Nahodil, jenž ještě přesnější střelou trefil v 26. minutě prostor přesně mezi Falterovým betonem a tyčkou, čímž snížil pardubické manko na dvě branky na 4:2.

Hosté se po této brankové situaci osmělili, jejich útoky pronikaly k Falterově bráně čím dál častěji a několik z nich nebylo daleko od gólové tečky, jenže ve většině z nich byl olomoucký brankář oproti střelci úspěšnější.

Olomouc se nakonec ze sevření dostala a vrátila se znovu ke své hře, což jen dokázala Lašova dvojšance sedm minut před sirénou. V samostatném úniku nejprve pálil mimo, jeho přízemní dorážka pak našla pouze Růžičkův beton. V individuálních únicích se jakoby v této fázi utkání roztrhl pytel, k dalšímu se totiž o malý okamžik později dostal na druhé straně kluziště Ján Sýkora, ovšem Faltera se rozhýbat nenechal. Stejná minuta a znovu break, Fořt se Skladaným však byli také neúspěšnými exekutory, když se první z dua trefil do spojnice brankové konstrukce. Zbytek třetiny však už byl opticky více svázán taktickými pokyny, tudíž žádná další branka už v této dvacetiminutovce nepřišla.

Olomouc nakonec uštědřila Pardubicím rekordní prohru

Pardubice sice do třetí třetiny vstoupily s ofenzivními choutkami, jenomže znovu byly z pohledu branek neúspěšné. To na druhé straně se Olomouc radovala už z páté branky, když si puk na mezikruží našel Tomáš Fořt a napálil jej do protipohybu bezmocného Růžičky – 5:2.

Za dvě minuty však šly šály Hanáků nad hlavu už pošesté. O branku se postaral další letošní premiant, konkrétně Jakub Kotala, jenž si rychlou akcí po levém křídle našel prostor pro střelu, kterou napálil přímo „pod víko“ – 6:2.

Východočeši ještě nic nebalili, jejich akce však postrádaly ve velké většině přesné zakončení. Jediné vážnější ohrožení branky si zapsal Nahodil, avšak jeho rána byla ztečována nad olomouckou klec. O chvíli po něm to zkoušel Rolinek, jenomže znovu mu chyběla potřebná přesnost. Falter si s jeho pokusem z úhlu totiž bez viditelných potíží poradil. Čas nadále ubíhal, což vyhovovalo jen a jen Hanákům, kteří si už zápas hlídali. Dynamo mělo snahu, ale na jeho výkonu byly lehké znaky rezignovanosti.

To se jen potvrdilo v 55. minutě, když se na modré čáře napřáhl k mocnému příklepu David Škůrek a prakticky nikým neatakován prostřelil hradbu těl na brankovišti – 7:2.

Brankový příval pokračoval, ani ne o minutu později se dokázal dostat k dorážce mladý Lukáš Spurný a nabídkou nepohrdl. Stal se tak v pořadí už třetím hráčem Olomouce s premiérovou extraligovou brankou v jejím dresu – 8:2.

Zdeněk Venera (HC Olomouc): „Chtěli jsme se doma dobře rozloučit, což se nám podařilo. Dali jsme na naše poměry hodně gólů. Bylo vidět, že o nic moc nejde. Bylo to příjemné, že jsme vyhráli vysoko, nálada byla i od fanoušků na závěr dobrá. Play out jsme začali špatně, někdo si myslel, že to vypustíme, ale my si ceníme toho, že se hráči kousli a vyhráli čtyři zápasy. Když se nepodařilo play off, tak jsme zvládli play out a i poslední domácí zápas sezony.“

Pavel Marek (HC Dynamo Pardubice): „Z naší strany těžko najít něco pozitivního. Chtěli jsme do něj vstoupit ze zajištěné obrany, ale rychle jsme inkasovali a zápas se pro nás nevyvíjel dobře. Bylo tam spoustu faulů a spoust chyb a doufám, že takto hrát už nebudeme. Musíme se zmobilizovat a soustředit se na první domácí utkání v baráži, které musíme urvat.“