27.8.2016

Dynamo v Göteborgu dřelo, alespoň bod ale neurvalo

GÖTEBORG — Hokejisté Pardubic nestačili ve svém druhém utkání Ligy mistrů na jejího loňského vítěze, s Frölundou prohráli 2:5. Východočechům se nepovedla úvodní třetina, v ní obdrželi tři branky. Ve druhé ale výrazně zlepšeným výkonem snížili na jedinou trefu. Švédský mistr si však závěrečné dějství pohlídal a zajistil si postup do play off.

Liga mistrů, 2. kolo, sobota 27.8.2016, Frölundaborgs Isstadion

Frölunda Göteborg

5:2
3:0, 0:2, 2:0
Branky a nahrávky: 5:18 Lundqvist (Sundström, Wellmann; 5/4), 5:33 Lehkonen (Figrén, Carlsson; 5/5), 12:19 Grundström (Donovan, Figrén; 4/4), 40:49 Wellmann (Rosseli-Olsen, Nyberg), 59:59 Vesailanen (Grundström, Larsson; 5/6) – 33:02 Klimenta (M. Kaut; 5/5), 35:43 Sýkora (Schaus, Rolinek; 4/5). Rozhodčí: Holm (Švéd.), Kurmann (Švýc.) – Haster, Lundgren (oba Švéd.). Vyloučení: 4:7 (1:4, 2:0, 1:3), navíc Engsund 5 minut a osobní trest do konce utkání, Tommernes – Hodgman oba 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. Diváci: 2224. Střely na branku: 30:21 (13:4, 8:7, 9:10). Průběh utkání: 3:0, 3:2, 5:2.
Frölunda Göteborg: Gustafsson – Tommernes, Johannesen, Sigalet, Larsson, Donovan, Nyberg, Grundström, Engsund – Rosseli-Olsen, Lundqvist, Wellman – Hjalmarsson, Sundström, Olofsson – Carlsson, Lehkonen, Figren – Vesalainen, Lasu, Ehn. Trenéři: Roger Rönnberg, Pär Johansson a Johan Lundskog.
Dynamo Pardubice: Růžička – Schaus, Čáslava, Bokroš, Ščotka, Rýgl, Havlík, Nedbal, Ovčačík – Sýkora, Hodgman, Hubáček – Zadina, Nahodil, Rolinek – Bárta, Tomášek, Klimenta – M. Kaut, T. Kaut, Mallet. Trenéři: Peter Draisaitl a Karel Beran.

Pardubičtí nastoupili do utkání s Martinem Růžičkou v brance, Brandon Maxwell nemohl naskočit ze zdravotních důvodů. Černý Petr v podobě místa na tribuně zůstal Jérômemu Leducovi.

Domácí se rychle ujali vedení

Frölunda od prvního buly ukazovala, proč v minulé sezoně získala dvojí titul. Domácím hokejistům navíc pomohlo Schausovo vyloučení ve 4. minutě, přesilovku využil Joel Lundqvist, jenž stále na konci povedené kombinace – z mezikruží se po rychlé souhře trefil přesně k tyči – 1:0.

O čtvrt minuty později vedla Frölunda již o dvě branky. Patrik Carlsson zavezl puk do útočného pásma, předal puk Robinu Figrenovi, který pasem z rohu našel před brankou osamoceného Arturriho Lehkonena, jenž v těžké pozici dokázal dostat puk podruhé za Martina Růžičku – 2:0.

Možnost navýšit své vedení měli Švédové po Hodgmanově nedovoleném bránění brankáře, početní nevýhodu ale Dynamo uhlídalo. Střelec druhé branky utkání při následné hře čtyři na čtyři ujel zcela sám, vychytal jej ovšem pardubický brankář. O chvíli později ale nemohl dosáhnout na střelu Carla Grunströma po perfektní kombinaci – domácí forvard přesně zacílil do poloodkryté klece – 3:0.

Ve 14. minutě Victor Olofsson vzal situaci při přečíslení tří na jednoho na sebe, Růžička ovšem jeho střelu z pravé strany výborně zlikvidoval. Frölunda pak měla k dispozici další přesilovou hru, Tomáš Bokroš ale zůstal na trestné minuty celých sto dvacet vteřin. V závěru prvního dějství hezky po levé straně zatáhl puk do pásma Nicholas Schaus, nabil z druhé vlny najíždějícímu Lukášovi Nahodilovi, jeho střelu ale vyrazil brankář Gustaffson.

Pardubice zlepšily bruslení a snížily na rozdíl jediné branky

Zatímco první dvacetiminutovka byla z pardubické strany hrubě nepovedená, v další hrál v bílých dresech úplně jiný tým. První vážnější šanci ve druhé třetině, do které trenéři Dynama proházeli sestavu, měl ve 23. minutě Tomáš Klimenta, nejprve si bratři Kautové vyměnili kotouč a nabili hráči s číslem 24, dvaatřicetiletý útočník napálil puk do tyče Gustafssonovy brány! O chvíli později si do pěkné šance najel Filip Zadina, v bekhendu v mezikruží ale neuspěl, ke korekci skóre nevedla ani dorážka Davida Tomáška.

Na opačné straně Martin Růžička vytáhl další vynikající zákrok proti Simonu Hjalmarssonovi, který po výborné přihrávce od Sundströma zakončoval do odkryté části branky.

Dynamo se dočkalo ve 34. minutě, kdy Martin Kaut vyslal do akce Tomáše Klimentu, exboleslavský útočník se vecpal do pásma a z mezikruží z ne příliš pohodlné pozice velepřesnou trefou do růžku nad Gustafssonovu lapačku snížil na 3:1 z pohledu domácích.

Aktivnější Pardubice si krátce poté vysloužily více než jedenapůlminutovou přesilovku pět na tři. Tuto výhodu sice nezužitkovaly, ale následnou převahu ano. Po nepřehledné situaci za domácí brankou vyjel s pukem Tomáš Rolinek, našel Nicholase Schause, který naservíroval puk do parádní střelecké pozice Petru Sýkorovi, jenž zamířil přesně a ostře do poloprázdné kasy – 3:2!

Východočeši nebyli daleko vyrovnání! Martin Kaut ve 38. minutě přečetl nepřesnou rozehrávku Johana Gustafssona a mířil do odkryté branky domácích, do které se stihl rychle vrátit jeden z obránců. Nabuzené Dynamo se dál točilo naplno, půl minuty před druhou sirénou Justin Hodgman vyslal dopředu Petra Sýkoru, jehož pokus byl lehce sražen a skončil jen na plexiskle za brankou.

Dynamo na vyrovnání i přes dlouhou power play nedosáhlo

Pardubáci o druhé přestávce střádali plány na srovnání, v první minutě třetí dvacetiminutovky ale obrana nepohlídala Caseyho Wellmana, tenhle chlapík byl sám před bránou a poté, co dostal puk, hned jej zametl do kasy – 4:2.

Ve 44. minutě se Alexandre Mallet natlačil před branku a povedenou kličkou obelhal i Gustafssona, zakončit se mu v tísni už ale nepodařilo. Na opačné Artturi Lehkonen v těžké pozici dokázal vystřelit, do jeho rány si ovšem lehl Ctirad Ovčačík a úspěšně ji zablokoval.

Dynamo na ledě švédského mistra makalo naplno, ve 47. minutě vytáhl puk do pásma po pravé straně Lukáš Nahodil, naservíroval jej na střed do jízdy Tomáši Rolinkovi, pardubický kapitán ale nezakončil svůj samostatný únik gólově. To byla veliká škoda!

Třebíčského poté v čase 47:55 nedovoleně kolenem zastavil Oscar Engsund, chvíli to s pardubickým útočníkem nevypadalo dobře, ale na střídačku odjel po svých. Každopádně švédský zadák zinkasoval pět minut a osobní trest do konce utkání. Dlouhá početní výhoda se ale Dynamu vůbec nepovedla. Až v jejím závěru klasicky od modré čáry pálil Petr Sýkora, jeho ránu ale göteborgský brankář zneškodnil. Gólová nebyla ani pohledná akce Justina Hodgmana.

Pardubické snahy na bodový zisk výrazně poklesly v závěru utkání poté, co se nechali vyloučit útočníci Michal Bárta a Tomáš Kaut. Skóre se v obou přesilovkých sice nezměnilo, časová dotace se ale v nich výrazně zkrátila. Dvě a půl minuty před koncem při hře čtyři na čtyři odvolali trenéři brankáře Růžičku, dlouhou power play ale Východočeši nevyužili alespoň ke snížení. Naopak výhru domácích v poslední vteřině stvrdil Kristian Vesalainen střelou do prázdné brány – 5:2.

Ano, výsledkově se Pardubicím utkání na ledě Frölundy nepovedlo, ale ukázalo, že Východočeši se mohou měřit i s evropským gigantem. Z Göteborgu sice Dynamo odjelo s nepořízenou, ale určitě ne s černými myšlenkami.

Peter Draisaitl (HC Dynamo Pardubice): „Hodnocení není těžké. Když nastoupíte, jako my v první třetině, ve které jsme nedělali vůbec nic, tak to není správný způsob, jak vyhrát hokejový zápas. Prohrávali jsme 0:3, pozitivem je, že jsme se do utkání dokázali vrátit. Měli jsme možnosti využít přesilovky, v nich jsme nebyli schopni udělat vůbec nic. Stará dobrá hokejová pravda zní, že, když nejlepší hráči nejsou nejlepšími na ledě, tak nemáte moc velké šance vyhrát.“