11.9.2016
David Záruba

Dynamo neúspěšně dohánělo dvoubrankové manko se Spartou

PARDUBICE — Přes veliký tlak v závěru se hokejistům Pardubic nepodařilo v domácí premiéře bodovat. Východočeši nestačili v utkání druhého extraligového kola na Spartu Praha, podlehli jí 2:3. Branky domácích vstřelili Lukáš Nahodil a Ctirad Ovčačík na začátku třetího dějství. Vyrovnat se svěřencům Petera Draisaitla přes power play při sparťanském oslabení nepodařilo.

Tipsport extraliga, 2. kolo, neděle 11.9.2016, Tipsport arena

2:3
1:2, 0:0, 1:1
Branky a nahrávky: 11:42 Nahodil (Hodgman, Rolinek; 5/4), 44:39 Ovčačík (Schaus, T. Kaut; 5/5) – 10:39 Forman (Uher, Netík; 4/5), 17:18 Cingel (Mikuš, Čajkovský; 5/5), 40:49 Vrána (Pech; 4/5). Rozhodčí: Hejduk, Pavlovič – Frodl, Zavřel. Vyloučení: 8:8 (1:2, 4:2, 3:4). Využití: 1:2. Diváci: 7707. Střely na branku: 18:29 (7:13, 4:9, 7:7). Srážky: 13:9. Vhazování: 38:36. Blokované střely: 11:7. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3. Nejlepší hráči: Ctirad Ovčačík – Lukáš Cingel.
Dynamo Pardubice: Štěpánek – Ščotka, Schaus, Havlík, Leduc, Ovčačík, Bokroš, Rýgl – Rolinek, Hodgman, P. Sýkora – Hubáček, Nahodil, Zadina – Klimenta, Tomášek, Bárta – Mallet, T. Kaut, Rapáč. Trenéři: Peter Draisaitl a Karel Beran.
Sparta Praha: Pöpperle – Mikuš, Čajkovský, Barinka, Eminger, Švrček, Kalina, Piskáček, Hrbas – Ružička, P. Vrána, Kudrna – Uher, Cingel, Forman – Kumstát, Pech, Netík – Volek, Černoch, Komárek. Trenéři: Zdeněk Moták a Jiří Veber.

Pardubice hned na startu sezony musí řešit problémy na brankářské pozici. K absentujícímu Maxwellovi se po zápase v Třinci přidal na marodku také Růžička. Dynamo vyřešilo situace bleskově a do konce října angažovalo Jakuba Štěpánka, mistra světa z roku 2010, který v minulé sezoně pomohl k titulu švýcarskému Bernu. Od léta byl však bez angažmá.

Sparta si vzala vedení zpět

Nový muž v pardubické brance měl od začátku dost práce, během úvodních čtyř minut musel zneškodnit pokusy všech útočníků první lajny Sparty. Ve velké šanci hostů pak Štěpánka zastoupil obránce Ovčačík, který skokem do brankoviště sebral radost Kumstátovi. I na opačné straně zachránil brankáře Pöpperleho jeden z beků, když zastavil Hodgmanovu střelu do odkryté klece.

Změnu skóre přinesly až přesilové hry. Do vedení šla Sparta, když po přesné kombinaci pálil z mezikruží Miroslav Forman a kotouč propadl Štěpánkovi do sítě – 0:1. Chvíli nato dostalo početní výhodu k dispozici také Dynamo a po minutě a kousek bylo srovnáno. Hodgman zavezl kotouč do třetiny a Lukáš Nahodil nachytal gólmana Sparty střelou na bližší tyč – 1:1.

Pardubice po brance ožily a počítaly víc nebezpečných situací, nicméně druhou branku nevystřelily. Slušnou možnost měl Bárta, jenže rychlou střelou z kruhu Pöpperleho nepropálil. V místě určení skončila až v 18. minutě rána Cingela, který zůstal zapomenutý na kruhu pro vhazování a dobře mířenou ranou k přední tyči vrátil Pražanům vedení – 1:2. Čtyři vteřiny před koncem první části ještě neproměnil tutovou šanci Forman.

Sýkora mířil jen do tyče

V záchranných zákrocích obránců pokračoval na startu druhé části Ščotka, který zmařil možnost Růžičkovi. Oba týmy si pak krátce po sobě zahrály v převaze jednoho muže a o něco lépe si při této variantě vedli hosté, Vránova ani Formanova střela však za Štěpánka neprošla.

Oproti první části začali hráči většími šancemi šetřit. Trochu vzruchu vyvolala po delší době až rána Petra Sýkory, který se otřela o tyčku Pöpperleho branky. Chvíli po půlce utkání se opakoval již několikátý souboj Štěpánka s Růžičkou. Hezkou individuální akcí se na druhé straně blýskl Tomášek, ale ležícího brankáře Sparty neprostřelil.

Od poloviny zápasu přibylo střetů a drobných rozmíšek, nicméně ani hra čtyři na čtyři změnu stavu nepřinesla. Blízko ke gólu byl až v přesilovce Černoch, který měl na hranici kruhu dost času k zamíření a vypálil jen těsně vedle branky.

Dynamo srovnat nedokázalo

Pardubice se na začátku třetí části musely bránit zbytku sparťanské přesilovky, ale uhájit branku bez poskvrny nedokázaly. Pech nahrál od zadního mantinelu nehlídanému Petru Vránovi, který si ještě vylepšil pozici a pak prudce zakončil nad Štěpánkovo rameno – 1:3.

Sparta poté po sérii vyloučení hrála zkrácenou přesilovku čtyři na tři, ale Štěpánek při jedné ošemetné střele dvoubrankovou ztrátu podržel. Když se pak vrátil vyloučený domácí hráč na led, vydal se na útočný výlet Ctirad Ovčačík a parádním blafákem snížil na 2:3. Dynamo vstřelený gól nabudil a v přesilovce tvrdě pálil Schaus, ovšem Pöpperle byl na místě.

Osm minut před koncem pak gólman Sparty předvedl parádní zákrok, když v oslabení zakončoval důrazný Rolinek. Pöpperle se roztáhl na brankové čáře a nečitelný pokus schoval do lapačky. Dynamo nevyužilo přesilovou hru a času na vyrovnání už moc nemělo. Navíc dvě a půl minuty před třetí sirénou domácím zatrnulo, když Cingel ranou z křídla rozezvučel tyč.

V závěru zápasu hrály Pardubice ještě přesilovou hru, kterou posílily odvoláním brankáře, ale Bárta v největší šanci vyrovnávací gól nevsítil. Sýkora pak těsně minul branku a Sparta mohla slavit.

Peter Draisaitl (HC Dynamo Pardubice): „Bylo to podobné jako v pátek v Třinci. My musíme hrát zezadu, ale bohužel se nám to nedaří a nepomůžeme si ani přesilovkami. A když už se dostaneme do hry, tak se sami oslabíme zbytečnými zákroky hokejkou a vyloučeními, což už se také táhne delší dobu. Čeká nás hodně práce, a to ve všech zónách.“

Jiří Veber (HC Sparta Praha): „Získali jsme velice důležité tři body. Hráče musím za dnešní výkon pochválit, protože jsme podali kolektivní výkon. Pro nás bylo důležité, že jsme šli v první třetině dvakrát do vedení a pak po už po celý zápas drželi vedení. Bohužel Pardubice vstřelily gól v situaci, na kterou jsme se připravovali, věděli jsme, že při přesilovce hráči chodí do branky. Ve druhé části jsme měli šance, abychom soupeři utekli o více než jeden gól.“